Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.658
Поени од реакции
7.557
Од многу луѓе ова го имам слушано, тие што живееле по градовите и биле вработени живееле убаво ама оние што живееле по руралните средини било мизерија
И овде зависи каде. Најголемиот проблем бил што селата кои не биле добро поврзани 45та најчесто останале лошо поврзани и до 1990. Тие што биле околу пругите или блиску до автопатите не биле воопшто толку лоши зошто го имале најдоброто од двата света. Ем "работеле" државно, ем после работа преку нивите ваделе добри пари поради затворениот пазар.

А тоа околу како ако не си имал книшка од КПЈ не си можел да добиеш стан е извртување. Книшки на КПЈ не се добивале воопшто лесно, не било како денес кога све и сакато и неписмено е на список во партија. Книшка се заслужувала или се добивала по препорака, од тука доаѓа и поимот Црвена Буржоазија кога комунистите почнале да си ги префрлаат своите позиции на своите деца. Како просечен човек, буре вино или свиња да му однесеш на директорот далеку побрзо ќе те ставело на листа за добивање на стан.

Ако си бил инженер од било кое поле исто така те ставало на брза трака за добивање на стан.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Од многу луѓе ова го имам слушано, тие што живееле по градовите и биле вработени живееле убаво ама оние што живееле по руралните средини било мизерија
Тоа го иам сватено и од моите, кај татко ми животот било се тоа што ни се кажува за југославија, одмори во хрватска, кампови, спиење по клупи и тн. кај мајка ми ништо од тоа. Различно искуство, како во различна држава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
Тоа го иам сватено и од моите, кај татко ми животот било се тоа што ни се кажува за југославија, одмори во хрватска, кампови, спиење по клупи и тн. кај мајка ми ништо од тоа. Различно искуство, како во различна држава.
Мајка ми и брат ми беа 14 дена на летување на Истра со авион, све платено од држава, без врски, без ништо, а обична работничка фамилија. Затоа што брат ми имаше спуштено на бели дробови.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Мајка ми и брат ми беа 14 дена на летување на Истра со авион, све платено од држава, без врски, без ништо, а обична работничка фамилија. Затоа што брат ми имаше спуштено на бели дробови.
И од на татко ми страната биле обична работничка фамилија,.т.е само 1 работник, ама од на мајка ми биле од село и ништо од тоа немаат видено. Дур не се одвоила од дома и се вработила во град. Додека татко ми шетал, излагал, нормален тинејџерски живот иако релативно не биле богати. Така да може има вистина до негде дека луѓето по селата живееле полошо тогаш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
И што направија ВМРО и СДСМ за избориве?
Миле-киро и Ингвар ги пратиле овде. Кој од кој бољи. Невероватно.
Тоа многу кажува кој све е останат по штабовите на тие две партии.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
небитно кој е
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Најава за Дејан Митески од ВМРО ДПМНЕ за Општина Аеродром. Мислења? :)



Од медиумите:

Го следам на Facebook / Twitter откако сум во Аеродром (пред да знам дека е дел од партија) и редовно алармира за проблеми во општината. Во дискусии и коментари (од кои не бега, како некои други), ми делува приземјено, коректно и дека добро ја познава проблематиката во општината (особено во подзаборавените делови, како Лисиче). Во овој момент, Митески ми се чини дека е соодветен кандидат.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Немам јас проблем со човекот како избор (не дека сум имал контакт лично за да го оценам), поентата ми беше дека се повеќе медицински лица се пикаат во политика, а кубуриме со кадар (особено Прилепска болница).
Ако не се лажам човекот повеќе не работел во болница, не сум баш во тек со случувањата таму, но во Прилеп ќе има доста тешка борба, поготово на тоа дека возможно е да има 4 кандидати... Адвокатот Жаре возможно е да настапи самостојно, СДС, ДПНЕ и возможно е да има кандидат на Левица.

Прилеп секогаш е склон кон избирање на лица кои се доктори, додека Крушево се склони кон лица вработени во МВР...
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
После избориве сите ќе прогласат победа:
- СДСМ дека ќе има најголем број на освоени општини
- ВМРО дека ќе има значително подобрување на освоените општини од последните локални а можеби и најголем број на гласови во апсолутна бројка во државата. Очекувам после изборите веднаш да повикаат на предвремени на што ќе наидат на поддршка од Алијанса и Левица. Ќе се пресметаат сите три, ВМРО, Алијанса и Левица и ќе одат со аргумент дека трите имаат повеќе гласови од партиите кои се на власт, нешто што мислам дека и се случи на парламентарните.
- Левица дека ќе има освоено океј број на советници и солидна база на гласови во апсолутна бројка на ниво на цела држава, фактички гратис масовна анкета ќе им се избориве + ако пречутно или јавно поддржат ВМРО кандидати во втор круг можат да придонесат кон аргументот за предвремени
- За албанските ме боли кур

п.с за во Прилеп како што гледам расположението е за Борче (ВМРО), додатно сметам дека втор круг гласовите од Левица и општо од неопределените ќе се слеат кај него. А тоа се некои 1.000 гласови кои ќе бидат пресудни.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.067
Поени од реакции
11.037
Со фер и поштено броење на гласови, ВМРО победува со 4-6000 во Прилеп. Без разлика колку роми се купени.
Можна варијанта е да се сменат записниците (со каурски ВМРО ''роми''), исто како и на последните парламентарни избори.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Најава за Дејан Митески од ВМРО ДПМНЕ за Општина Аеродром. Мислења? :)



Од медиумите:

Го следам на Facebook / Twitter откако сум во Аеродром (пред да знам дека е дел од партија) и редовно алармира за проблеми во општината. Во дискусии и коментари (од кои не бега, како некои други), ми делува приземјено, коректно и дека добро ја познава проблематиката во општината (особено во подзаборавените делови, како Лисиче). Во овој момент, Митески ми се чини дека е соодветен кандидат.
Не следам многу во Аеродром, ама општ впечаток за сите кандидати до сега е дека е клучна подобноста, односно расположението за извршување приоритетни партиски политики. Во урбаните општини тоа е пред се' издавање градежни дозволи на подобни инвеститори. Аеродром е типична ваква општина. Последниве 10 години со Карпош, најизразено девастирана и мислам дека им нема спас.
И најбитно, имиња како поединци, што може и се квалитетни, тешко го проаѓаат филтерот на партијата.
Мислам дека во следниот мандат ќе има многу помешани сили, дпне ќе освои повеќе советнички места, сигурно и Левица и очекувано е централната власт да е во конфликт со општините. Конкретно овој ако освои, а пијандурана пак го изгласаат во Скопје, може само опструкции да се очекуваат и Аеродром да не види некој поголем проект во наредните 4 години (мислам на инфраструктура или општествен објект: болница, школо исл.)

Многу ме интересира во Карпош исходот. Ваква катастрофа како стевчо мали не смееме да си дозволиме уште 4 години.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
Многу ме интересира во Карпош исходот. Ваква катастрофа како стевчо мали не смееме да си дозволиме уште 4 години.
Ниту пак Стевчо Велики можеме да си дозволиме да се врати по трет пат.
 
Член од
11 август 2017
Мислења
403
Поени од реакции
333
Со измените кои ги договориле на Изборниот законик оваа недела, наместо фиксен број на потписи што треба независните листи да ги соберат за да излезат на избори, таа бројка е ставена на 2% од гласачкото тело. Во реалноста тоа значи дека за независна листа да може да кандидира градоначалник или советници на Град Скопје, наместо досегашните 1.000, ќе треба да собере скоро 10.000 потписи! 10 ПАТИ ПОВЕЌЕ ПОТПИСИ ОД ПОРАНО...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ниту пак Стевчо Велики можеме да си дозволиме да се врати по трет пат.
Ќе се кандидира тој идиот?
Автоматски споено мислење:

Со измените кои ги договориле на Изборниот законик оваа недела, наместо фиксен број на потписи што треба независните листи да ги соберат за да излезат на избори, таа бројка е ставена на 2% од гласачкото тело. Во реалноста тоа значи дека за независна листа да може да кандидира градоначалник или советници на Град Скопје, наместо досегашните 1.000, ќе треба да собере скоро 10.000 потписи! 10 ПАТИ ПОВЕЌЕ ПОТПИСИ ОД ПОРАНО...
И јас го видов ова некаде. "Опозицијата" нема никаков проблем со ова (дпне ако се рачуна за опозиција воопшто). Има земји каде што 10 луѓе може да предложат кандидат. Кадровски се затнаа бандиве од поодамна и никој од тој тип на партиски гласач не гласа за квалитетен поединец, туку строго партиски. Вака сакаат да ги маргинализираат кандидатите што низ кампања дебело би ги исцрниле.
Ова е само најава за тежок грабеж на локалниве.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom