Локалните музички ѕвезди во Кочани

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Warning : Страната што ќе ја посетите рулз. Сега ќе ви ги претставам најголемите таленти кои постојат во земјава. Не знам дали овие во Кочани полуделе или има некоја епидемија на идиотизам таму ама странава си кажује све уште однапред. Печатни грешки колку сакаш, непознавање на англискиот: огромно, а највеќе ми оставија впечаток:

Ersoj Kazimov - Musician

Talented musician. He plays Tarabuka and compose music. He is a member of the Bahtalo - Band from Kocani. Members of the group are:
  • Ersoj Kazimov - Tarabuka, Composer
  • Erol Demirov - Clarinet
  • Vinko Stefanov - Keyboards
  • Blagoj Stojanov - Djidji - Gyitar
The group Bahtalo - Band is formed 2001 in Kocani. The group play's ethnical music with Roman, Macedonian, Turkish and Greek melodies, and also plays pop music. They have organized a lot tourneys and they have a lot concerts in Macedonia and Europe, exactly in Paris and Milano. One of their piece of art is the album Heremika with the songs: Eci Arabia, Techno Arabia, Ersoj Show, Techno India.

Еве го финиот дечко кој свири на Тарабука



А другата универзална ѕвезда или популарно Jack of all trades - Симеон Иванов - Канго :pos:

За овој ќе копирам све мора ова да се прочита :

Simeon Ivanov - Kango - Artist

  • Leader of a Hard Rock Metal Band;
  • Poet, Musician, Painter;
  • Ideal and Spiritual creator of KRUNA “MAKTEON” a temple of Macedonian relic, Macedonian Identity, Macedonian People, Macedonian Country, Macedonian culture!
Hi is born in Kocani 1951. He has graduated Primary and High School and a great student and has graduated on the Faculty of Law in Skopje. He is practicing Rock & Roll since childhood and in 2005 will celebrate 40 years. In his long and rich Rock & Roll career he has played with almost every musician from his town and wider. He is playing in a three member band: Kango - Solo Guitar, Vocal, Composer, Text writer, Organiser, Producer, and everything else, and the other two members are Bas Guitar and Drums. Because of the dynamics of living members are changing, the group Kango function… As a result of his practice Kango for 20 years has his own Rocker School - Kango Rock & Roll School. Last members of the Kango Group are Darko Minov Drums and Gorgi - Bas Guitar. Till now he has published:
  • 4 books of poetry
    • Voskresnuvanje - 1988;
    • Voznesuvanje - 1989;
    • Vdahnovenie - 1990;
    • The Poem Raspetie - 1997;
  • From his Rock & Roll creation 6 albums
    • Voskresnuvanje - 1991;
    • Voznesuvanje - 1994;
    • Reinkarnacija - 1995 (Compilation of the best of Jimmy Hendrix - 16 songs in authentic performance of Kango)
    • Vdahnovenie - 1996;
    • Propovedi - 1997;
    • Preobrazbi - 1998 (Compilation of the best of Kango for the 35 anniversary practicing Rock & Roll);
In his rich musician and artist career of 40 years he has played all over Macedonia in every town and village, on all kind of manifestations, celebrations and festivals. But he also has played outside of Macedonia:
  • Zajacarksa Gitarijada 1994 and 2001;
  • Concert in Belgrade and Novi Sad 2004;
  • Concert in Vienna 2004;
He has won several significant prizes for achieved first places and achievements in Rock & Roll music. Plans for the next phase are:
  • Publishing of seventh album - Prorostvo 2004 year;
  • Republishing of all past publishing on CD;
  • Compilation of CD Otkrovenie;
  • Promotion for the 40 anniversary practicing of Rock & Roll and 35 Years of the death of the Hero of Guitar Jimmy Hedrix;
  • Tour trough Macedonia 2004/05, through the Balkan, Europe and the World…
И слика :



Инаку го видов типчево во средата во Кочани бев на екскурзија таму само штета што сега го гледам ова.

За да ја видите страната клик.

За да ги видите ѕвездите клик.

Се искинав од смеење на глупостите тука чоече странава рулззззз:vozbud:

Ај ем а биг фан оф Канго. Хи из мај ајдол :zver:

Мора да ја видите странава искуство е стварно.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
јас се знам со Боја панкерот од кочани, можда не е некоја голема музичка ѕвезда али има најголема четка у македонија, исто така се знам со скинерите гоце и димитар.

се знам со Чивето Панкерот и Жабата металецот кои праат хард кор, т.е. свират.
 

Negatifo

...keep Jazzing...
Член од
25 мај 2005
Мислења
180
Поени од реакции
4
Јас за клуч на оваа тема:nenene: :ban?: :nenene:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Друже таман си е работа ама најозбилно странава е ЅВЕР. Плус тоа не се ѕвезди тоа се wannabeеs. Не се ни блиску до ѕвезди. Плус за сеир е оваа тема така да зезај се малце :)

П.С. Ти од Кочани да не си ?
 

Negatifo

...keep Jazzing...
Член од
25 мај 2005
Мислења
180
Поени од реакции
4
Не не сум од кочани. Но сепак да се прави мајтап со луѓето не е добро сепак се потрудиле да направат нешто.Како што гледам сајтот е направен со помош на некоја невладина организација која помага на културното издигнување на лугето во помалите места во Македонија.Добро уреден добра навигација, јас ке кажам БРАВО за сајтот!
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Значи смислата за хумор ви е нула чоече. И што се потрудиле глупости е ова, поубав сајт ќе направи дете од 7 години, а овие абер си немаат од FrontPage. Кое културно издигнување чоече во Кочани немаат пари луѓето ќе се секираат за некој глуп сајт таму. За културно издигнување можат во театар да одат а не да прават сајтови кои не вредат да стоат на некој хост. Сега темава во ѓубре од глупостиве. Ич не се разбираш од сеир ама значи ептен. Мајката дудлачи секаде има.

П.С. Мислев дека ќе биде смешно ова ама ако другите не мислат така бришете ја темава не се мачите да ја ставате во канта.
 

Negatifo

...keep Jazzing...
Член од
25 мај 2005
Мислења
180
Поени од реакции
4
:toe: Различни мислења бе бате! Во тој центар сигурно не седат само и гледат во небото сигурно работат нешто за развиток на младите, сепак Кочани е мал град.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Мали буквални грешки во преводот од македонски, сепак идејата е за поздрав, не верувам дека треба да се исмејуваат децата. Сепак, една реченица доста ме насмеа
In his long and rich Rock & Roll career he has played with almost every musician from his town and wider.
Значи во сите села и пошироко. :)
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Боље е она Talented musician. He plays Tarabuka and compose music. Или пак дека е пишано Macedona - Original people. :pos: Идеата е добра ама не е за тој град многу е мал. Нема таму ѕвезди има луѓе :) А овие се демек музичари а уствари абер си немаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom