Лиценциран windows

Член од
15 декември 2017
Мислења
100
Поени од реакции
10
Дали лаптопите што се продаваат во нептун со инсталиран windows 11 се лиценцирани.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.419
Поени од реакции
40.251
да, мора да е лиценциран кога се продава нов лаптопот.
 
Член од
15 декември 2017
Мислења
100
Поени од реакции
10
Уште едно прашање ,дали некако можам да го најдам серискиот број за понатакај кога би дошло ред да го реинсталирам (windows 11)ке можам да го искористам истиот сериски брои се разбира на истиот лаптоп.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.721
Поени од реакции
8.760
Уште едно прашање ,дали некако можам да го најдам серискиот број за понатакај кога би дошло ред да го реинсталирам (windows 11)ке можам да го искористам истиот сериски брои се разбира на истиот лаптоп.
Инсталирај ја истата верзија на windows и ќе се активира сам, и не мора да го реинсталираш...напрај копија од хард дискот со Ghost на пример или со Acronis. Искористи го ова https://sergeistrelec.name/winpe-10-8-sergei-strelec-english/221-winpe-11-10-8-sergei-strelec-x86x64native-x86-20230130-english-version.html.
Има милион варијанти како да направиш бекап и никад да не треба да го реинсталираш компјутерот.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
756
Поени од реакции
1.032
Уште едно прашање ,дали некако можам да го најдам серискиот број за понатакај кога би дошло ред да го реинсталирам (windows 11)ке можам да го искористам истиот сериски брои се разбира на истиот лаптоп.
нема потреба лиценцата е врзана за матичната плоча, ке ти биде активиран аутоматски
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.426
Поени од реакции
6.946
нема потреба лиценцата е врзана за матичната плоча, ке ти биде активиран аутоматски
Ne e sekogas samo OEM Licenci!
I ednas kupenata licenca (Osven OEM) ti vazhi za sekogas i bez razlika na koj PC ce ja koristis, se razbira samo na eden PC smee da bidi instalirana!
Na prviov Link podolu e objasneto kako da si ja prezemes licencata od eden na drug Laptop.
a na vtoriot kako da go procitas Seriskiot


I najdobro e ako mozhis Laptopot bez Windows ( Vo Germanija ima i takva opcija) da go kupis i posle sam da si dokupis Windows primer od linkov podolu
10€ za Windows 11 Professional + Office 2021 professional Plus

ili ovde za SAMO 3,72€

 
Последно уредено:
Член од
15 декември 2017
Мислења
100
Поени од реакции
10
vouager фалати на објаснувањето,незнам како да купам сериски број од сајтовите што ги пративте.Дали треба да имам некоја посебна картичка или може со онаа секојдневна што ја користам за вадење пари од банкомат.И уште нешто ако купам нов лаптоп без ОС треба ли нешто да се подесува во биосот или само да го ставам usb и да почнам со инсталацијста на ОС.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.426
Поени од реакции
6.946
Moras so PayPal ili kreditna karticka od prviot link na vtoriot samo so Karticka
I dobivas Download Code.
I noviot Laptop treba da bidi Windows 11 kompatable makar sto i toa se izbegnuva.
Podesuvanja vo Bios po pravilo nema.
A i ne e nisto strasno ako treba eventuell AHCI i First boot od USB da poddesis.

Ti prvo kupi se pa za installieren ne beri galje zatoa sme tuka ;)
 
Последно уредено:
Член од
15 декември 2017
Мислења
100
Поени од реакции
10
Уште нешто да потпрашам имам(VISA Star - кредитна картичка)и купувањето е во евра а јас имам денари дали треба да се изврши купувањето во денари или сумата да биде во противвредност.
 

r1ot

I O
Член од
25 април 2023
Мислења
40
Поени од реакции
34
Ако носат лиценца со лаптопот, топ.
Ако не, не ни знам искрено дали пиратерија е дозволена тука на форумов - ако е слободно нека се избрише поракава.
Voila:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.426
Поени од реакции
6.946
Ако носат лиценца со лаптопот, топ.
Ако не, не ни знам искрено дали пиратерија е дозволена тука на форумов - ако е слободно нека се избрише поракава.
Voila:
Zabkie takvoo ti e piraaterija potrebs koga licenca kosta 200 denari.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.426
Поени од реакции
6.946
Уште нешто да потпрашам имам(VISA Star - кредитна картичка)и купувањето е во евра а јас имам денари дали треба да се изврши купувањето во денари или сумата да биде во противвредност.
Da ne zaboravam,
Ti si plajcas vo evra, visa ce si naplati od tebe denari po nivniot kurs.
 

r1ot

I O
Член од
25 април 2023
Мислења
40
Поени од реакции
34
Zabkie takvoo ti e piraaterija potrebs koga licenca kosta 200 denari.
Реално пре би да купам лиценца ЛИЦЕНЦА, него да купам нешто што е извадено од буквален dump на кодови - ако збориш за сајтови како G2A :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom