Литванија - Maкедонија | 05.09, четврток 21 часот |

Статус
Затворена за нови мислења.

Tiveriopol

Струмичанец
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.107
Поени од реакции
692
Незнам зошто но мислам дека вечерва ке ги апнеме на Литванија. Секогаш одиме по потешкиот пат. Тоа е наша главна карактеристика. Игравме вчера добро плус бевме хендикепирани уште од прва четвртина... Игравме фактички со три центри... Вчера во одбрана одлично изигра и Самарџиски... Пријатно ме изненади. Но лоша беше одбраната на пик енд ролот на противникот... Доколку се поправи тоа со комплетен состав без судиски неправди ке победиме и тоа како... Само се плашам да не паднат психички по вчерашната неправда, но од друга страна тоа може да биде мотив плус... Без калкулации одиме на победа поздрав
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.000
Поени од реакции
12.192
Шо му рече Пачино на Нео?
It changes everything. Pressure.

Вчера беа видливи првите симптоми на „најмалце медал“.

За денешнава, тепа Лиетува.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
2.146
Поени од реакции
3.325
Доколку продолжи Гечевски со 20 минути во просек во игра, постои огромен ризик да се повреди. Самарџиски едноставно мора да игра повеќе, со надеж дека нешто ќе направи.

А за тимот, немаме ниско подвижно крило и тоа ни е најголем проблем, со оглед дека Брчков не влегува во игра, а Ѓуроски џабе и да влезе.
Samardziski ne treba da igra vise ni minuta. Takva pizda od coek nema da se rodi vise.
--- надополнето: 5 септември 2013 во 13:11 ---
Iskreno, od toa sto go vidov vcera mene poise me plasi natprevarot so srbite nego ovoj vecer so litvanija. Srbija mi e tim bez nekoja posebna zvezda( osven Krstic) nema koj da se kurci da sere atmosfera, igraat kako tim, i najvazno od se igraat pekolna odbrana. Ke bide ekstremno tesko so niv. Mislam deka litvancive poise ni odgovaraat, i ako stegneme zubi, ako izgineme denes na teren i uspeeme da pobedime ke bide super za nas vo ponatamosniot tek na shampionatot. Litvanija ne e nepobedliva reprezentacija, samo treba da ja podobrime igrata vo odbrana. Bo treba da im bide reper na nasive kako treba da igraat pozrtvuvano vo odbrana, kako da ginat za sekoja topka, i normalno da imaat agresivnost vo niv. Od druga strana pa sudiive kako ni svirat fauli, kao da sakaat odma da ne stisat na toa pole. Tesko e koga trebas da igras protiv jaki reprezentacii i plus protiv sudii ali toa e sto e. Naviknati sme sekogas da ideme po poteskiot pat. Da se nadevame deka i ovojpat uspesno ke go izodime. Srekno vecer momci! Samo hrabro, inat u vas i srce na teren! Rezultatot sam ke dojde
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.810
Поени од реакции
25.397
Натпреварот со Црна Гора може да влијае на два начина (психолошки)

1. Или ќе се напнат толку многу што ќе играат натприродно
2. Или ќе грешат и ќе го отераат натпреварот у к.

Се надевам дека ќе биде првото.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
919
Поени од реакции
907
Натпреварот со Црна Гора може да влијае на два начина (психолошки)

1. Или ќе се напнат толку многу што ќе играат натприродно
2. Или ќе грешат и ќе го отераат натпреварот у к.

Се надевам дека ќе биде првото.
Ова е македонскиот инат. Они нас ќе ни зимаат победи (инсерт 5 пцофки тука), нека ни ја земат и со Литванија да ги видам (инсерт уште 5 пцофки тука, ама посочни).

Работата е што не зависиме само ние од утакмицава. Ако изгубат Литванците, ќе треба се да тепаат за да идат ко 3-ти од група. Башка леле луѓе што напраивме. Имаат и они силен мотив за игра.

Обично во вакви ситуации проработува инатот кај нашите, се надевам и овој пат ќе биде така. Па после и на Литванците да им е криво што не' испокрадоа вчера.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.024
Поени од реакции
5.039
Мене искрено многу повеќе ме плаши Литванија отколку Србија и покрај вчершниот натпревар. Србите се Крстиќ + многу дисциплинирана и уиграна одбрана. Да не речам класична добра европска репрезентација. Против тоа мислам дека можеме да играме (пример за таков тим е Грција). Антиќ и Гечевски особено мислам дека се експерти во одбрана за играчи како Крстиќ, а кога играме одбрана како што треба, таа е слична на онаа на србите од вчера. Од друга страна, последниве години, Литванците доста ја променија својата игра. Од тим кој беше исклучиво шутерски и се базираа на многу тројки, сега се класичен модерен тим со многу pick and roll, добри атлети под кошевите и брза игра. Мислам дека нашата селекција има многу повеќе проблеми со такви тимови, бидејќи едноставно ја немаме брзината да се тркаме со нив.
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.880
Поени од реакции
5.634
Натпреварот со Црна Гора може да влијае на два начина (психолошки)

1. Или ќе се напнат толку многу што ќе играат натприродно
2. Или ќе грешат и ќе го отераат натпреварот у к.

Се надевам дека ќе биде првото.
дај боже да е позитивното делување ..... сега е прашање или никогаш .... се плашам ако погрешиме денес ,оваа генерација ќе биде залудно потрошена .... историски личности од кошарката никогаш повеќе ќе ги нема во репрезентацијата .... Гечевски,Илиевски,Антич ќе си одат засекогаш .... затоа посакувам денеска да се покажат во најдоброто светло .... се плашам во нападот како ќе функционира ..... еден постираше дека шутевите за тројка немаат никакво влијание во натпреварот .... што ако денес не ни тргне .... отидовме низ вц-шолјата ..... и напор и труд и фантастична генерација ..... така што одговорот мој е ... СЕГА ИЛИ НИКОГАШ !!!!! :cool: :pipi:
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.617
Поени од реакции
3.289
Треба малку подобро да играме одбрана, одбраната е сосема различна од онаа во Литванија пред 2 годнини, сега многу лабаво ми делуваат во одбрана, со подобра одбрана и да тргни шутот за 3 како вчера наши се Литванија...

http://www.mkd.mk/sport/kosharka/evrobasket-2013/duri-i-grcite-priznavaat-deka-bevme-ukradeni-protiv-crna-gora-foto-0
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.810
Поени од реакции
25.397
Треба малку подобро да играме одбрана, одбраната е сосема различна од онаа во Литванија пред 2 годнини, сега многу лабаво ми делуваат во одбрана, со подобра одбрана и да тргни шутот за 3 како вчера наши се Литванија...

http://www.mkd.mk/sport/kosharka/evrobasket-2013/duri-i-grcite-priznavaat-deka-bevme-ukradeni-protiv-crna-gora-foto-0

“Иако не го сакаат својот северен сосед“ :pos::pos: Ко новинар од друга држава да го пишувал ова.:icon_mrgr:

Ете и јас најдов аватар со македонско знаме, можда ќе фати мајата. :icon_mrgr:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom