Лимонова диета со јаворов сируп - корисна или штетна

Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Лимоновата диета со јаворов сируп(The Master Cleanse) е хит меѓу диетите за слабеење и детоксикација на организмот, некои велат дека се препородени со повеќе енергија и се чусвуваат перпородени, а некои пак се жалат дека крвта им ослабнала и сл.
Дали треба да се спроведи, колку дена, и кои состојки да се употребат(свеж лимонов сок, лут пипер или ѓумбир во прав, јаворов сируп Б класа кој моментално некое време го нема на пазарот, и најважно прочистена или изворска вода за пиење. На интернет страните кои ја објаснуваат диетата пиши дека навечер треба да се пие чај од сена за празнење на цревата а наутро нејодизирана морска сол со вода(исто за празнење на цревата по брза постапка) која не може да се најде речиси никаде.

Za da go podgotvite diet napitokot potrebni vi se slednite sostojki:

- 2 golemi la`ici Javorov sirup na VITALIA
- 2 golemi la`ici sve`o isceden limonov sok
- prstofat (1/4 la`i~e) xumbir vo prav ili lut crven piper
(~ili) za podobruvawe na metabolizmot i cirkulacijata
- 300 ml topla ili studena voda
Site sostojki se me{aat za da se dobie homogena te~nost.
Za da gi postignete posakuvanite rezultati treba da konzumirate 6 do 12 ~a{i (2 do 4 litra) od ovoj napitok dnevno. Sekoga{ koga }e po~uvstvuvate glad ili znaci na slabost ispijte edna ~a{a

Па сега сите вие што се пробале или познавате некој таков можете да пишувате искуства и совети.
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Со лимон диета тешко. Пробај и ќе видиш дека стомакот ќе те боли ако јадеш лимон само. А за другите незнам
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Ja imam drzeno 3 pati, luge ne se isplati, posle 2 nedeli se vraka pola od izgubenata tezina, voopsto ke nemas energija. Za dzabe ke se izmacuvas 10 dena.
(se izvinuvam do moderatorite za latinicava imam problem so jazicnata podrska)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Диетава е супер, не се осеќа глад ич, веќе 5ти ден терам со по 2-3 шишиња од 0.5 л.
Нормално, јадење од утре, ама умерено. Обем намален за 5 цм, подуен стомак нема, енергија пукаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom