Лифт во зграда, заеднички проблем

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Јас имам проблем со стока која пуши цигари во лифт и се надевам прва прилика кога ќе ја фатам има да ја тепам толку многу што ќе се откаже од пушење.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Јас имам проблем со стока која пуши цигари во лифт и се надевам прва прилика кога ќе ја фатам има да ја тепам толку многу што ќе се откаже од пушење.

... има разни таленти кои во лифт свешто прават, посебно кога ќе ја наведнат главата од досада па од уста ќе пушти пљукајнца како езеро, да се згади човек да влезе во лифт,

ice_screenshot_20210920-142005.jpeg

... затоа ќе си поставите камера за надзор, една пред влез, една во ходникот кај лифтот и една во самиот лифт од тие најпрости преку Нет што можеш да ги следи куќниот совет, ќе залепите налепница дека има контролиран видео надзор од куќен совет и тоа,


не дека нема тој да не пуши, тој просто ја „чува цигарата“ за во лифт, само ќе се засрами од сите станари ако му замерат јавно!

ice_screenshot_20210920-142301.jpeg
ice_screenshot_20210920-142336.jpeg


што ќутек добила жената со дете во лифт што го замолила човекот да не пуши во лифт,
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Проблем е што според дирекција за заштита на лични податоци, забрането било снимање во лифт, соблекувална, санитарен објект и слично. Плус треба некој елаборат/акт. Веројатно може да те тужи.

Sent from my 4047X using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Проблем е што според дирекција за заштита на лични податоци, забрането било снимање во лифт, соблекувална, санитарен објект и слично. Плус треба некој елаборат/акт. Веројатно може да те тужи.
...јас мислам дека не е проблем, куќен совет побарува и добива дозвола соодветното лице лиценциран за активностите на тој куќен совет т.е.председателот на куќен совет да го врши тој видео надзор кој по потреба се снима и се чува во архива доколку има некоја ситуација!
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
6
На секој што оваа порака би му служела како искуство со ДАКА Карпош и сопственикот на ДАКА КАРПОШ - Марко.

Ние сме станари од бул: Јане Сандански 76, Скопје, Аеродром.

ДАКА Карпош не сервисираше со години(сигурно повеќе од 10-15 години).

Имавме ситуација каде што требаше да се заменат сајлите и јажницата. Добивме понуда од ДАКА Карпош, но побаравме и понуди и од други компании. Собравме четири понуди и одлучивме да одиме со друга компанија бидејќи по увид(вклучувајќи и инспекциско тело) утврдивме дека лифтовите не се сервисираат и одржуваат иако плаќаме месечен паушал за услугата.

Учтиво им најавивме дека од следен месец ќе дојде друга компанија која ќе не одржува и која ќе го сервисира тековниот квар.
Фирмата почна, замени јажниза и кабли и при кога го пушти лифтот, одеше неколку ката и фрлаше грешка на која што мајсторите укажаа дека е потребно калибрација.

Кога пробаа да го калибираат увудоа дека системот е заклучен со шифра. При комуникација со сопственикот на ДАКА Карпош - Марко, прво велеше дека нема шифра, за после да почне да пцуе и да кажува дека нема ништо со зградата штом други компаниии дале понуда.

Ние ќе го решиме проблемот правно, но за сите кои размислувате да ги ангажирате, ова е една топла препорака да бегате од оваа компанија.
Доколку сте корисници на нивните услуги, подобро проверете или ангажирајте инспекцискио тело за да видите дали навистина се грижат за ваквите лифтови.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
19
Доколку некој знае, би замолил да ми даде некоја информација плус или да ме упати на одредби од Законот за домување, други закони или подзаконски акти.

Имено, во случајов се работи за лифт (дограден 2005 година во зграда од 1965 год. , на барање на станари од погорните катови) кој не е во функција подолго време. За негово ставање повторно во функција, потребни се околу 5-6 илјади евра. Дали тој износ мора согласно ЗД да се дели еднакво по секој стан за плаќање или има друг начин за распределба на деловите од износот за наплата?
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.438
Доколку некој знае, би замолил да ми даде некоја информација плус или да ме упати на одредби од Законот за домување, други закони или подзаконски акти.

Имено, во случајов се работи за лифт (дограден 2005 година во зграда од 1965 год. , на барање на станари од погорните катови) кој не е во функција подолго време. За негово ставање повторно во функција, потребни се околу 5-6 илјади евра. Дали тој износ мора согласно ЗД да се дели еднакво по секој стан за плаќање или има друг начин за распределба на деловите од износот за наплата?
Според мене станарите на пониските катови плаќаат помал процент
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Доколку некој знае, би замолил да ми даде некоја информација плус или да ме упати на одредби од Законот за домување, други закони или подзаконски акти.

Имено, во случајов се работи за лифт (дограден 2005 година во зграда од 1965 год. , на барање на станари од погорните катови) кој не е во функција подолго време. За негово ставање повторно во функција, потребни се околу 5-6 илјади евра. Дали тој износ мора согласно ЗД да се дели еднакво по секој стан за плаќање или има друг начин за распределба на деловите од износот за наплата?
Износот се дели еднакво на сите станари, прочитај повеќе за етажна сопственост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom