Летно сметање на времето (Daylight Saving)

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Незнам за вас, али мене ми е закон кога се стемнува во 16:30 часот :smirce:
Не можеш да потрчаш, фаќа некоја флегма и за вежбање и за се. Си доаѓаш дома од работа ноќе....психолошки лошо делува, си викаш ебати животот :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.799
Поени од реакции
15.714
Лошо беше кога бевме ДУР со ЕУ со времето ама највеќе поради ред на летање и ред на возење... сега се тоа се намали речиси на нула... ако гледаме пак МНОГУ повеќе смета Календарот, нема шанса да се влезе во ЕУ со овој стар календар...
За промена на времето треба да се земе в предвид и Новата Реалност, нема кафански живот, полицајски час, рецесија...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Своевремено Путин имаше убава изјава за промена на саатот.. Како на кравите да им објаснам дека е сменето времето за храна... Во тој контекст некако...
Лесно е да им објаснам на работниците зошто утре треба да дојдат еден час подоцна. Но како да им објаснам на кравите зошто утре ќе бидат нахранети и измолзени еден час подоцна?
Мораме ли?
Како тоа не мораат ЕУ членките Грција и Бугарија, кои се на иста географска должина со нас?
Мојот пост беш во друга смисла. Ако Европа го менува часовникот, мораме да го менуваме и ние.
Инаку Бугарија воопшто не е на иста географска должина со нас. За Грција може да се рече (голем дел е со нас). Но Атина е во другата часовна зона.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.801
Мојот пост беш во друга смисла. Ако Европа го менува часовникот, мораме да го менуваме и ние.
Инаку Бугарија воопшто не е на иста географска должина со нас. За Грција може да се рече (голем дел е со нас). Но Атина е во другата часовна зона.
Грција и Бугарија заедно земени се на иста географска должина со нас. Дури и во Грција имаш доста реони кои се се позападно од нас.

Јас колку што знам, цела Грција е една временска зона и таа е истата со Бугарија, а тоа е CET+1. Ние сме CET.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мораме ли?
Како тоа не мораат ЕУ членките Грција и Бугарија, кои се на иста географска должина со нас?
Татарите беа фашисти во втора светска војна и после поразот, практично puppet state на СССР се' до неговиот распад. Да имаше и физичка граница меѓу нив, многу веројатно дека ќе беа иста држава.
Франција била претходно во GMT зоната, ама Хитлер со анексирањето си ја земал во CET и ден денешен е така. Шпанија мислам дека доброволно во времето на Франко го преземала „фашистичкото“ време.
Грците од практични причини, може да се каже за туризмот, но теоретски, иако во тракискиот дел, до река Марица нели, се длабоко во +2ч зоната. Мислам дека на нив им е приказната со Кипар, кој е длабоко на исток, а на сметка на тоа најзападните делови добиваат многу поискористени светли часови летно време.

Македонија е во прилично природна зона сместена со територијата, со тоа што неповолноста е дека е на краен југоисток, со крајно западна точка на 20.5 и крајно источна точка на 23ти меридијан, а теоретската поделба на една зона во 15 меридијани ја прави теоретската граница на 22.5 што значи дека со поголемиот дел сме CET време.
Автоматски споено мислење:

Не можеш да потрчаш, фаќа некоја флегма и за вежбање и за се. Си доаѓаш дома од работа ноќе....психолошки лошо делува, си викаш ебати животот :)
Тешки депресии.
Мене и одма ме асоцира на смрдеата на чад и Pm честиците. Се ќе биде малку интересно со лисјава жолти, црвени....после тоа јажето.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.801
Македонија е во прилично природна зона сместена со територијата, со тоа што неповолноста е дека е на краен југоисток, со крајно западна точка на 20.5 и крајно источна точка на 23ти меридијан, а теоретската поделба на една зона во 15 меридијани ја прави теоретската граница на 22.5 што значи дека со поголемиот дел сме CET време.
Ние сме на крајниот исток од CET и не ми личи дека е природно да имаме исто време со Галиција. Нема логика.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ние сме на крајниот исток од CET и не ми личи дека е природно да имаме исто време со Галиција. Нема логика.
Не само на тебе, на никого не му личи. Они треба да имаат време со Англија.
Tzdiff-Europe-summer.png
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Грција и Бугарија заедно земени се на иста географска должина со нас. Дури и во Грција имаш доста реони кои се се позападно од нас.

Јас колку што знам, цела Грција е една временска зона и таа е истата со Бугарија, а тоа е CET-1. Ние сме CET.
За Бугарија воопшто нема место за дискусија. Само најзападните делови (без ниту еден град) се +1. Остатокот е +2.
Македонија го има Берово во +2, остатокот е +1.
Грција со поголемоит дел е +1, ама ако споредиме растојание од граничниот меридијан (22,5°) подолго е на исток отколку на запад. Веќе напишав дека главниот град се наоѓа на исток, во +2 зоната.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не само на тебе, на никого не му личи. Они треба да имаат време со Англија.
Прегледај го приврзокот 271626
И од оваа мапа исто се гледа дека Турција е во зона со блискиот исток и Москва, неприродно.
Кипар е со Грција, уште понеприродно.
Белорусија е со Москва...
Дали да се нарече политика или....кога имаш голема поврзаност со транспорт, луѓе, стока веројатно е пологично така.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.801
За Бугарија воопшто нема место за дискусија. Само најзападните делови (без ниту еден град) се +1. Остатокот е +2.
Македонија го има Берово во +2, остатокот е +1.
Грција со поголемоит дел е +1, ама ако споредиме растојание од граничниот меридијан (22,5°) подолго е на исток отколку на запад. Веќе напишав дека главниот град се наоѓа на исток, во +2 зоната.
Ја сум скоро 100% сигурен дека никој не се наоѓа во Грција во друга зона. Цела Грција е CET +1, исто како Бугарија.

(видов дека не сум ставил знак плус)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ја сум скоро 100% сигурен дека никој не се наоѓа во Грција во друга зона. Цела Грција е CET +1, исто како Бугарија.

(видов дека не сум ставил знак плус)
Не се разбираме. Јас не велам дека Грција е во две временски зони по нивното сметање на времето. Точно е дека е заедно со Бугарија. Но географски гледано таа е во две временски зони, поголемиот дел од површината (копното) е во зоната со Македонија. Но заедно со морето поголемиот дел е во зоната со Бугарија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.801
Не се разбираме. Јас не велам дека Грција е во две временски зони по нивното сметање на времето. Точно е дека е заедно со Бугарија. Но географски гледано таа е во две временски зони, поголемиот дел од површината (копното) е во зоната со Македонија. Но заедно со морето поголемиот дел е во зоната со Бугарија.
ок,ти мислиш на меридијански
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Најмногу е виновна Европа што сака сите членки да им бидат во иста зона, правилно би било да се прошири ГМТ зоната која сега ги опфаќа УК и Португалија да бидат вклучени и Бенелукс, Шпанија, Франција и евентуално некои од Скандинавските земји. Разликата помеѓу Лондон и Париз или Амстердам е многу мала, околу 25 минути.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.661
Најмногу е виновна Европа што сака сите членки да им бидат во иста зона, правилно би било да се прошири ГМТ зоната која сега ги опфаќа УК и Португалија да бидат вклучени и Бенелукс, Шпанија, Франција и евентуално некои од Скандинавските земји. Разликата помеѓу Лондон и Париз или Амстердам е многу мала, околу 25 минути.
Аха, ја имитираат Кина нешо.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
блискиот исток, каде што не се менува времето, го нема овој момент на психолошки скок, меѓутоа и таму е политичка одлуката да се шлепаат на временски зони поблиски до европските, под истиов изговор „да не трпел бизнисот“, па летно време се стемнува пред 6.
Глеај баче, точно е околу 19 им се мрачи лето, наесен уште во 17:30, ама би ми одговарало под услов пекол жешка клима како кај нив. А овде насабајле грч ладно, у декември и јануар и преку ден с па и плус стемнуење ко да сме у арктикот

Буквално сме нај југоисточна земја у европа у УТЦ+1 зоната, со најрано разденување зимоска и најрано стемнување летоска гледано по саат.
Нигде не се разденува зимоска во 6:20 во ЦЕТ+1, а уште помалку стемнува во 20:40 летно време
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom