Лондон - работа, живот, авантура

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Би требало да му дадат, овде вели дека треба минимум 3 месеца да е престојувал во УК.

https://www.gov.uk/jobseekers-allowance/eligibility
Ама мислам дека има некој процес на одлука, не добиваш по дифолт.Има британци што ги одбиле затоа што немале доволно придонеси платено.
Ова од по весници што сум читал, незнам лично како е.Може да проба, ништо не го кошта.
 
Член од
7 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
6
Sega za sega ok e ama rabotata mi e sezonska do Juni najverojatno ... E sega mozebi do togas ke najdam nekoja druga rab, a mozei posle zavrsuvanje na sezonata ke mi treb nekoe vreme dodeka da najdam ... zatoa prasuvam dali imam pravo na job seekers allowance ili treba da pomine nekoe vreme naprimer kolku dolo prestojuvam ili rabotam tuka ... Eden Poljak sto raboti so mene mi vika deka minimum edna godina trba da raotam tuka pa togas.[DOUBLEPOST=1425774207][/DOUBLEPOST]
Другар директно таму најде работа или од тука?
Druze imam prijteli tuka dojdov kaj niv, sredivme za NINo i smetka vo banka .. Aplicirav za rabota na https://jobsearch.direct.gov.uk/ i taka ...
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Sega za sega ok e ama rabotata mi e sezonska do Juni najverojatno ... E sega mozebi do togas ke najdam nekoja druga rab, a mozei posle zavrsuvanje na sezonata ke mi treb nekoe vreme dodeka da najdam ... zatoa prasuvam dali imam pravo na job seekers allowance ili treba da pomine nekoe vreme naprimer kolku dolo prestojuvam ili rabotam tuka ... Eden Poljak sto raboti so mene mi vika deka minimum edna godina trba da raotam tuka pa togas.[DOUBLEPOST=1425774207][/DOUBLEPOST]
Druze imam prijteli tuka dojdov kaj niv, sredivme za NINo i smetka vo banka .. Aplicirav za rabota na https://jobsearch.direct.gov.uk/ i taka ...
Ако си спремен да работиш све, прошетај на некој хај стрит има десет огласи за работа да најдеш. :)
 
Член од
7 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
6
Ако си спремен да работиш све, прошетај на некој хај стрит има десет огласи за работа да најдеш. :)
Nema be druze xaj strit ovde se mali ulicki ... town e ova ne e London :) I mozes da najdes rabota samo vo nekoj tejk avej indijski iranski li kineski kade placaat 5 funti od saat a minimumot vo uk e 6.5 . Se odi online i preku agencii. Ali ima pogolemi industriski zoni vo regionot koi preku agencii non stop baraat rabonici.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Nema be druze xaj strit ovde se mali ulicki ... town e ova ne e London :) I mozes da najdes rabota samo vo nekoj tejk avej indijski iranski li kineski kade placaat 5 funti od saat a minimumot vo uk e 6.5 . Se odi online i preku agencii. Ali ima pogolemi industriski zoni vo regionot koi preku agencii non stop baraat rabonici.
Во ваков случај биди спремен да патуваш.Ако си во мало гратче види какви ти се конекциите до големите градови, Бирмингам, Бристол, Манчестер, итн...
Па барај си работа и биди спремен за подолг commute. Пола Лондон живее во Home Counties или во Брајтон па патуваат со возови до на работа.
 
Член од
7 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
6
Во ваков случај биди спремен да патуваш.Ако си во мало гратче види какви ти се конекциите до големите градови, Бирмингам, Бристол, Манчестер, итн...
Па барај си работа и биди спремен за подолг commute. Пола Лондон живее во Home Counties или во Брајтон па патуваат со возови до на работа.
Druze jas se naodjam vo Spennymoor,Country Durham ... Severna Anglija. Najbliski po golemi gradovi mi se Newcastle i Sunderland na okolu 20-30 milji i Durham na okolu 7. A patuvam 12 milji do rabota so bus ... Ima vo blizina nekolku pogolemi industriski zoni i ok e samo problem e sto se odi preku agencii vrabotuvanjeto.A mi se svidja gradceto kade sto ziveam.. malo mesto tiho, mirno bez guvi i skoro nikakov krminal[DOUBLEPOST=1425856760][/DOUBLEPOST]A inace za Makedonskata vozacka ako ja smenam vo Bugarska mozam bez problem da vozam tuka li ke moram da ja menuvam vo Angliska?
 
Последно уредено:
Член од
11 август 2011
Мислења
57
Поени од реакции
19
Сакам да прашам дали за да добијам Provisional Driving Licence потребна ми е македонска или бугарска возачка дозвола? Или па не треба да имам никаква. И што добивам со нејзе. Фала многу.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Ne ti treba nikakva samo pasos. Se racuna deka od pocetok pocnuvas. Zborev so eden sto vozi vo London veke 2 godini so Bugarska i ne mu pravat problem megjutoa ako se sluci nesto ke bide tretiran kako da ne nema vozacka sto e mozno i krivicno delo. Inaku so Makedons. i Bugarska(smeneta) moze da se vozi 12 meseci samo.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
57
Поени од реакции
19
Значи да не ја менувам Македонската. Со македонска можам да возам исто една година како и со Бугарската?
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Da, imase i na forumot za toa pisuvano deka ako si ja smenil za BG 12 meseci vazi ako si polagal u BG neograniceno. So Makedonskata mozes da vozis 12 meseci ama se racuna otkako ke se registriras kako residence taka da i poveke od 12m.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
57
Поени од реакции
19
Значи најпаметно ќе биде да не фрлам пари за Бугарска туку да одам со наша па после година дена да си полагам :). Секако не ми треба за работа.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
57
Поени од реакции
19
Дали некој знае или има информација како оди процедурата моментално за банкарска сметка. Ми кажаа дека било олеснето сега за Бугарски државјани и не било како порано.
 
Член од
21 мај 2013
Мислења
20
Поени од реакции
1
Здраво дечки.
Наскоро планирам да си ја пробам среќата во Англија со бугарски пасош. Тука прочитав многу важни информации ви благодарам !
Ме интересира дали некој однас освен што работи во меќу време успева да студира или да зема некакви курсеви и сертификати?
Ако некој може да ми каже нешто како одат курсевите пример за "security guard" "fitness instructor" колку кошта, дали е мегународно признат сертификатот, па работа и ткн.
Некој да ме советува за "bachelor degree" некој студии за повоздрасни личности "part time" ве молам...... некакви покорисни информации, несакам да бидам во лондон да работам за минимална плата и да живеам полошо од Индиците и Пакистанците. Ви благодарам поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom