Леќи

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Повеќето ги носат поради здравствени проблеми т.е проблеми со видот, но има и такви кои носат леќи без диоптер во боја бидејќи се моден тренд.
Кога вие би си купиле леќи во боја, која би ја избрале?
Или можеби би избрале некој со тигрест дизајн или слично?

Јас пред 2 месеци си купив плави леќи, ги платив 1700 денари и бев задоволна од нив. Рок на траење им беше 6 месеци, али мене ми траеа на жалост 2 недели, пошо ја изгубив едната.
Како промена ми дојде одлично, ептен си се бендисав со плави леќи. Но пак ќе кажам, природно си е природно - со моите зелени очи сум сепак боље:icon_lol:

Што мислите вие за леќите?
Би купиле или не?
И во која боја? :icon_lol:
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
имам многу осетливи очи и леки не поднесуваат никако имав купено леки жарко виолетови...бидејки имам плави очи ја одбрав таа боја, но неможев да ги носам ниту еден ден...пробав неколку пати но никако...сега носам очила прекрасен сликонски рам...поради видот...а сакав леки, но не ми подесува окото...:icon_lol:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Добив леќи на подарок, на почеток ми беше интересно и ги носев. Едвај научив без мака да ги ставам, ми течеле солзи по сат време додека ги наместам двете. Не ми требаше многу време да се навикнам на нив, а најмногу ми пречеа кога ќе бев во зачадена просторија, на место кај што е премногу сув воздухот и ми се сушеа. Се убивав од трепкање за да се навлажнат и да не ми пречат, а потоа почна тоа да ме нервира и престанав да ги носам.
Очите не ми изгледаа многу вештачки кога ги носев, бидејќи беа некако интересни. Сини се, но нешто како тиркизни, а околу имаат кафеавкасто за да не паѓаат ептен в очи.
 

TargeT

Сериозен СУМ
Член од
13 јануари 2006
Мислења
777
Поени од реакции
6
Jaс сакам да имам зелени, али оние дреч како марсовска боја што е.
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Neznam ... ja ne bi kupuval leki dokolku ne bi moral (od zdravstveni problemmi) a so moite zeleni oci sum si prezadovolen i uboo mi stoojat :) Bitch ne ti treba plavo ... zeleno e zakon ;)
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Do sega imam kupeno preku deset razlicni para leki, ne od zdrzstveni problemi, tuku zaradi eksperimentiranje. Imam plavi, tirkizno plavi, sivi, zeleni, plavi so oblacinja, crni, kafeavi svetli, plavi(true saphir), violetovi, zeleni so mali sivi tocki.:icon_lol:
Najubavo mi stojat plavi(true saphir). Nemam problem so stavanje i vadenje, osven nekogas koga ke se vratam od izleguvanje vo nekoja sostojba malce mi e potesko da si go pogodam okoto.:kez:
Inaku gi kupuvam od razlicni firmi, no mislam deka najkvalitetni se od Dura soft. Kupuvam so rok na traenje od 1 mesec i 6 meseci. Inaku vo Italija ima leki, koi se mnogu kvalitetni no rok na traenje i e 1 den, i sekoj den stavas novi. Inaku lekarite najmnogu gi preporacuvaat, zatoa sto so ovie leki rizikot da dobies infekcija e minimalen.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Епа вака
Мене до сега ми дале комплименти за очите(плаво-зелена нијанса некоја) и не планирам да ја менувам бојата.Леќи би ставил првенствено од здравствени причини(ако морам) или за онака би ставил бели или со иксови Х!Многу се шема еј,ама сепак не би ги носел долго,онака само за заебанција
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
ThA-BiTcH напиша:
Повеќето ги носат поради здравствени проблеми т.е проблеми со видот, но има и такви кои носат леќи без диоптер во боја бидејќи се моден тренд.
Кога вие би си купиле леќи во боја, која би ја избрале?
Или можеби би избрале некој со тигрест дизајн или слично?

Јас пред 2 месеци си купив плави леќи, ги платив 1700 денари и бев задоволна од нив. Рок на траење им беше 6 месеци, али мене ми траеа на жалост 2 недели, пошо ја изгубив едната.
Како промена ми дојде одлично, ептен си се бендисав со плави леќи. Но пак ќе кажам, природно си е природно - со моите зелени очи сум сепак боље:icon_lol:

Што мислите вие за леќите?
Би купиле или не?
И во која боја? :icon_lol:
i da znaes deka si bolje :)
inace jas licno nejkam lekji vo boja prvo zosto ne mi se svigja kako stojat na primer na kafeni oci plavi lekji mislam deka se za nigde nekako se poznava kaj zenicata kafeno pa toa plavoto se glea deka e veshtacko i epten mi e bez veze...ako vekje bi stavala togas poso sum epten detska radost bi stavila onakvi beli da plasam lugje ili smajli :je:
inace da ne me svati nekoj pogresno neam nisto protiv lekji vo boja i ako nekoj e posrekjen so plavi ili zeleni oci togas okey,jas licno ne bi stavila :)
 

simonce*

SEXY
Член од
14 декември 2005
Мислења
290
Поени од реакции
3
jas sakam da imam svetli oci,zasto imam kafeni...ama leki ne bi stavila...
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.112
Поени од реакции
824
Jas imam problemi so vidot (ne gledam na daleku) od 1-va godina. Nosev ocila 1 ipol godina ama posle mi se smaci od niv pa si kupiv leki. Prethodno bev dva pati na lekar (kaj istata lekarka) i mi kaza sto ne treba - jas i vikam dali mozam da nosam leki, a taa "Pa ne bi znaela, mali ti se ocite, osven toa treba malce da sportuvas i da jades pozdrava hrana i duri posle toa mozes da gi nosis". Pri bidejki ne mozev da cekam a naocari nikako ne sakav (i seuste ne sakam pak da nosam) si kupiv leki.
Do sega imam kupeno 3 ili 4 para mislam, ednite bea 1 mesecni, a ostanatite tri mesecni so toa sto ako gi nosis poretko (ne sekoj den) moze da ti potraat i do pet meseci. Ama eve ovie jas gi nosam veke 8-mi mesec a seuste nemam problemi.

Inace mi trebase 1 mesec da se naviknam da gi nosam i gi mestev celi 45 minuti! Ali posle sfativ deka ako sakam vednas da gi stavam, treba racete da vi bidat 100% cisti i ne da se sosem suvi tuku malku vlazni!
 

лили

водолија
Член од
3 февруари 2006
Мислења
33
Поени од реакции
0
Јас имам плаво-зелено очи. Би си купила некои виолетови или црни леќи. Ке ги купам во скоро време, бидејќи ми изгледа интересно да пробам.
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
Имам зелени очи и сакам плави или виолетови леќи. Ама не сум лоша ни со зелени очи.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Site sakaat plavi oci so pa tolku po plavoto? Jas si nosam naocari zaso leki ke treba 100 pati mesecno da kupuvam zaso mislam deka ke gi gubam celo vreme :):):):):):) inace imam plavi oci i ne bi staval leki za da bidat druga boja :)
 

Lolita

Butterfly Kiss
Член од
16 јануари 2006
Мислења
230
Поени од реакции
10
Почнав да носам леќи од здравствени причини и земав теркизно-зелени и многу се супер. Но имав проблем додека да се навикнам и се ми се вртеа од другата страна така да на два пати ми беа наопаку во очите. Тешко можеш да забележиш ако си почетник која стана е наопаку а која е права.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Imam zeleni,se prelivaat nesto vo poveke boi,ama bi sakala da probam ednas plavi so nesto interesno vo niv,kako srce,cvetce nesto......:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom