Лондон - работа, живот, авантура

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
А македонска продавница има некаде? Некој ми спомна имало некоја балканска продавница некаде на Шепердс Буш.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
А македонска продавница има некаде? Некој ми спомна имало некоја балканска продавница некаде на Шепердс Буш.
Ne sum slusnal za makedonska prodavnica,znam se naogja po nekoj makedonski,srpski,hrvatski proizvod u rumunskite prodavnici.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.605
Што е бе ова македонски работи во Шепердс буш... Ова беше нај австралиската наслеба порано. Супер, полека добиваме и во Лондон значи поголема мак дијаспора...
 

ios

Член од
19 февруари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
1
Луѓе ми треба совет. Сакам да одам англија имам роднини таму меѓутоа сакам да останам и да работам таму а со туристичка виза тоа е можно само ма црно. Можете ли да ми посочите некакаков начин како би можела да се снајдам, некакво искуство?
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Јас имам таква виза, лесно даваат и се чека околу 2 недели. Откако ќе добие виза си иди со тебе и можи да си извади привремена лична карта како брачен партнер, за ова се чека до 3 месеци. Визата има важност од 6 месеци до една година, но на граница ми рекоја дека не морало да ја продолжвам иако пишувало дека е само за 6 месеци.
Постов е малку постар, ама ако може да ми дадеш нешто повеќе инфо во врска со ова. Јас имам БГ пасош, сопругата нема (во процедура е да извади). Прашањето ми е дали таа може да добие таква виза преку Македонија, бидејќи јас како ЕУ граѓанин немам одено (работено) во UK. Некаде во предходните страни на темава читав дека сопружникот со ЕУ пасош требало да има заработка од нешто помалку од 20K годишно во UK за да може да ги повлече останатите членови на семејството. Тоа би значело дека тој веќе престојува и работи во УК.

Исто така, дали може да ме упати некој кај би можел да побарам повеќе инфо во врска со ова (амбасада, агенција и сл.)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Постов е малку постар, ама ако може да ми дадеш нешто повеќе инфо во врска со ова. Јас имам БГ пасош, сопругата нема (во процедура е да извади). Прашањето ми е дали таа може да добие таква виза преку Македонија, бидејќи јас како ЕУ граѓанин немам одено (работено) во UK. Некаде во предходните страни на темава читав дека сопружникот со ЕУ пасош требало да има заработка од нешто помалку од 20K годишно во UK за да може да ги повлече останатите членови на семејството. Тоа би значело дека тој веќе престојува и работи во УК.

Исто така, дали може да ме упати некој кај би можел да побарам повеќе инфо во врска со ова (амбасада, агенција и сл.)

https://www.gov.uk/remain-in-uk-family/overview

Почни од тука па барај понатаму на страната, таа ти е официјалната страна на UK government.

Треба да заработуваш одредена сума, зависно од колку депендантс имаш, мислам дека беше £25k+ .
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
https://www.gov.uk/remain-in-uk-family/overview

Почни од тука па барај понатаму на страната, таа ти е официјалната страна на UK government.

Треба да заработуваш одредена сума, зависно од колку депендантс имаш, мислам дека беше £25k+ .
Мислам дека линков е за друг тип на виза. Ова би било валидно во случај јас да сум веќе во УК.

Денес имав малку повеќе време па барав интензивно. Мислам дека го најдов она што го барав, а тоа е објаснето добро на линков: https://www.gov.uk/family-permit

Во кратки црти, сопругата би поднела за тој Family Permit по основ дека јас сум граѓанин на држава која е членка на таа ЕЕА „организација“. За одприлика 1 месец со поднесени меѓународен извод на венчани, мој БГ пасош или л.к., некој формулар од 17 страни и плус еден куп додатоци, би требало да добие таков Permit кој би важел 6 месеци од дата на издавање. После тоа може уште наредниот ден да се патува за УК. Откако веќе би стигнале во УК, може да се поднесе за Residence Card или нешто така беше за да добие право на престој и работа и во наредните 5 години. После тоа, и бугарскиот пасош ќе и биде готов :).

Се надевам дека не гледам ништо грешно, ама следев и доста странски форуми, мислам дека тоа е тоа.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Мислам дека линков е за друг тип на виза. Ова би било валидно во случај јас да сум веќе во УК.

Денес имав малку повеќе време па барав интензивно. Мислам дека го најдов она што го барав, а тоа е објаснето добро на линков: https://www.gov.uk/family-permit

Во кратки црти, сопругата би поднела за тој Family Permit по основ дека јас сум граѓанин на држава која е членка на таа ЕЕА „организација“. За одприлика 1 месец со поднесени меѓународен извод на венчани, мој БГ пасош или л.к., некој формулар од 17 страни и плус еден куп додатоци, би требало да добие таков Permit кој би важел 6 месеци од дата на издавање. После тоа може уште наредниот ден да се патува за УК. Откако веќе би стигнале во УК, може да се поднесе за Residence Card или нешто така беше за да добие право на престој и работа и во наредните 5 години. После тоа, и бугарскиот пасош ќе и биде готов :).

Се надевам дека не гледам ништо грешно, ама следев и доста странски форуми, мислам дека тоа е тоа.
Со среќа, гледам дека си добро информиран. :)
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Со среќа, гледам дека си добро информиран. :)
Информацијава ми дојде денес случајно од друга тема на форумов, разгледав доста работи онлајн и мислам дека сум на прав пат. Ќе информирам што како ќе се случува понатака.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Мислам дека линков е за друг тип на виза. Ова би било валидно во случај јас да сум веќе во УК.

Денес имав малку повеќе време па барав интензивно. Мислам дека го најдов она што го барав, а тоа е објаснето добро на линков: https://www.gov.uk/family-permit

Во кратки црти, сопругата би поднела за тој Family Permit по основ дека јас сум граѓанин на држава која е членка на таа ЕЕА „организација“. За одприлика 1 месец со поднесени меѓународен извод на венчани, мој БГ пасош или л.к., некој формулар од 17 страни и плус еден куп додатоци, би требало да добие таков Permit кој би важел 6 месеци од дата на издавање. После тоа може уште наредниот ден да се патува за УК. Откако веќе би стигнале во УК, може да се поднесе за Residence Card или нешто така беше за да добие право на престој и работа и во наредните 5 години. После тоа, и бугарскиот пасош ќе и биде готов :).

Се надевам дека не гледам ништо грешно, ама следев и доста странски форуми, мислам дека тоа е тоа.
Bas taka e procedurata.Mada najverojatno bi ti bilo polesno i poekonomicno prvo ti da dojdis da obezbedis rabota,pretstoj,pa posle toa ona da aplicira za family permit i da dojde.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom