Лига на Голема Албанија ???

  • Креатор на темата Ireal
  • Време на започнување
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.525
Поени од реакции
5.558
За Албанија и Косово не е ништо чудно, доколку сакаат да се спои лигата. Реално ќе добијат доста на квалитет.
Од Српски портал вакви вести само не ми се веродостојни.
За тимови од Македонија, можеби ќе можат да отидат во таа лига, само не верувам самите клубови колку ќе сакаат а и на тоа што ќе каже Уефа. Иако веќе имаме пример у европа каде што Кардиф и Свонси играа во ПЛ.
Генерално, тука на Балканов спојување на повеќе лиги па и правење на 1 балканска лига, или спојување на лиги од Ср, Хр, БиХ,Бг па и зашто да не Алб, и Кос би било едно Одлично решение од фудбалски аспект. Сите наши (балкански) тимови ќе пркнат доста.
Чудно е само во време на Корона пандемија каде што не се знае сезоната кога ќе продолжи некој портал да објавува вакви вести...
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
599
Поени од реакции
1.665
За Албанија и Косово не е ништо чудно, доколку сакаат да се спои лигата. Реално ќе добијат доста на квалитет.
Од Српски портал вакви вести само не ми се веродостојни.
За тимови од Македонија, можеби ќе можат да отидат во таа лига, само не верувам самите клубови колку ќе сакаат а и на тоа што ќе каже Уефа. Иако веќе имаме пример у европа каде што Кардиф и Свонси играа во ПЛ.
Генерално, тука на Балканов спојување на повеќе лиги па и правење на 1 балканска лига, или спојување на лиги од Ср, Хр, БиХ,Бг па и зашто да не Алб, и Кос би било едно Одлично решение од фудбалски аспект. Сите наши (балкански) тимови ќе пркнат доста.
Чудно е само во време на Корона пандемија каде што не се знае сезоната кога ќе продолжи некој портал да објавува вакви вести...
Се работи за кошаркарска лига а не фудбалска.
Како и да е во Албанијa и на Косово нема квалитетен спорт и не гледам што ќар би имале македонските екипи од спојување со нив. Со екс-ју државите да, а со овие никако.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.525
Поени од реакции
5.558
Се работи за кошаркарска лига а не фудбалска.
Како и да е во Албанијa и на Косово нема квалитетен спорт и не гледам што ќар би имале македонските екипи од спојување со нив. Со екс-ју државите да, а со овие никако.
Моја грешка.
Не видов дека за кошарка се работи.
За ќар, можеби ќе биде малце по јака лигата, кога ќе го земеш најдоброто од 2те. Чекај, (европкса кошарка мн не пратам, поправи ме ако грешам) абба лигата не беше нешто многу слично на тоа?
 

Koce05

Lakers Fan
Член од
4 март 2018
Мислења
1.969
Поени од реакции
1.676
Моја грешка.
Не видов дека за кошарка се работи.
За ќар, можеби ќе биде малце по јака лигата, кога ќе го земеш најдоброто од 2те. Чекај, (европкса кошарка мн не пратам, поправи ме ако грешам) абба лигата не беше нешто многу слично на тоа?
Разлика е во тоа што АБА и Евролига се интернационални лиги, додека со ова спојување се формира албанска лига. Србија го смета ова за провокација затоа што косовска кошаркарска федерација се води под српска.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.120
Поени од реакции
84.808
Или во превод:
Што би се случило кога Бугарија и Црна Гора ќе се повлечат од БИБЛ
 

Koce05

Lakers Fan
Член од
4 март 2018
Мислења
1.969
Поени од реакции
1.676
Или во превод:
Што би се случило кога Бугарија и Црна Гора ќе се повлечат од БИБЛ
Само Пеќ и Сигал Приштина имаат нешто да покажат, се друго е на ниво на аматери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom