Летување во Грција

Член од
28 јули 2016
Мислења
57
Поени од реакции
76
Искуства за одмор после 15 септември? Да има бар некој жив човек, гиро и бар еден кафич. Не сакам да отидам во град на мртовци.
Јас лани бев на Тасос негде средина на септември, немаше многу луѓе како во шпиц сезона ама пак беше раздвижено. Нормално си работеа сите локали.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.942
Според мој овогодинашен впечаток најверојатно ова ќе ми биде последна година како летувам во Грција, евентуално да присоберам пари може за следната да одам до Санторини, за таму имам со години мерак, а имам и роднина што работи таму, па ако ми најде нешто за поевтини пари.
Цените се далеку од наш стандард, ако не носи човек храна од тука не го оправаат 200 евра по човек плус од смештајот (значи за една недела околу 300евра по човек), ако излезете по дискотеки 40-50 евра за скромен помин ви одат сигурно во вечер, лежалки ако одите 2 пати дневно на плажа ви одат 10евра по човек дневно минимум, храната во ресторани скапичка (порција риба со чаша вино од 10-20 евра зависи од рибата), гирото 2.8-3.2 евра, во маркет цените се два до три пати повисоки од тукашните, сума сумарум може да се отиде, но со ограничен буџет ќе се стегате како за на инјекција, а не да уживате и да си дозволите баш одмор.[DOUBLEPOST=1472486479][/DOUBLEPOST]
Дали треба меѓународна возачка дозвола за рентање кола?
Треба, по закон треба и со своја кола да имаш меѓународна возачка иако е мала веројатноста дека ќе те запре патрола ако си почитуваш сообраќајни правила.
 
S

silmarillion

Гостин
Идат години кога најбрзо растечката економија во регионот и според IBM најголемиот генератор на работни места ќе се соочи со суровата реалност. Жалби и поплаки за поскапени одмори стигаат од сегде освен Бугарија и Албанија, али тие дестинации за 95% од луѓето меѓу кои и јас, не се за одмор.

Има некое логино објаснување зашто е поскапо преку агенција со сопствен превоз?
 
Последно уредено од модератор:

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Да ми препорачате место за со мало дете (1 год)?

Да не биде гужви само :)

Гледав Ормос нешто, ама незнам како е таму никогаш не сум бил на втор крак.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тасос и Торони имаме идено со деца од кои едното тогаш беше 4-5 месеци.
Од пријатели кои се со мали деца знам летово беа во Никити, Ханиоти, Сарти и Неи Пори исто задоволни.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
Да ми препорачате место за со мало дете (1 год)?

Да не биде гужви само :)

Гледав Ормос нешто, ама незнам како е таму никогаш не сум бил на втор крак.
IMO, втори крак е најбољи за со деца или за луѓе на кои акцентот им е на одмор, а не на луд провод. Ја одкога го открив втор крак, више не отидов другде.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
IMO, втори крак е најбољи за со деца или за луѓе на кои акцентот им е на одмор, а не на луд провод. Ја одкога го открив втор крак, више не отидов другде.
Некое место специфично или било каде?
Преферирам да има убава песочна плажа (не со камчиња туку баш песочна).

@Forza Milan!!! гледав Торони за смештај ама ептен е фул тој период (јули), а ми изгледа убаво, кажи ми нешто повеќе за местото? Ептен е мало? 10-12 дена се издржува или јок? :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Некое место специфично или било каде?
Преферирам да има убава песочна плажа (не со камчиња туку баш песочна).

@Forza Milan!!! гледав Торони за смештај ама ептен е фул тој период (јули), а ми изгледа убаво, кажи ми нешто повеќе за местото? Ептен е мало? 10-12 дена се издржува или јок? :D
Да мало место и зависи каков одмор ти треба. Место каде навистина ќе сакаш да одмориш. Плажа, спиење и гледање филмови. Блиску е Сарти и таму може да прошеташ. Торони има убава и голема плажа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
Некое место специфично или било каде?
Преферирам да има убава песочна плажа (не со камчиња туку баш песочна).

@Forza Milan!!! гледав Торони за смештај ама ептен е фул тој период (јули), а ми изгледа убаво, кажи ми нешто повеќе за местото? Ептен е мало? 10-12 дена се издржува или јок? :D
Торони ми е број еден. Во последни неколку години таму само идам. Сум сменил неколку смештаи и сегде ми било ОК. А ако не таму, тогаш Каламици идам.
Мене ми е доброто во Торони што смештајот е на плажа. А водата е најбистра од било каде што сум бил. Песок има, а не каменчиња дробени. На западна страна е, што значи подолго трае денот, односно сонцето не се губи брзо, за разлика од Сарти или други кои се на исток.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Фала момци, уште едно прашање само, во Јуни дали е ок водата Торони?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Фала момци, уште едно прашање само, во Јуни дали е ок водата Торони?
Да да и Сарти и Торони е топ водата и јуни и септември. Јас и крај на септември дури имам идено на викенд и супер била. Торони ти е за нијанса потивко од Сарти ама и за двете нема да згрешиш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
Фала момци, уште едно прашање само, во Јуни дали е ок водата Торони?
Еднаш сум бил во јуни* и ОК беше водата, иако во септември е потопла.

*(за време на Светското во Бразил и никад више за време на Светско на одмор).
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако се одлучиш за Торони да знаеш дека нема аптека, а ни лекар. Иначе сместувањето е поскапо во јули и август, најмалку 50 евра од ден.
На Ситонија за некоја сезона ќе биде како на Касандра. Масовно почнаа да доаѓаат гости од балканските земји кои ја покажуваат својата некултура со оставање на ѓубре на плажа, паркирање во парк покрај толку слободни места за паркинг. :tapp:

Торони ми е број еден. Во последни неколку години таму само идам. Сум сменил неколку смештаи и сегде ми било ОК. А ако не таму, тогаш Каламици идам.
Мене ми е доброто во Торони што смештајот е на плажа. А водата е најбистра од било каде што сум бил. Песок има, а не каменчиња дробени. На западна страна е, што значи подолго трае денот, односно сонцето не се губи брзо, за разлика од Сарти или други кои се на исток.
До кај 20-20:30 часот, а зајдисонцето :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom