Лето во Хрватска на слепо

Дискусија во форумот 'Хрватска' започната од Makedonius, 8 јули 2018.

 1. Makedonius

  Makedonius

  Член од:
  11 јули 2009
  Мислења:
  195
  Допаѓања:
  121
  Друштво планираме од 3 до 5 души од 1ви до 20ти август на слепо да одиме во Хрватска конкретно Далмација, па ме интересира дали на лице место може да се најде смештај дајте и предлог места со ОК ноќен живот, убави плажи и цените како се движат
   
 2. FilipMKD007

  FilipMKD007

  Член од:
  8 јануари 2013
  Мислења:
  3.103
  Допаѓања:
  7.084
  Макарска само е релативно не толку скапо, другото Дубровник, Сплит се ти е ептен скапо. Мој совет ти е да се сместиш во некој град, и да си одиш до местата со убави плажи што се блиску, каде што е кристал водата + сенка, милина. Овие три ти задоволуваат и ноќен живот, за нагоре Шибеник и Задар би требало исто, ама не сум бил, не би знаел како е со цени. Ваљда ќе се најде во Макарска иако скоро се е пополнето, е сеа за цена дали како што сте замислиле ќе најдете, тоа друг муабет е. И острови ако бараш ноќен живот гледај Хвар во градот или Брач во Бол/Супертар, другите се повеќе за уживање мир и природа, не се за вас. За смештај и не е толку скапо Брач и Хвар, ама за таму трошење ептен скапо ќе поминете, не дека во другиве места горе поефтини се цените нешто многу.
   
  На Наќо Скопски и Makedonius им се допаѓа ова.
 3. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  10.700
  Допаѓања:
  4.750
  најголем шпиц во Далмација е од 5 до 25 август бидејќи на 15 август е католички верски празник Богородица, пола Италија доаѓа.. може подобро е одење во мали места па и во тзв српското море (околуБиоград па и Новиград) а за забава да се оди повремено специјално во центрите...
  зошто на слепо :confused:, па има на интернет изнајмуваат апартмани...
   
 4. The Wild Boy

  The Wild Boy и сеа шо?

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  666
  Допаѓања:
  199
  Хрватска ти е скапа...освен врски ако немаш за смештај. Цените во маркети и по ресторани се изгор.
  А патарини има доста исто така...
  Цела јадранска ривиера е убава,и нема вируси во морето.
  Татко ми живеел и работел во пореч 1999-2000.
  Тој има еден војнички другар во Lovra блиску до Пореч,Опатија и Ријека,и за нас ни понуди 50-60 евра за смештај што за овој месец е дури и поевтино и од Грција.
  Имам само еднаш идено во Хрватска,но не лето. Сепак ви ја препорачувам пошто нит морето е лошо,нит времето.
  Морето е доста солено,а има и доста острови.
  Далмација не е лоша,али не очекувај евтин смештај да најдеш на лице место.Боље гледај преку врски пошто така ништо евтино нема да најдеш.
  И гледај храна од дома да си понесеш. Патот е доста долг,а се оди низ Србија,и зависи до каде,има скоро насекаде автопат со бензиски и паркинг места.
   
 5. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.057
  Допаѓања:
  6.709
  Види си на airbnb, лани јас гледав за Дубровник али не ми се избуричкаа работите околу превозот и не отидовме, а смештај накај периферијата имаше за прифатливи цени.
  Гледајте со кола да одите кога сте повеќе луѓе, таму ќе може да се шетате повеќе, али планирај паркинзите ти се наплаќаат, па не е лошо на гугл мапс да си направите план за паркирање низ местата каде што ќе одиш.
   
  На Наќо Скопски му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mendieta

  mendieta

  Член од:
  18 март 2015
  Мислења:
  356
  Допаѓања:
  467
  кварнер ти е поевтин
   
 7. blabla58

  blabla58

  Член од:
  20 декември 2010
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  85
  Од песочните плажи единствено мислам посеверно од Задар дека ги има (према Нин). И онаа Златни Рат на Брач.
  Цените се зависи каде купуваш, на пример Lidl има исти цени и на островите и на копно, било каде низ земјата.

  Да, Макарска ривиера барем порано беше поевтина од останатите делови и сме сретнувале многу Македонци таму уште пред десетина години... Во Кварнер и Истра сеуште не сум бил.

  Јас преферирам повеќе континентална Хрватска, но секој за себе си одлучува... ;)
   
 8. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.317
  Допаѓања:
  30.251
  На толку страници за резервирање некој размислува да оди на слепо...

  Поскапи се цените оваа година во Хрватска. Рачунај си просек 50 евра дневно. Како што одиш нагоре по јадранот цените растат.

  За забава Макарска и Паг, а Брач и Хвар се поскапи.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 9. Makedonius

  Makedonius

  Член од:
  11 јули 2009
  Мислења:
  195
  Допаѓања:
  121
  На крај испадна макарска, идеме вечер па ме интересира мислење за овие две рути, јас би по јадранска магистрала
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 10. The Wild Boy

  The Wild Boy и сеа шо?

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  666
  Допаѓања:
  199
  Патот преку косово е лош.
  Ја кога бев за сутоморе преку косово кога стигнавме патот од кај косово до сутоморе (не преку бар) од тесен, потесен немам у живот видено искрено.
  Ако идеш иди преку Београд, имаш автопат и цепаш.
   
 11. unique5

  unique5

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  121
  Допаѓања:
  11
  Дечко каков црн Београд не треси зелени да го кружиш чоекот за до макарска да стигне хахаха.. патот преку косово е бомба цел е автопат се до албанија, лош или тесен пат е само после црногорска граница некои си 10-15 км и чим си доле во бар веќе е профи за возење
   
 12. The Wild Boy

  The Wild Boy и сеа шо?

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  666
  Допаѓања:
  199
  Ја за црна Гора бев 2014 - та, па незнам може сега го средиле.
  Автопат е напраен приморскиот пат или?
   
 13. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  5.021
  Допаѓања:
  13.331
  И да одите на слепо и мака да немате. Не сте фамилијарни луѓе(претпоставувам) со деца па да му ја мислите каде ќе се сместите, малку авантура. :) Балкан е тоа, приватен смештај имаш на секој чекор. Само што ќе стигнеш има луѓе што чекаат по автобуски и бараат народ за да престојува кај нив. Минатата година стигнав во Дубровник во ниедно време, за пола саат преку сила најдов смештај.
   
  На krkac и The Wild Boy им се допаѓа ова.
 14. Bube 73

  Bube 73

  Член од:
  13 мај 2016
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  24
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  5.021
  Допаѓања:
  13.331
  Најдов приватен смештај во близина на автобуската. Цената беше 15тина евра по особа, една соба со фрижидер и веце, ништо посебно, мене ми беше битно само да имам кревет за да преспијам една вечер и покрив над глава.
   

Сподели преку: