Лов на диви животни

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од FeliXxX, 14 септември 2011.

 1. FeliXxX

  FeliXxX Нинџа

  Член од:
  27 април 2010
  Мислења:
  808
  Допаѓања:
  281
  Здраво овде ја направив темата бидејки ме интересира ловот на диви животни па ако не ве мрзи и не ви смета би сакал да постирате видеа на македонски,хрватски јазик од лов на животни ако може...фала :)
  (краток вовед во темата ама тоа е )
   
 2. shadow_rr

  shadow_rr Resistance is Futile

  Член од:
  8 јули 2006
  Мислења:
  1.807
  Допаѓања:
  322
  Се чудам како може во 21ви век убивањето на животни да се смета за хоби? Треба да го цениме секој вид на живот, без разлика дали се работи за човечки или не.

  Deer-stalking would be a very fine sport if only the deer had guns.“ - Sir William Schwenck Gilbert
   
  На arakenx му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  4.954
  Допаѓања:
  3.844
  Најпрост пример:Имаш овци,стадо 150 грла.И да видиш волк,нема да го утепаш,само од љубов?
  Јас иако учам ветерина,иако го сакам животните,пак сакам лов,ама само на дивеч кој го има во изобилство,и што може да направи штета,како :Зајак,дива свиња,волк,лисица....
   
 4. TheGeneral

  TheGeneral Арогантно копиле

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  1.212
  Допаѓања:
  583
  Братче, ако Бугарија еден ден га нападне источна Македонија, нема да има потреба од војска, оти как прво нема да можат да се справат со ловџиите од тој дел. :)
  Ново Село, општина од 12.000 народ има околу 600 ловџии шо е голем процент, а пола од тие имат не по една, по две пушки. Можда тва ќе ти покаже колко е популарен тој спорт у некои краишта. Да не прааме маабет за други, поголеми општини. Иначе се е заштитено и регулирано со закон. Кои животни кога треба да се ловат, а кога е забранено. У кој период јаребиците, фазаните, патароците, дивите свињи, зајци, лисици, волци и другите животинки се множат, па е забранено да се убиват, у кој период можат да бидат најштетни, па треба да се ловат и слично. Прав таков спортист, ловџија, и у самио лов одлучува дали ќе скине некоо животно или не. На пример ако виде дива свиња (женка) со прасиња ја остава, едноставно не пука. Ловните друштва организирано прават хајки на штетни животни, градат реони забранети за лов, водат сметка за бројо на животните итн. Интересна работа е, можам да кажам дека е еден од најпопуларните спортови у Македонија. Доста познати фаци, државни и европски функционери ловат низ Македонија как хоби. Можда кај нас нема фудбал, ама има лов. :)
   
  На Dimitar171 и Мартин` им се допаѓа ова.
 5. Sagan

  Sagan Гостин

  Убивањето беспомошни животинки од задоволство е прекрасно хоби... Тамам створено ко за човекот.

  o_O

  
   
 6. Лајто

  Лајто

  Член од:
  25 јули 2010
  Мислења:
  7.387
  Допаѓања:
  2.396
  штета? Зајакот прави штета? Свињата? На каква штета мислиш?
   
 7. Zaphod Beeblebrox

  Zaphod Beeblebrox Поранешен покул Божино

  Член од:
  7 јуни 2008
  Мислења:
  16.547
  Допаѓања:
  20.939
   
  На 4NHK0 и Лајто им се допаѓа ова.
 8. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  4.954
  Допаѓања:
  3.844
  Нека ти влезат во нива,ќе видиме каква штета :) :)
   
 9. Лајто

  Лајто

  Член од:
  25 јули 2010
  Мислења:
  7.387
  Допаѓања:
  2.396
  ко така и сколовранцине прават штета , и глувцине прават штета,мравкине прават штета , секој прави штета дури и човек да ти влезе во нива прави штета ќе ти укради/искрши ...
   
 10. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  4.954
  Допаѓања:
  3.844
  Е да,за зајакот може и претерав,ама група диви свињи,кога ќе влезат цела нива ја преоруваат.На таква штета мислев ;)
   
 11. Едмонд Дантес

  Едмонд Дантес

  Член од:
  30 август 2011
  Мислења:
  218
  Допаѓања:
  493
  Сум одел на лов но поддржувам само лов на прелетен дивеч(пајки,еребици)нив ги има кај нас во изобилие а не се доволно големи за да ми е жал за нив:oops:Се што е поголемо не би можел да убијам а и не ни сакам.Одличен пример да даде бугаринот со спремноста на ловџиите,браво батка:)
   
  На Мацата му/ѝ се допаѓа ова.
 12. shadow_rr

  shadow_rr Resistance is Futile

  Член од:
  8 јули 2006
  Мислења:
  1.807
  Допаѓања:
  322
  Ве цитирам не со цел да реплицирам на вашиве мислења, туку за да ги имам вашите цитати на едно место, доколку уште некој ме праша зошто имам мизантропски размислувања или пак зошто ми се гади од човештвото, да можам на љубопитните да им го покажам ова.
   
 13. Sagan

  Sagan Гостин

  Да си имал време и да го видиш смајлито под мојата реченица, а уште и видеото да си го ѕирнал...
   
 14. НеоН

  НеоН

  Член од:
  12 август 2010
  Мислења:
  2.892
  Допаѓања:
  901
  Да би пробал диво зајче/свинче да видиш како одма би го сменил мислењето...а не пак да имаш пробано скачка(ловџиите ме сваќаат на што мислам :sneaky:)
   
  На Tutkar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.036
  Допаѓања:
  1.023
  Ovaa tema kade i da se pojavi sekogas e prosledena so kritiki i negoduvanja, a lovot e najzasluzen za postoenjeto na ludjeto i za opstanokot na divecot (malku e smesno neli).

  Ne se site ludje lovci i ne ja sakaat prirodata site, kako sto ne sakaat site da gledaat F1 i tenis....nebitno.

  Da ne se lovnite drustva i nivnite fondovi nema da ima divec kako sto ima. Ste se zaprasale li koga ste pridonele za zgolemuvanje na fondot na divecot vo RM (ova se odnesuva do site sto ne se clenovi vo lovnite drustva).
   
  На Петар12345 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: