Лондон - работа, живот, авантура

Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733

[quote="Macedonian85, post: 7665478, member: 47112"]Мислам дека линков е за друг тип на виза. Ова би било валидно во случај јас да сум веќе во УК.

Денес имав малку повеќе време па барав интензивно. Мислам дека го најдов она што го барав, а тоа е објаснето добро на линков: [URL]https://www.gov.uk/family-permit[/URL]

Во кратки црти, сопругата би поднела за тој Family Permit по основ дека јас сум граѓанин на држава која е членка на таа ЕЕА „организација“. За одприлика 1 месец со поднесени меѓународен извод на венчани, мој БГ пасош или л.к., некој формулар од 17 страни и плус еден куп додатоци, би требало да добие таков Permit кој би важел 6 месеци од дата на издавање. После тоа може уште наредниот ден да се патува за УК. Откако веќе би стигнале во УК, може да се поднесе за Residence Card или нешто така беше за да добие право на престој и работа и во наредните 5 години. После тоа, и бугарскиот пасош ќе и биде готов :).

Се надевам дека не гледам ништо грешно, ама следев и доста странски форуми, мислам дека тоа е тоа.[/quote]
Ај те молам ако можеш да постираш линк, за каде виде дека ти требаат тие документи, зошто барам по странава и не гледам никаде дека баш тие требаат документи, а ќе ми треба и мене по 7-8 месеци кога ќе го земам пасошов, за сопругот.
На овој [URL='http://netpress.com.mk/od-26-mart-vo-skopje-nov-centar-za-britanski-vizi/']линк[/URL] пишува дека во Т.Ц Соравија има отворено нов центар за британски визи, кој работи од 9-13 од понеделник-среда.

Зошто не појдеш таму, вика само на закажан термин примале, инаку прашав сега во информации немаат број од Телеперформанс, фирмата што ќе аплицира за визите. Најдобро ти е да си појдеш директно во Соравија да прашаш.
Инаку со среќа
 
Последно уредено:
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
3. Documents you must provide
You must provide:
  • a valid passport
  • evidence of your relationship to your EEA family member, eg marriage certificate, civil partnership certificate, birth certificate or proof that you’ve lived together for 2 years if unmarried
  • your family member’s valid passport or national identity card (or a certified copy if you can’t provide the original)
  • proof of your dependency if you’re dependent on your EEA family member
На овој линк можеш да најдеш повеќе детали за документи, а воедно и за сите други детали: https://www.gov.uk/family-permit/documents-you-must-provide

Во врска со Teleperformance, мислам дека мора прво да се аплицира преку Visa4UK веб страната, после тоа се прави акаунт на сајтот на Teleperformance, и се закажува термин за да ги однесеш документите наведени погоре. Во рок од најдоцна 10 дена, на нивниот сајт следиш статус на виза, доколку ти е одобрено, ќе ти пратат емаил, доколку евентуално нешто не им е јасно, ќе ти закажат термин за интервју.

Планирам наредната недела да аплицирам, па кога ќе имам повеќе детали ќе пишам тука.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
@Macedonian85 Ти благодарам за инфото, се гледа дека си добро информиран, дали беше сепак во Соравија да прашаш па таму те советуваа да аплицираш прво на Visa4uk па потоа акаунт на телеперформанс, или сам откри, зошто сепак не е лесно мн. инфо има на нет, и не знаеш кое е е вистина кое не е, со среќа па пиши што си направил.
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
@Macedonian85 Ти благодарам за инфото, се гледа дека си добро информиран, дали беше сепак во Соравија да прашаш па таму те советуваа да аплицираш прво на Visa4uk па потоа акаунт на телеперформанс, или сам откри, зошто сепак не е лесно мн. инфо има на нет, и не знаеш кое е е вистина кое не е, со среќа па пиши што си направил.
Не бев во Соравија пошто некаде прочитав дека можеш само на закажано да влезеш, па затоа закажав за во понеделник :) т.е. аплицирав на visa4uk , направив акаунт на Телеперформанс и во понеделник со сите документи ќе иде сопругата, па ќе видиме што ќе кажат после тоа.

Во рок од 10 дена би требало да има одговор. Инаку, целата процедура е бесплатна.

Во секој случај ќе информирам.
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
60
Поени од реакции
32
Не бев во Соравија пошто некаде прочитав дека можеш само на закажано да влезеш, па затоа закажав за во понеделник :) т.е. аплицирав на visa4uk , направив акаунт на Телеперформанс и во понеделник со сите документи ќе иде сопругата, па ќе видиме што ќе кажат после тоа.

Во рок од 10 дена би требало да има одговор. Инаку, целата процедура е бесплатна.

Во секој случај ќе информирам.
И ја треба да одам по истата процедура чекам одговор:)
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
60
Поени од реакции
32
Не бев во Соравија пошто некаде прочитав дека можеш само на закажано да влезеш, па затоа закажав за во понеделник :) т.е. аплицирав на visa4uk , направив акаунт на Телеперформанс и во понеделник со сите документи ќе иде сопругата, па ќе видиме што ќе кажат после тоа.

Во рок од 10 дена би требало да има одговор. Инаку, целата процедура е бесплатна.

Во секој случај ќе информирам.
И ја треба да одам по истата процедура чекам одговор:)
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
60
Поени од реакции
32
Не бев во Соравија пошто некаде прочитав дека можеш само на закажано да влезеш, па затоа закажав за во понеделник :) т.е. аплицирав на visa4uk , направив акаунт на Телеперформанс и во понеделник со сите документи ќе иде сопругата, па ќе видиме што ќе кажат после тоа.

Во рок од 10 дена би требало да има одговор. Инаку, целата процедура е бесплатна.

Во секој случај ќе информирам.
И ја треба да одам по истата процедура чекам одговор :)
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
60
Поени од реакции
32
Не бев во Соравија пошто некаде прочитав дека можеш само на закажано да влезеш, па затоа закажав за во понеделник :) т.е. аплицирав на visa4uk , направив акаунт на Телеперформанс и во понеделник со сите документи ќе иде сопругата, па ќе видиме што ќе кажат после тоа.

Во рок од 10 дена би требало да има одговор. Инаку, целата процедура е бесплатна.

Во секој случај ќе информирам.
И ја треба да одам по истата процедура чекам одговор :)
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
60
Поени од реакции
32
Не бев во Соравија пошто некаде прочитав дека можеш само на закажано да влезеш, па затоа закажав за во понеделник :) т.е. аплицирав на visa4uk , направив акаунт на Телеперформанс и во понеделник со сите документи ќе иде сопругата, па ќе видиме што ќе кажат после тоа.

Во рок од 10 дена би требало да има одговор. Инаку, целата процедура е бесплатна.

Во секој случај ќе информирам.
Чекам одговор
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
60
Поени од реакции
32
Не бев во Соравија пошто некаде прочитав дека можеш само на закажано да влезеш, па затоа закажав за во понеделник :) т.е. аплицирав на visa4uk , направив акаунт на Телеперформанс и во понеделник со сите документи ќе иде сопругата, па ќе видиме што ќе кажат после тоа.

Во рок од 10 дена би требало да има одговор. Инаку, целата процедура е бесплатна.

Во секој случај ќе информирам.
Чекаме одговор :)
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Update: Визата на сопругата е одобрена, денес и стигна пасошот преку DHL (10 дена после поднесување на документи). Важи 6 месеци, со можност додека е во УК да си ја продолжува.

Се надевам дека некому ќе му помогне нашево искуство, доколку имате прашања пишете на темава, колку можам ќе пробам да ви одговорам. Со среќа на сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom