Лето во Хрватска на слепо

Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Друштво планираме од 3 до 5 души од 1ви до 20ти август на слепо да одиме во Хрватска конкретно Далмација, па ме интересира дали на лице место може да се најде смештај дајте и предлог места со ОК ноќен живот, убави плажи и цените како се движат
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Макарска само е релативно не толку скапо, другото Дубровник, Сплит се ти е ептен скапо. Мој совет ти е да се сместиш во некој град, и да си одиш до местата со убави плажи што се блиску, каде што е кристал водата + сенка, милина. Овие три ти задоволуваат и ноќен живот, за нагоре Шибеник и Задар би требало исто, ама не сум бил, не би знаел како е со цени. Ваљда ќе се најде во Макарска иако скоро се е пополнето, е сеа за цена дали како што сте замислиле ќе најдете, тоа друг муабет е. И острови ако бараш ноќен живот гледај Хвар во градот или Брач во Бол/Супертар, другите се повеќе за уживање мир и природа, не се за вас. За смештај и не е толку скапо Брач и Хвар, ама за таму трошење ептен скапо ќе поминете, не дека во другиве места горе поефтини се цените нешто многу.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
најголем шпиц во Далмација е од 5 до 25 август бидејќи на 15 август е католички верски празник Богородица, пола Италија доаѓа.. може подобро е одење во мали места па и во тзв српското море (околуБиоград па и Новиград) а за забава да се оди повремено специјално во центрите...
зошто на слепо :confused:, па има на интернет изнајмуваат апартмани...
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Хрватска ти е скапа...освен врски ако немаш за смештај. Цените во маркети и по ресторани се изгор.
А патарини има доста исто така...
Цела јадранска ривиера е убава,и нема вируси во морето.
Татко ми живеел и работел во пореч 1999-2000.
Тој има еден војнички другар во Lovra блиску до Пореч,Опатија и Ријека,и за нас ни понуди 50-60 евра за смештај што за овој месец е дури и поевтино и од Грција.
Имам само еднаш идено во Хрватска,но не лето. Сепак ви ја препорачувам пошто нит морето е лошо,нит времето.
Морето е доста солено,а има и доста острови.
Далмација не е лоша,али не очекувај евтин смештај да најдеш на лице место.Боље гледај преку врски пошто така ништо евтино нема да најдеш.
И гледај храна од дома да си понесеш. Патот е доста долг,а се оди низ Србија,и зависи до каде,има скоро насекаде автопат со бензиски и паркинг места.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Друштво планираме од 3 до 5 души од 1ви до 20ти август на слепо да одиме во Хрватска конкретно Далмација, па ме интересира дали на лице место може да се најде смештај дајте и предлог места со ОК ноќен живот, убави плажи и цените како се движат
Види си на airbnb, лани јас гледав за Дубровник али не ми се избуричкаа работите околу превозот и не отидовме, а смештај накај периферијата имаше за прифатливи цени.
Гледајте со кола да одите кога сте повеќе луѓе, таму ќе може да се шетате повеќе, али планирај паркинзите ти се наплаќаат, па не е лошо на гугл мапс да си направите план за паркирање низ местата каде што ќе одиш.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
кварнер ти е поевтин
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
85
Од песочните плажи единствено мислам посеверно од Задар дека ги има (према Нин). И онаа Златни Рат на Брач.
Цените се зависи каде купуваш, на пример Lidl има исти цени и на островите и на копно, било каде низ земјата.

Да, Макарска ривиера барем порано беше поевтина од останатите делови и сме сретнувале многу Македонци таму уште пред десетина години... Во Кварнер и Истра сеуште не сум бил.

Јас преферирам повеќе континентална Хрватска, но секој за себе си одлучува... ;)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На толку страници за резервирање некој размислува да оди на слепо...

Поскапи се цените оваа година во Хрватска. Рачунај си просек 50 евра дневно. Како што одиш нагоре по јадранот цените растат.

За забава Макарска и Паг, а Брач и Хвар се поскапи.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
На крај испадна макарска, идеме вечер па ме интересира мислење за овие две рути, јас би по јадранска магистрала

 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
На крај испадна макарска, идеме вечер па ме интересира мислење за овие две рути, јас би по јадранска магистрала

Патот преку косово е лош.
Ја кога бев за сутоморе преку косово кога стигнавме патот од кај косово до сутоморе (не преку бар) од тесен, потесен немам у живот видено искрено.
Ако идеш иди преку Београд, имаш автопат и цепаш.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Патот преку косово е лош.
Ја кога бев за сутоморе преку косово кога стигнавме патот од кај косово до сутоморе (не преку бар) од тесен, потесен немам у живот видено искрено.
Ако идеш иди преку Београд, имаш автопат и цепаш.
Дечко каков црн Београд не треси зелени да го кружиш чоекот за до макарска да стигне хахаха.. патот преку косово е бомба цел е автопат се до албанија, лош или тесен пат е само после црногорска граница некои си 10-15 км и чим си доле во бар веќе е профи за возење
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечко каков црн Београд не треси зелени да го кружиш чоекот за до макарска да стигне хахаха.. патот преку косово е бомба цел е автопат се до албанија, лош или тесен пат е само после црногорска граница некои си 10-15 км и чим си доле во бар веќе е профи за возење
Ја за црна Гора бев 2014 - та, па незнам може сега го средиле.
Автопат е напраен приморскиот пат или?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.349
И да одите на слепо и мака да немате. Не сте фамилијарни луѓе(претпоставувам) со деца па да му ја мислите каде ќе се сместите, малку авантура. :) Балкан е тоа, приватен смештај имаш на секој чекор. Само што ќе стигнеш има луѓе што чекаат по автобуски и бараат народ за да престојува кај нив. Минатата година стигнав во Дубровник во ниедно време, за пола саат преку сила најдов смештај.
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
33
Поени од реакции
36
И да одите на слепо и мака да немате. Не сте фамилијарни луѓе(претпоставувам) со деца па да му ја мислите каде ќе се сместите, малку авантура. :) Балкан е тоа, приватен смештај имаш на секој чекор. Само што ќе стигнеш има луѓе што чекаат по автобуски и бараат народ за да престојува кај нив. Минатата година стигнав во Дубровник во ниедно време, за пола саат преку сила најдов смештај.[/QUOTE

Kade bevte smesteni i kolku otprilika plakavte jas se obiduvam da najdam na internet smestaj ama potesko ide neznaev deka i tamu moze da se bara
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.349
Најдов приватен смештај во близина на автобуската. Цената беше 15тина евра по особа, една соба со фрижидер и веце, ништо посебно, мене ми беше битно само да имам кревет за да преспијам една вечер и покрив над глава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom