Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Автобуско метро :pos:
Не е ова од сега...го збореше во време на претходната кампања.
Ако има вистинска намера да напраи нешто, ќе почне на првиот ден на работа, а не да нарачува скапа студија на два месеци пред избори и да глумат состаноци со прожектор на фејсбук.
Скопје нема колектор...говна течат низ град...
Скопје нема абер да почне со реално управување со отпад, да рециклира, да ги реши дивите депонии, каљави површини, да го реши загадувањето на воздухот...он сајла врз Вардар обеќа, ни таа не ја напраи.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.663
Поени од реакции
7.568

Куп говна у најава.
Најавени за претходното кандидирање - не е реализиран ни нанометар, не знам зошто сега да го купуваме ова срање, па уште со помпезно име МЕТРО. Дај да ги нарекуваме работите по вистинско име. Метро е нешто 10, 20, 50 метри под земја, на шини, а ова е автобус по Партизанска, чиј профил дополнително ќе се оптерети и многу веројатно дека ќе се испосечат еден куп дрва и ќе се намалат пешачките и велосипедските патеки во цел град.

Нека си седне да си љушти ракија како до сега у наредниот дел од животот и да проба да забораи какви години му потрошил на градов....

Не ми дава да закачам слика па ќе цитирам директно од википедиа:

Rapid transit or mass rapid transit (MRT), also known as heavy rail, metro, subway, tube, U-Bahn, metropolitana or underground, is a type of high-capacity public transport generally found in urban areas.[1][2][3] Unlike buses or trams, rapid transit systems are electric railways that operate on an exclusive right-of-way, which cannot be accessed by pedestrians or other vehicles of any sort,[4] and which is often grade-separated in tunnels or on elevated railways.
А најжалното, апсолутно најжалното е што како прво Скопје имало една железничка линија која можела да се се искористи за лесна железница ( брз трамвај) и масовен транспорт, старата пруга на јужен булевар која ја извадиле.

И како второ да не ја зафркнеа работата каде што во Карпош им дадоа да направат згради до самиот ттротоар во одредени делови , ќе можеше да се прошири Партизанска и како во Јане Сандански на средина каде што е тревникот да се постави лесна железница од Ново Лисиче до Карпош 4 и со тоа да се исчистат сите автобуси од главната сообраќајна артерија во Скопје.

Ама заради краткорочни интереси на урбаната мафија и фактот дека немаат никаква желба за ништо, идиотов најверојатно сега тролејбуси ќе стави и над секоја улица во скопје кабли ќе висат. Автобуско метро, каков пијан идиот.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Секако вакви идеи ќе има. Луѓе кој не спијат си прават штета на мозокот и имаат намалени когнитивни фукнциии.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Да имаа добра намера, уште 90ти години ќе седнеа и ќе направеа стратегија за решавање на транспорт, урбанизам, ѓубре, воздух, па на крај на мандатот - дај да видиме што си сработил во врска со стратегијата, а не на крај на мандат да излегуваш со квази-проекти „кои ќе ги реализирам ако ме изгласате“ и тоа све со трипер-идеи, која од која поглупа.
Кога може да вработуе советници од калибарот на никса, кој единствена „светла“ точка у CV му е што и е братучед на рада, не е квалификуван ни за улици метење. Исто сељачки работеше и Коце, пред него пејачот со пропала банка, Пенов...да не зборам какви ликови беа пратеници во градското собрание, све мој до мојега.
Решение на транспорт решаваат сообраќајни инженери, урбанисти, планери....а не пар копуци, лакташи и опортунисти у кафана.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Не ми дава да закачам слика па ќе цитирам директно од википедиа:



А најжалното, апсолутно најжалното е што како прво Скопје имало една железничка линија која можела да се се искористи за лесна железница ( брз трамвај) и масовен транспорт, старата пруга на јужен булевар која ја извадиле.

И како второ да не ја зафркнеа работата каде што во Карпош им дадоа да направат згради до самиот ттротоар во одредени делови , ќе можеше да се прошири Партизанска и како во Јане Сандански на средина каде што е тревникот да се постави лесна железница од Ново Лисиче до Карпош 4 и со тоа да се исчистат сите автобуси од главната сообраќајна артерија во Скопје.

Ама заради краткорочни интереси на урбаната мафија и фактот дека немаат никаква желба за ништо, идиотов најверојатно сега тролејбуси ќе стави и над секоја улица во скопје кабли ќе висат. Автобуско метро, каков пијан идиот.

https://www.youtube.com/watch?v=HkdDJyD65mg&ab_channel=MAGCommunications

Еве интересно видео во врска со ова :D
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Нова лента намената за тик токерите на автохтониот народ и некој автобус. Одвај чекам.
Ова ти е замена демек нешто праиме, на долг рок Light rail transort (ltr) повеќе се исплати ама мора да се испере некоја пара да се излаже дека нешто се праив, едини главен град е Скопје во Еу со ваква лоша инфраструктура.

Србите 4,4 милијарди евра за метро
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
На глупите бескорисни проекти им нема крај. После оној плочник со три саксии и кафич у покушај врз ГТЦ наречен „зелен кров“, ист таков и врз Мавровка.
Ефектите на халуциногената ракија....

https://denesen.mk/zeleno-zeleno-e-se-shilegov-kje-gradi-tret-park-i-na-pokrivot-od-tc-mavrovka/

Во меѓувреме, масакрот кој му се спрема на Расадник:




 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Од политичката партија Левица реагираа за јавното наддавање за катастарските парцели 6100/2, 6103/1 и 6097/4, кои се наоѓаат во населба Тафталиџе и на кои во моментов се наоѓа зеленило. Почетната цена за овие парцели изнесува 61 денар, а новиот сопственик на овие градежни парцели ќе треба да изгради станбен објект на четири нивоа (П+2+Пр).

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom