Логоа на европските фудбалски тимови

Дискусија во форумот 'Фудбал' започната од pumaval, 6 декември 2010.

?

Одберете ја екипата чие лого најмногу ви се допаѓа

 1. Barcelona

  20 гласови
  13,6%
 2. Real Madrid

  13 гласови
  8,8%
 3. Valencia

  8 гласови
  5,4%
 4. Manchester United

  23 гласови
  15,6%
 5. Chelsea

  9 гласови
  6,1%
 6. Liverpool

  16 гласови
  10,9%
 7. Arsenal

  2 гласови
  1,4%
 8. Inter

  12 гласови
  8,2%
 9. Milan

  10 гласови
  6,8%
 10. Juventus

  14 гласови
  9,5%
 11. Lazio

  1 гласови
  0,7%
 12. Bayern Munchen

  9 гласови
  6,1%
 13. Borussia Dortmund

  3 гласови
  2,0%
 14. Mainz 05

  1 гласови
  0,7%
 15. Lille

  0 гласови
  0,0%
 16. Lyon

  0 гласови
  0,0%
 17. PSG

  1 гласови
  0,7%
 18. Bordeaux

  0 гласови
  0,0%
 19. PSV

  0 гласови
  0,0%
 20. Ajax

  0 гласови
  0,0%
 21. PSV

  0 гласови
  0,0%
 22. Fenerbahçe

  1 гласови
  0,7%
 23. Olympiakos

  0 гласови
  0,0%
 24. Shakhtar Donetsk

  1 гласови
  0,7%
 25. Oстанато (наведете во пост)

  3 гласови
  2,0%
 1. pumaval

  pumaval Дрвен Адвокат

  Член од:
  5 септември 2008
  Мислења:
  1.451
  Допаѓања:
  571
  Не сретнав ваква тема, па да дискутираме за логоата на европските фудбалски тимови, што значи бојата, знакот, итн..
  Исто коа веке отворив тема, да гласаме која екипа има најубаво лого :smir:
   
 2. Џони Вајсмилер

  Џони Вајсмилер Don't share my food

  Член од:
  15 февруари 2010
  Мислења:
  14.764
  Допаѓања:
  14.379
  Според мене иа некако општо најпривлечно лого на еден фудбалски клуб ми е Победа од Прилеп
  [​IMG] одлично естетски компован аблем што го означува градот прилеп со марковите кули покажани најгоре во аблемот и боите му се одлично составени!
  Друг аблем кој ми падна на памет е аблемот на Ливерпул[​IMG]..овој аблем е совршенство од бои..со црвената птица на слика и клубското лого погоре ''You'll never walk alone'' одлично е составен....
   
  На ROBBEN му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tutor

  Tutor

  Член од:
  15 март 2010
  Мислења:
  4.239
  Допаѓања:
  3.278
  [​IMG]
  Ова е моето омилено лого на фудбалски клуб.Љиљакот е специфичен за Валенсија како град,наводно ги има многу во тој крај.Инаку се претпоставува ,дека кога кралот Јејмс го освојувал градот,пред десетина века ,на неговото знаме слетал љиљак,и тој тоа го протумачил како добар знак...така нешто беше приказната....и кога го освоил градот, го ставил љиљакот на грбот на знамето....
   
 4. MkDon

  MkDon Valencianista

  Член од:
  22 септември 2008
  Мислења:
  1.522
  Допаѓања:
  2.804
  Точна е приказната, само што логото кое го имаш постирано, не е официјално и не се користи од тимот. Ова е официјалното лого:

  [​IMG]
  Историјата за лилјакот

  Градот Валенсија и Балеарските острови биле освоени од кралот Хаиме I од Арагон во периодот од првата половина на 13ти век. По освојувањето, кралот им дозволил статус на независни кралства на двата региони.

  Со неговото доаѓање на врвот на грбот на градот Валенсија се појавил лилјакот. Постојат неколку можни објаснувања за таа појава:

  -Едното е дека лилјаците се многу застапени во тој регион.

  -Другата пак теорија датира од 9 октомври 1238 година кога кралот Хаиме I бил пред влезот на градот Валенсија со цел да го освои градот од Маврите. Тогаш на врвот од неговото знаме слетал лилјак, а Хаиме тоа го интерпретирал како добар знак. Па така по освојувањето на градот, лилјакот бил додаден во грбот на Валенсија.
  [​IMG]
  Лого кое што се користи исто како и тоа погоре.
   
 5. Tutor

  Tutor

  Член од:
  15 март 2010
  Мислења:
  4.239
  Допаѓања:
  3.278
  Ок, не гледам некоја голема разлика,малку подотерано е...ама така го најдов на гугл,прва слика,шо излезе.... мање битно...сепак ми е омилено лого...
   
 6. ultrasboy

  ultrasboy

  Член од:
  22 ноември 2010
  Мислења:
  384
  Допаѓања:
  11
  valencia ubedlivo!!!! :wink:


  ali se gleda uste sega deka sekoj si glasa za "svojot" tim :)

  Isto taka i na liverpool e jako
   
 7. Сладоледџија

  Сладоледџија Ванила & Чоколадо

  Член од:
  8 декември 2009
  Мислења:
  8.157
  Допаѓања:
  3.935
  Meне највеќе ми се допаѓа на FC Rochdale .....
   
 8. Ернесто ЧЕ Гевара

  Ернесто ЧЕ Гевара Hasta La Victoria Siempre

  Член од:
  21 јуни 2010
  Мислења:
  10.347
  Допаѓања:
  13.055
  Мислам нормално е на секој да му се допаѓа логото на неговиот омилен клуб.
  [​IMG]

  --- надополнето ---

  btw, не се ова парламентарни избори, сте можеле анкетата јавна да ја направите. :nesvest:
   
 9. Geordie_mk

  Geordie_mk

  Член од:
  2 август 2009
  Мислења:
  1.739
  Допаѓања:
  136
 10. Џони Вајсмилер

  Џони Вајсмилер Don't share my food

  Член од:
  15 февруари 2010
  Мислења:
  14.764
  Допаѓања:
  14.379
  Ајде јас барем помислив дека ќе има малце реалност тука и нема да гласаат за својот ..очигледно сум грешел...ете јас сум фан на Интер и воопшто не ми остава некој впечаток логото на Интер ..па и на Барселона како што стави еден член погоре бидејќи има еден куп бои и нема некое посебно значење освен црвено-жолтите линии што ја означуваат каталонија и ништо друго..барем целиот аблем нека му беше таков!..Реално на Валенсиа има посебно историско значење со лилјакот и на Ливерпул со клубското лого и црвената птица...исто така аблемот на рома има историско односно митско значење со волчицата од рим и двата браќа[​IMG] , но боите и естетиката на аблемот и не се нешто посебно па затоа не го спомнав меѓу подобрите...
   
 11. Tutor

  Tutor

  Член од:
  15 март 2010
  Мислења:
  4.239
  Допаѓања:
  3.278
  Од каде тоа нормално? Јас сум страствен навивач на Јуве, но ни од далеку не го сметам за најдобро лого на клуб. Си гласав за Валенсија. Па гледам гласови за Милан,Интер...Смешки у боја....Па и твојава Барса,што има толку интересно во ова лого?обично знаме... Ианку мислам дека на клубовите од Сериа А се нај обични од сите,исто и Бундес лига, Примера и Премиершип имаат нај интересни,уникатни логоа.....посебно Англичаните....
   
 12. ultrasboy

  ultrasboy

  Член од:
  22 ноември 2010
  Мислења:
  384
  Допаѓања:
  11
  stvarno na new castle e jako
  isto i jako e na manchester city i sunderland

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 13. jovanovski

  jovanovski Motherfucker Jones

  Член од:
  30 јуни 2008
  Мислења:
  3.771
  Допаѓања:
  1.271
  AS-Roma@3.-logo-80%27s.jpg ова малце навивачки...:) а инаку многу ми се допаѓа и од Валенсија
   
 14. stick figure

  stick figure #MiaSanArsenal

  Член од:
  2 мај 2010
  Мислења:
  4.811
  Допаѓања:
  3.699
  [​IMG]
  Ми се свиѓа топот како се истакнува и црвените бои во средината, заедно со белите букви се боите на клубот. И не е премногу натрупано и е уникатно за разлика од некои други.
  Исто така и она на Валенсија е прекрасно посебно лилјакот горе. :))
   
 15. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  68.898
  Допаѓања:
  131.745
  Тоа е зошто повеќето клубови ги имаат грбовите на градовите во логото, а дека UK е кралство мора нешто специфично да е :D

  Мене ми се свиѓа логото на мојот тим најмногу поради ѓаволчево :)

  [​IMG]

  а се согласувам дека англиските клубови имаат најубави логоа, ми се допаѓа на Њукасл, Евeртон

  [​IMG]

  ова што пишува на латински поготово, софистицирано ми изгледа :) и многу други а од Шпанија логото на Валенсија е no.1. Ми се допаѓа моменталното лого на Интер, убаво вметната типографија во илустрација. Златестата боја е прав погодок.

  А среќа на логото на Шити и точно е тоа што го пишува :pos:
   

Сподели преку: