Леќи

Член од
14 април 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Inaku vo Italija ima leki, koi se mnogu kvalitetni no rok na traenje i e 1 den, i sekoj den stavas novi. Inaku lekarite najmnogu gi preporacuvaat, zatoa sto so ovie leki rizikot da dobies infekcija e minimalen.


Gi ima sekade ne samo vo Italija :) Ama ne se tolku kvalitentni, lesno se kinat, ne se tolku dobri. Podobri se tie sto traat eden mesec. Moite se od nekakov specijalen silikonski materijal, moze da se spie so niv i ocite ne se sushat premnogu. Definitivno najdobar izbor, mada sho se duplo poskapi od obicnite leki.. :kajg:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Jas imam leka , posto nosam samo na edno oko od trauma . od tie leki sto se menuvaat sekoj den i super zadovolna sum . Da se malce poskapi ama sepak e oko vo prasanje i vredat. Focus Dailies extra se . Ni okoto se zamara ni se sushi i sekoj den si stavas nova sveza leka na okoto.
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
imam kafevo zeleni oci i si kupiv temno zeleni leki.abe son bea lekite mnogu si se sakav so niv,se dodeka eden den ne se napraif lom so sestrami i ona gi zema i mi gi isece na parcenca
 

MALECKA^^

i always feel like somebody's watcing me
Член од
14 февруари 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
порано ептен бев затрескана по мерлин менсон и го намолиц татко ми да ми купи исти такви леки и за роденденот ми стигнаа пошто требаше да чекаме еден месец да се донесат од не знам каде:) траеа 3 месеци посто не беа стаклени туку како плетени и ептен беа супер...тогас бев седмо одделение на почетокот и ептен ми се направи мерак, па ги носев у школо ова она...сеа размислувам пак да си купам али со мој пари пошто на татко ми не му се даваат пари за такви глупости..лол...малку се непријатни на очите али се станува навика:)
 

Filip89

Македоникус
Член од
1 март 2007
Мислења
528
Поени од реакции
4
Edno vreme epten sakav da si kupam leki vo boja bez diopter (light blue boja), milsev deka mnogu dobro ke mi stojat bidejki sum plav. Sega pa mislam da si kupam so diopter deka nosam naocari ama nekako shube mi e.
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Sega sakam da si kupam lekji i taka imam nekoi zdrastveni problemi.Neznam kakvi ke si zemam..plavi mislam deka ne bi mi stoele taka da ili zeleni ili kafeavi neznam...
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Би носела доколку ми се појават проблеми со очите,во други случаеви:nenene:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.345
Носам леќи од здравствени причини(ќор сум ко љиљак:bilokojzbor:) Ми дадоа плави леќи али пошто имам плави очи не се познаваат а башка подобро е дека случајно кога ке ми паднат(многу ретко) одма ја наоѓам шо нема да се деси ако се проѕирни. До тие што сакат да носат само хигиена раце миење оти''може да ве јаде магаре'' ааа да има лоша страна на прашина ке го јадете ко никој!!!!!
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
od edna strana bi sakala da nosam leki kako prvo zatoa sto imam potreba bolje toa nego naocari a kako vtoro zatoa sto sakam da imam plavi oci... a od druga strana ne bi nosela zatoa sto mnogu se specificni, ne treba vo zacadeni prostorii, pred spienje da se vagjaat, pred da se kupes da se vagjaat... eee mnogu e nekako :)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.345
Maca напиша:
od edna strana bi sakala da nosam leki kako prvo zatoa sto imam potreba bolje toa nego naocari a kako vtoro zatoa sto sakam da imam plavi oci... a od druga strana ne bi nosela zatoa sto mnogu se specificni, ne treba vo zacadeni prostorii, pred spienje da se vagjaat, pred da se kupes da se vagjaat... eee mnogu e nekako :)
За зачадени простории нема врска(цел ден сум во чад),За тоа тури-вади немај гајле со тек на време(2-3 недели) се навикнува без проблем.А за бањање еее тоа ке идеш на лекар може да ти даат и од тие што може да се бањаш со нив!!!
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
7
Може, би ги користел, за промена, али бараат многу голема хигиена.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Имам мал диоптер и носам наочари само за читање, леќи не ми се потребни, затоа што не морам постојано да ги носам наочариве, па да не правам стави-вади цело време.:)
Инаку имам пробано плави леќи (само на кратко, зошто не беа мои :icon_lol:), ама лошо ми стојат, плус не би си го оптеретувала окото само за да имам поинаква боја на очи, ако е поради видот, океј, ако не, не фала.:)
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Прво :

Леќа како леќа не е едноставна работа. Има милион зезанции.
Ако не се чуваат правилно, одговорно и хигиенски можат да предизвикаат милион проблеми ... јачмени на окото, внатрешни и надворешни и безброј инфекции. А јас незнам да ги чувам така. :bilokojzbor:

Второ:

Не сакам со помош на леќи да имам плави или било какви очи. Односно не би ставила леќи поради моите каприци. :bililaaar:

Заклчок:

Би носела само кога би морала. Односно само од медицински причини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom