- Член од
- 14 март 2010
- Мислења
- 16.794
- Поени од реакции
- 15.819
На неполна недела до почетокот на новата сезона во ЕХФ Лигата на шампионите, убаво е да се отвори нова тема, каде ќе се коментира за истата.
По успешната сезона на Македонските ракометни клубови минатата сезона, оваа година во Лигата на шампионите имаме два директно пласирани тимови, Металург како шампион директно се пласираше во групната фаза, која по автоматизам ја добива како шампион на Македонија, а потоа Вардар доби исто така директно место во фазата по групи, земајќи го во предвид и ланскиот пласман во 1/4 финалето, каде неколку секунди го делеа од Фајнл 4 во Келн, но поуспешна од него беше Фленсбург кој потоа стана и шампион, на огромно изненадување на сите фанови на ракометот.
Во ждребувањето нашите претставници беа во различни барабани, но оваа година ЕХФ одлучи да нема две екипи од иста држава во иста група, па така од старт беше исклучена можноста овие две наши екипи да играат меѓусебно во групната фаза и со тоа да ги повтореа одличните натпревари од минатата сезона.
Па така, шампионот на Македонија, екипата на Металург се најде во групата А, заедно со екипите на Кил, ПСЖ, ППД Загреб, Ла Риоха, и последна екипа во оваа група е квалификантот екипата на Мешков Брест.
Уште во прво коло, Металург на домашен терен ја пречекува силната екипа на ПСЖ, на 28ми септември во Борис Трајковски, екипата на Автокоманда ќе ја започне сезоната, оваа година со подмладен состав и со првични амбиции за поминување на групната фаза.
За напомена, натпреварот на Металург и ПСЖ ќе е и воедно натпревар на колото, одбран од страна на ЕХФ, и истите ќе имаат своја екипа/коментатор во Борис Трајковски.
Распоред на натпревари на екипата на Металург
2 коло
04.10 - Мешков Брест - Металург
3 коло
11.10 - ППД Загреб - Металург
4 коло
18.10 - Металург Кил
5 коло
12-16.11 - Ла Риоха - Металург
6 коло
19-23.11 - Металург - Ла Риоха
7 коло
26-30.11 - ПСЖ - Металург
8 коло
03-06.12 - Металург - Брест Мешков
9 коло
11-15.2 - Кил - Металург
10 коло
18-22.2 - Металург - ППД Загреб
Другиот наш претставник и немаше некоја среќа во ждребувањето, па така екипата од Скопје се најде во групата Ц, заедно со уште екипите на Веспрем, Рајн Некар Ловен, Целје Пивоварна Лашко, Чеховски Медведи и францускиот тим Монтпеље.
Оваа година амбициите на тимот се во најмала рака да се повтори успехот од ланската сезона, да се најдат во 1/4 финале, а крајната цел им е пласман на Фајнл 4 во Келн.
Натпреварите Вардар на домашен терен ќе ги игра во новоотворената Арена „Јане Сандански“.
За разлика од Металург, оваа година засилениот тим на Вардар, на чело со Арпад Штербик на голот натпреварите од групната фаза ќе ги започне на гостински терен во Златорог Арената против екипата на Целје, тој натпревар е на програмата 27ми септември.
Распоред на натпревари на екипата на Вардар
2 коло
04.10 - Вардар -Чеховски Медведи
3 коло
12.10 - Вардар - РНЛ
4 коло
19.10 - Монтпеље - Вардар
5 коло
12-16.11 - Вардар - Веспрем
6 коло
19-23.11 - Веспрем - Вардар
7 коло
26-30.11 - Вардар - Целје
8 коло
03-06.12 - Чеховски Медведи - Вардар
9 коло
11-15.02 - Вардар - Монтпеље
10 коло
18-22.02 - РНЛ - Вардар
Еве ги и останатите две групи, Б и Д.
Група Б
Барселона
КИФ Колдинг
Алингсас
Висла Плок
Фленсбург
Бешикташ
Група Д
Виве Киелце
Данкерк
Кадетен Шафхаузен
Пик Сегед
Алборг
Мотор Запорожје
И оваа година Фајнл 4 ќе се одржи во Келн..
АЛФА ТВ ќе ги пренесува и оваа година натпреварите на Вардар и Металург, како и тие на ЖРК Вардар (тема за женската ЛШ ќе се отвори посебно).
Како за крај, ќе ве замолам да се води нормална дискусија, и поретко да се повторуваат некои дискусии од ланската сезона.