Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.472
Ко да ќе влијае нешто ова на резултатите на изборите. Ги читам по социјалните мрежи квичат, се закануваат дека нема да гласат. Мислам дека 30 години го гледаме тој филм, се знае колку нема да го гласаат. Дивоградба џамија со ракети од 50 метра да им лупнеш на овие од градски ѕид ќе кукаат па кога ќе дојдат избори уште сабајле пак ќе го гласаат. Ќе си најдат начин како да релативизираат: па знаеш еу/нато, па да ама нема друга опција - дпмне ли да ги гласам, режимот ли да го вратам, па војна ли да има, па доста национализам(?) .
Луѓето се делат на комуњари и нормални. Денеска се потценува многу влијанието на Југославија врз психата на рајата. Реалноста е дека толку многу се осакатени да само логор е спас.
Биле еднаш клошари и Југославија им дала се на грб на работничката класа, станови фотељи и т.н. Ене ги у Центар им е осилото, племе им ебам комуњарско.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Луѓето се делат на комуњари и нормални. Денеска се потценува многу влијанието на Југославија врз психата на рајата. Реалноста е дека толку многу се осакатени да само логор е спас.
Биле еднаш клошари и Југославија им дала се на грб на работничката класа, станови фотељи и т.н. Ене ги у Центар им е осилото, племе им ебам комуњарско.
Југославија давала станови и на работничката класа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Сакаш да кажеш комунизмот бил добар?
Бирократијата пуштала срце и за по некој стан.....
Не понекој. Кај татко ми и мајка ми фирмите, на пример, буквално на сите вработени им беше решено станбеното прашање.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
А имале ли книшки од КПМ?
LOL, со испрашување се трудиш да најдеш нешто лошо? А? Мора да има нешто срање у тоа доделување станови?
Епа нема.
Имаше лоши ствари и тогаш, но не како денес. Јас бев единствено дете со ниту еден родител или член на фамилија и семејство што не е у КПМ/КПЈ. Па сепак и ние добивме стан. Кај повеќето фамилии имаше барем еден член на партија. На татко ми, вработен во државна институција, му нудеа да стане член, он им викаше - не фала, кој ќе иде по состаноци, гласања и сл. И никој нит му пререче, некогаш за тоа, ниту имаше некои проблеми.
Кај Груевски, на пример, не беше баш така лесно да се одбие членство. Особено ако работиш државно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.865
Југославија давала станови и на работничката класа.
И Југославија за некој била мајка, а за некој маќеа. Моиве се бавеле со земјоделство, плаќале далеку повеќе даноци од што плаќаат сегашните земјоделци и едвај крпеле за живеачка.
Тие што биле вработени, особено по двајца од една фамилија биле задоволни и имале за живот, ама се друго било крпен живот.
Плус трошоците во тоа време биле далеку помали: еден или ниту еден фиксен телефон, од технологија едно радио (или црно бел тв), ниту кабелска ниту мобилен, ниту интернет (на едно семејство само овие работи се сега околу 70 евра трошок), возило фичо/101/фиат/лада ни електроника ни клима ни други салтанати (на тоа возило ремонт е поефтин од промена на компресор за клима на сегашниве).
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.472
LOL, со испрашување се трудиш да најдеш нешто лошо? А? Мора да има нешто срање у тоа доделување станови?
Епа нема.
Имаше лоши ствари и тогаш, но не како денес. Јас бев единствено дете со ниту еден родител или член на фамилија и семејство што не е у КПМ/КПЈ. Па сепак и ние добивме стан. Кај повеќето фамилии имаше барем еден член на партија. На татко ми, вработен во државна институција, му нудеа да стане член, он им викаше - не фала, кој ќе иде по состаноци, гласања и сл. И никој нит му пререче, некогаш за тоа, ниту имаше некои проблеми.
Кај Груевски, на пример, не беше баш така лесно да се одбие членство. Особено ако работиш државно.
Кур стан ако не си у КП, кур и работа.
Ти дете на бирократија живееш во стан најверојатно поклон ќе пишуваш тука за партиски ботови :vozbud:
Животот е прекрасен!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Кур стан ако не си у КП, кур и работа.
Ти дете на бирократија живееш во стан најверојатно поклон ќе пишуваш тука за партиски ботови :vozbud:
Животот е прекрасен!
Ти не би знаел дали е животот прекрасен дури и да ти влезе у гз. Што кур знаеш ти што е прекрасно?
Од кај би знаел?

Ти додека беше у татина муда, ја бев член на неколку локални организации кои се бореа против југо-носталгичарската инертност на народов. Што све сум праел тогаш, моја работа. А на некој вчерашен ко тебе, не ни имам намера сметки да му полагам.

Само знај една работа, дека огромно мнозинство од народов беше инертно (знаеш ваљда што значи тој збор, ако не види на интернет) и југоносталгичарски настроено. На референдумот да не поставеа трик прашање, ти денес можда уште ќе беше у Југославија.

Тоа дали ми веруеш за членството во КПМ, не ми е битно, ја ти ја кажав информацијата и покушав ко човек да разговарам. Дали ќе поверуваш, ме боли кур.

Член сум бил само на една партија, уште од 1994-та. Погоди која!
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.472
Ти не би знаел дали е животот прекрасен дури и да ти влезе у гз. Што кур знаеш ти што е прекрасно?
Од кај би знаел?

Ти додека беше у татина муда, ја бев член на неколку локални организации кои се бореа против југо-носталгичарската инертност на народов. Што све сум праел тогаш, моја работа. А на некој вчерашен ко тебе, не ни имам намера сметки да му полагам.

Само знај една работа, дека огромно мнозинство од народов беше инертно (знаеш ваљда што значи тој збор, ако не види на интернет) и југоносталгичарски настроено. На референдумот да не поставеа трик прашање, ти денес можда уште ќе беше у Југославија.

Тоа дали ми веруеш за членството во КПМ, не ми е битно, ја ти ја кажав информацијата и покушав ко човек да разговарам. Дали ќе поверуваш, ме боли кур.

Член сум бил само на една партија, уште од 1994-та. Погоди која!
Да си бил ти против таа комунистичка пропаганда не би го ни помирисал левичарството на Левица. Не те обвинувам до толку, ти си класично македонче, компир гледа месо вади...не знае кај тера, полно со лицемерие. Ни ти сирот не знаеш што сакаш.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.181
Луѓето се делат на комуњари и нормални. Денеска се потценува многу влијанието на Југославија врз психата на рајата. Реалноста е дека толку многу се осакатени да само логор е спас.
Биле еднаш клошари и Југославија им дала се на грб на работничката класа, станови фотељи и т.н. Ене ги у Центар им е осилото, племе им ебам комуњарско.
Потценува е мал збор за тоа што се случува меѓу Македонците по ова прашање.

Сите плачат по државата која ги прогонуваше Ченто, Шишков и ред други...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Потценува е мал збор за тоа што се случува меѓу Македонците по ова прашање.

Сите плачат по државата која ги прогонуваше Ченто, Шишков и ред други...
Едно е плачење, друго е признавање на реалноста.

Трето е да си глуп ко кур и ништо да не знаеш, али ете, ќе си кажеш ипак нешто на тие теми, колку да се каже.
(не, не мислам на тебе при последново)
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.181
Едно е плачење, друго е признавање на реалноста.

Трето е да си глуп ко кур и ништо да не знаеш, али ете, ќе си кажеш ипак нешто на тие теми, колку да се каже.
(не, не мислам на тебе при последново)
Во која смисла мислиш признавање на реалност?

Дека Југославија била подобра држава за Македонецот?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Во која смисла мислиш признавање на реалност?

Дека Југославија била подобра држава за Македонецот?
Кога се отцепувавме, ние кои бевме за независна Македонија (малцинство), би рекле тогаш - не. Но, ние не знаевме што го чека Македонецот потоа.

Денес, дали е подобро ова или тоа-тогаш, за Македонецот? Нема дилема тука некоја, после овие 30 години.
 
M

Macedon1um

Гостин
И Југославија за некој била мајка, а за некој маќеа. Моиве се бавеле со земјоделство, плаќале далеку повеќе даноци од што плаќаат сегашните земјоделци и едвај крпеле за живеачка.
Тие што биле вработени, особено по двајца од една фамилија биле задоволни и имале за живот, ама се друго било крпен живот.
Плус трошоците во тоа време биле далеку помали: еден или ниту еден фиксен телефон, од технологија едно радио (или црно бел тв), ниту кабелска ниту мобилен, ниту интернет (на едно семејство само овие работи се сега околу 70 евра трошок), возило фичо/101/фиат/лада ни електроника ни клима ни други салтанати (на тоа возило ремонт е поефтин од промена на компресор за клима на сегашниве).
Од многу луѓе ова го имам слушано, тие што живееле по градовите и биле вработени живееле убаво ама оние што живееле по руралните средини било мизерија
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom