Лихварство!

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
nikos напиша:
Па малко ли са банки кај вас, та одите при лихварите ?
Банката потешко дава пари,а за одобрување на кредит е потребно и повеке време, а лихварот побрзо и полесно, а веднаш ти требаат пари, ептен си во таква ситуација и - ке се заебеш.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Малце е старичка темата ама освежување нема да биде лошо.
„Чиста“ пара се вади од лихварството.Конкретен пример:
Барам 20.000* евра од лихвар.Тој по некоја си негова камата ми вели треба да вратам 50.000* евра.По живи примери кои и ден денес ги глеам, тие му ја земаат колата*,моторот* и се во вкупна вредност од 50.000* евра и баш буквално тие коли, мотори си ги возат се дур не се врати долгот.Ако се врати се враќа се, ако не-создравје нека си ги возат колите и моторите.
Инаку струмикс другар, тебе никој не те тера да земаш пари од лихвар знаејќи ја каматата која он ја фука и кои му се условите негови.А точно е и дека секој денес не може да биде лихвар, а и да си лихвар треба да имаш или 5-6 браќа или да имаш ептеен јак грб
*поимите се земени чисто како пример, не значи дека баш за тоа се работи
 
S

smart ass

Гостин
Зарем не се НЕНОРМАЛНИ камати забранети со Закон????
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
неблагодарна работа, како за лихварот, така и за оној кој должи. Покрај самиот чин лихварство, оној кој позајмува пари треба да е спремен на уште многу други видови криминал за да опстои, да си ги врати парите и да остане жив



Сиромаштијата, транзицијата, невработеноста и високите камати во банките го расцветаа лихварството
„Двојно убиство во центарот на Скопје поради долгови“, „Труп на убиен човек со денови криен во багажник на автомобил“, „Лихвар застрелан пред куќниот праг, а сопругата измачувана“, „Киндапиран бизнисмен“ се само дел од црните наслови на дневните весници во земјава во изминативе три години. Според информациите на полицијата, заедничко во сите случаи е тоа што жртви се луѓе кои за високи камати зајмуваат пари. Овие примери покажуваат дека тие што зајмуваат на крајот ги губат нервите и стрелаат врз своите „спасители“. Другата страна на медалот е таа што лихварите стануваат агресивни, па ги малтретираат своите должници, неретко земајќи им го тоа што било ставено под хипотека како гаранција за вратениот долг, иако сметките биле израмнети. Доколку случајот дојде до полицијата, тогаш кривични пријави се поднесуваат против лихварите, кои најчесто не се ефектуирани, додека тие што зајмиле пари остануваат чисти, иако во голем број случаи тие самите бараат пари од лихварите. Притоа, тие потпишуваат дека се согласуваат со условите, односно се согласуваат на висока камата, поради која подоцна заглавуваат и не можат да ја исплатат.
Убивал поради висока камата за позајмени пари?
„Ги убив затоа што им должев пари за кои тие постојано ја зголемуваа каматата“- изјавил во првичниот разговор со полициските инспектори Зоран Андоновски, кој вчера изврши невиден крвав поход по главниот град. Во Бутел го уби Ристо Давчевски, а во фирма во Кисела Вода рани тројца.
По обидот за самоубиство, Андоновски е во тешка состојба, но надвор од животна опасност. Полицијата чека да му се подобри состојбата за да го распраша за убиството.
Должел околу 100 илјади евра, а во првичниот разговор со полициските инспектори Андоновски изјавил дека од Давчевски позајмил 5 илјади евра, кој потоа со огромна камата му пресметал дека долгот се зголемил на 30 илјади евра. На фирмата во Кисела Вода должел 69 илјади евра, а делата ги признал- изјави портпаролот на МВР Иво Котевски.
П.Д., откако автомобилот "голф ", сопственост на Р.Л., го забележал паркиран улицата 11 Октомври, одлучил да го запали, и со тоа да му се одмазди за долгот П.Д. (27) од Велес му го запалил "голфот" на неговиот сограѓанин оти тој му должел 2.500 евра. Тој е уапсен и против него е поднесена кривична пријава за предизвикување општа опасност.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Пари од лихвар никогаш нема да земам, размислувам и јас да почнам да давам пари на заем со камата и залог доста исплатливо е:toe:

Ќе земеш пример 200 евра на заем за еден месец ќе треба да му вратиш 350 евра ако закаснеш недај боже немаш пари околу една недела си еба мајката... камата ќе те утепа
Затоа со памет кога зимате пари на заем, да си планирате дека треба да ги вратите во договореното време оти не е на добро... :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не знаев каде да пишам, па овде. Ми се јави чичко ми пред некој дека кај нив дома дошол некој и го барал братучед ми и му се заканувал, а не му ни кажал кој е и зошто се тие закани, па ме интересира дали се работи за лихвар?
Никогаш не сум имал работи со вакви, па ни не знам дали се во униформа или во цивилно.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И што е смешно, ако знаеш одоговри. И да сигурно обезбедувањето од работа кое е во униформа нема да дојде да ти се заканува, затоа прашав да не е лихвар.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не знаев каде да пишам, па овде. Ми се јави чичко ми пред некој дека кај нив дома дошол некој и го барал братучед ми и му се заканувал, а не му ни кажал кој е и зошто се тие закани, па ме интересира дали се работи за лихвар?
Никогаш не сум имал работи со вакви, па ни не знам дали се во униформа или во цивилно.
Јас мислам дека е лихвар. Имам сретнато лихвари во униформа.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Не знаев каде да пишам, па овде. Ми се јави чичко ми пред некој дека кај нив дома дошол некој и го барал братучед ми и му се заканувал, а не му ни кажал кој е и зошто се тие закани, па ме интересира дали се работи за лихвар?
Никогаш не сум имал работи со вакви, па ни не знам дали се во униформа или во цивилно.
У бел чаршав обично се облечени.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Никогаш не сум имал работи со вакви, па ни не знам дали се во униформа или во цивилно.
обично не се. Не се експонираат превише освен некогаш со појаки коли, обични луѓе се (хехе обични, некогаш два на два или боксери, во секој случај сериозни луѓе кои не би ги ни познал дека се бават со тој бизнис). Можда кај чичко ти и не биле ради заем, не знам.

Е сега дали т.н. лихварство е законско или не, тоа е исто така прашање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom