Липоми

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Сакам да прашам дали има тука некој член со мака од масни ткива, масни топчиња, медицински наречени липоми?:unsure:

Знам дека на интернет има објаснето се за оваа проблематика, има слики, разни начини на нивно отстранување, но сакам да знам ако има некој лично искуство со нив да пише тука.:)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Јас имам.

И ништо неправам во врска со нив. Кога бев помлад, имав и потоа зедов ослабев и ги снема :)
Сега неможам да ослабам :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Јас имам.

И ништо неправам во врска со нив. Кога бев помлад, имав и потоа зедов ослабев и ги снема :)
Сега неможам да ослабам :D
Па ако не ти пречи естетски, во ред е.:) само не сум сигурна дека со диета, т.с.со слабеење би ги снемало:rolleyes:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Па ако не ти пречи естетски, во ред е.:) само не сум сигурна дека со диета, т.с.со слабеење би ги снемало:rolleyes:
Кај мене ги снема, на две места кога ослабев, додуша и вежбав.

Сега пак имам две едното што го имав и претходно пред да ослабам на десната плешка, и имам уште едно помало каде што немав претходно.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Кај мене ги снема, на две места кога ослабев, додуша и вежбав.

Сега пак имам две едното што го имав и претходно пред да ослабам на десната плешка, и имам уште едно помало каде што немав претходно.
Тоа е таа лоша проблематика со овие масни топчиња кои безмилосно знаат да се прошират по цело тело а медицината се уште не ја знае причината.
Само хируршка интервенција е засега лекот ама на истото место каде што ќе биде изваден липомот, може повторно нов да се створи...зачаран круг:(

Затоа ја отворив темава, случајно да не има некој искуство со некои бабини лекови, домашни рецепти, испробани работи кои дале резултат:(
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Јебеш медицина за разни глупости. Јас имам едно такво масно топче и неколку 5-6 години нишо не пробував, па почнав да ставам некоуку домашни днгарлашки, па дали од нив или не после некое време го стиснав малце и се појавило мало дупче и ги истискав и фино лепо се испазни топчето со маснотија со лише и мирише како некој стар расипан кашкавал :D За неколку месеци пак ке се собере и го празнам и тоа е тоа.
Значи земи со нешто боцни го и решен проблем. Какви јебани хируршки интервеции, какви глупости!
Иначе тоа организмо сам покушава да се ослободе од вишоко маснотии преку кожата. Јадеме превише мрсни и месни срања и затоа.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Јебеш медицина за разни глупости. Јас имам едно такво масно топче и неколку 5-6 години нишо не пробував, па почнав да ставам некоуку домашни днгарлашки, па дали од нив или не после некое време го стиснав малце и се појавило мало дупче и ги истискав и фино лепо се испазни топчето со маснотија со лише и мирише како некој стар расипан кашкавал :D За неколку месеци пак ке се собере и го празнам и тоа е тоа.
Значи земи со нешто боцни го и решен проблем. Какви јебани хируршки интервеции, какви глупости!
Иначе тоа организмо сам покушава да се ослободе од вишоко маснотии преку кожата. Јадеме превише мрсни и месни срања и затоа.

Тоа кај тебе било нешто друго, ова не може да се истисне, премногу е тврдо..
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Тоа кај тебе било нешто друго, ова не може да се истисне, премногу е тврдо..
@teneke Ти кажа дека со слабеење кај него ги снемало, а ти не му веруваш. Па кај тебе ногу тврдо било да го чепкаш. Тогај не ти преостанува друго освен хируршка интервенција.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Па ако не ти пречи естетски, во ред е.:) само не сум сигурна дека со диета, т.с.со слабеење би ги снемало:rolleyes:
- Може, зависи што е причината на создадениот липом!

според тоа разликуваме различни липоми:
Фрибролипом е составен од масно и фиброзно ткиво,
Ангиолипом - се состои главно од крвни садови и масни ткива,
Миелолипом - масни наслаги сместени меѓу мускулите
Липома на вретенести клетки - овој тип се гледа кај постари пациенти, посебно кај мажите,
Липома на интрадермални вретенести клетки - овој вид липома е најчест кај жените,
Плеоморфна липома - има различни форми и големини,
Атипична липома - е составена од масни наслаги подлабоко во телото,
Неврални липоми - овој тип е изработен од масно влакнесто ткиво.



...постојат помали липоми кои се создаваат поради неправилна исхрана, дебелина, без физичка активност( коментар од @teneke )
...или поради лоша перистатилка на цревата, па штетните супстанции не се отстрануваат навремено од организмот!
...или има липоми кои се создаваат на местото каде имаме затнување на проток на лимфната жлезда!
...или пак имаме создавање на липоми само на едно место каде имаме нагло нагомилување на масно ткиво на пример на стомак!
...или постои создавање на липоми кај тие што имаат проблематична кожа (себореја, акни) ( коментар од @Govinda )
... или постои создавање на липоми поради пореметена функција на јетрата!
... или хормонален дисбаланс!
...или имаме создавање на липоми за кои немаме причина и велиме дека сме генетски наклонети да ги создадеме!



доколку липомите се видливи со голо око значи е тука некаде под кожата, па може да го лечиме со внесување на поткожна инекција која ќе го „растопи“ тоа масно ткиво со липолиза- како естетска козметичка метода ! тој специфичен инјекционен медицинскиот коктел содржи фосфатидилхолин (помага за трансформацијата на мастите во енергија) деоксихолат, липостабил, соја лецитин (помага во разградувањето) и тоа неколку сесии неколку дена зависно како се „топи“ липомот!
...еве како би изгледало локално оперативно остранување на липом со големина од 3 цм!
ВНИМАНИЕ ЗА ТИЕ кои не поднесуваат крв, да не го гледаат видеото!
...инаку липомите кои се поголеми од 2 цм, се лечат САМО по хирушки пат, т.е. се остранува оперативно масното ткиво, зависно ако не расте и не пречи „ може да се чува“ цел живот, но ако боли т.е. притиска на некој орган или пак брзо расте МОРА да се оперира!
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
- Може, зависи што е причината на создадениот липом!

според тоа разликуваме различни липоми:
Фрибролипом е составен од масно и фиброзно ткиво,
Ангиолипом - се состои главно од крвни садови и масни ткива,
Миелолипом - масни наслаги сместени меѓу мускулите
Липома на вретенести клетки - овој тип се гледа кај постари пациенти, посебно кај мажите,
Липома на интрадермални вретенести клетки - овој вид липома е најчест кај жените,
Плеоморфна липома - има различни форми и големини,
Атипична липома - е составена од масни наслаги подлабоко во телото,
Неврални липоми - овој тип е изработен од масно влакнесто ткиво.



...постојат помали липоми кои се создаваат поради неправилна исхрана, дебелина, без физичка активност( коментар од @teneke )
...или поради лоша перистатилка на цревата, па штетните супстанции не се отстрануваат навремено од организмот!
...или има липоми кои се создаваат на местото каде имаме затнување на проток на лимфната жлезда!
...или пак имаме создавање на липоми само на едно место каде имаме нагло нагомилување на масно ткиво на пример на стомак!
...или постои создавање на липоми кај тие што имаат проблематична кожа (себореја, акни) ( коментар од @Govinda )
... или постои создавање на липоми поради пореметена функција на јетрата!
... или хормонален дисбаланс!
...или имаме создавање на липоми за кои немаме причина и велиме дека сме генетски наклонети да ги создадеме!



доколку липомите се видливи со голо око значи е тука некаде под кожата, па може да го лечиме со внесување на поткожна инекција која ќе го „растопи“ тоа масно ткиво со липолиза- како естетска козметичка метода ! тој специфичен инјекционен медицинскиот коктел содржи фосфатидилхолин (помага за трансформацијата на мастите во енергија) деоксихолат, липостабил, соја лецитин (помага во разградувањето) и тоа неколку сесии неколку дена зависно како се „топи“ липомот!
...еве како би изгледало локално оперативно остранување на липом со големина од 3 цм!
ВНИМАНИЕ ЗА ТИЕ кои не поднесуваат крв, да не го гледаат видеото!
...инаку липомите кои се поголеми од 2 цм, се лечат САМО по хирушки пат, т.е. се остранува оперативно масното ткиво, зависно ако не расте и не пречи „ може да се чува“ цел живот, но ако боли т.е. притиска на некој орган или пак брзо расте МОРА да се оперира!

Благодарам многу за одговоров.
Можеш ли да ми кажеш каде во Скопје прават такво топење на масни ткива со инекција, липоза!?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
@bijons ма уопште немам проблематична кожа, само лупеташ безвезе. Да си замоташ бурек у дипломите.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Благодарам многу за одговоров. Можеш ли да ми кажеш каде во Скопје прават такво топење на масни ткива со инекција, липоза!?
... „ липолиза“ како естетска козметичка метода!
нашите козметички салони (Derma Bella, Skin Solution, Anti Aging, или комбинирано со медицински персонал како Prima Derma, Promedika, Dr.Svetlana !



...но, не знам колку се спремни за ваква метода, додуше имаат реклами ама немам никакво сознание или некое искуство околу тоа, така да тука се воздржувам од коментар!
го стиснав малце и се појавило мало дупче и ги истискав и фино лепо се испазни топчето со маснотија со лише и мирише како некој стар расипан кашкавал :D
... најчесто такви липоми подкожни масни капсулирани липоми што можат со „ мало дупче“ да се истисне е најчесто на проблематична кожа која има акни и себореја,
@bijons ма уопште немам проблематична кожа,.
...ниту ти јас видов твојата кожа, а камо да кажам дека ТИ имаш проблематична кожа, според твојот опис може само тоа да е некоја врста на акна ли лојна циста, инаку липом е бенигнен тумор не е течна содржина и ако не го засечеш не може од дупче да излезе, оти тоа е капсулирано и треба цела капсула да излезе, а не само содржината што ја опишуваш како кашкавал расипан да се испразни „топчето“ тоа твое не е липом (според тоа како опишуваш)!
...со затнување на порите на кожата каде се жлездите што лачат масни материи во кожата настануваат акните при што во горниот дел се затнуваат и се собира масна материја во неа или пак може да е лојна циста полна со кератин и таа циста треба прво да се дупне некако и кератинот кога се истиснува многу непријатно мириса, ама липом не е!

ВНИМАВАЈ, АКО СЕ ГАДИШ НЕ ГО ГЛЕДАЈ ВИДЕОТО!
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
koj doktor vo Skopje e specijalist za lipomi, imam izrastoci na grbot, pa sakam da se konsultiram dali se lipomi
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
koj doktor vo Skopje e specijalist za lipomi, imam izrastoci na grbot, pa sakam da se konsultiram dali se lipomi
Најпрво оди кај твојот матичен лекар и нека те прегледа, да види за што станува збор и ќе ти даде упат за на хирургија или за на кожен лекар.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
1
Сакам да прашам дали има тука некој член со мака од масни ткива, масни топчиња, медицински наречени липоми?:unsure:

Знам дека на интернет има објаснето се за оваа проблематика, има слики, разни начини на нивно отстранување, но сакам да знам ако има некој лично искуство со нив да пише тука.:)
Zdravo jas sum nov clen i sum eden so vasite problem jas kako pomal imav samo edno normalno bese samo estetska bolka za oci od koga go izvadiv se povtori ne samo na toa mesto nego na poveke delo i od teloto sretnav eden covek koj gi imal istite i so dieta mislam pazel sto jadel za toa sto imal seker so toa pazenje mu se povlekle i masnite tkiva kako sto zapamtiv mi kaza konzervirana hrana nikako salam pasteti mesni narezoci bel leb sol blago seker znaci covwkov si jade meso salati i si pravel kardio vezbi normalno deka i nekogas od nabrojanite ke probal fali se na dusa Ali gi izbegnuval taka da jas od vcera gi begam ovie raboti pa so sreka se nadevam i na vas ke vi bide od polza ako probate pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom