Летни блокбастери

koj ke bide top film ova leto?

  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

    Гласови: 2 5,7%
  • Terminator Salvation

    Гласови: 4 11,4%
  • Star Trek

    Гласови: 9 25,7%
  • X-Men Origins: Wolverine

    Гласови: 1 2,9%
  • Up

    Гласови: 2 5,7%
  • Land of the Lost

    Гласови: 1 2,9%
  • Transformers: Revenge of the Fallen

    Гласови: 7 20,0%
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

    Гласови: 2 5,7%
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    Гласови: 4 11,4%
  • G-Force

    Гласови: 1 2,9%
  • Funny People

    Гласови: 2 5,7%
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    35
  • Гласањето е завршено на .

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
ОК, не е толку филмска темава, затоа што и летните блокбастери не се некоја уметност, но сакам да позборуваме на менталитетот за чекање лоши филмови во тој период. Значи ги чекаме со години (Спајдермени, вакви мени такви мени, Умри Машки...) иако знаеме ќе бидат крајно едноставни, ќе се прават кул и нема да дадат никаква поента. Привлекуваат внимание со огромните буџети, ѕвездите и со тоа за што ми е муабетот, умственото пасење што го нудат. 200 милиони долари потрошени на тип со пушка како разнесува ствари по некоја метропола. Зошто сакаме да гледаме такви дебилности особено во таков период на годината? Зар толку сме напнати цела година што нешто крајно инфантилно може да не позабавува? Зошто баталуваме ментална активност на 43 степени? ЗОШТО? :vozbud:

Дискас.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
98% од луѓето имаат ај кју под 130 и нормално е да се прават филмови за нив.
Зошто во лето? Затоа што сите серии завршуваат во јуни и до септември нема ништо.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Ке се послужам со одговорите на Бада. Нашите мозоци во текот на годината се навистина преоптеретени и енергијата исцрпена. Најчесто и не сум расположена за некој филм за кој ке ми биде потребен троа поголем психички напор додека зјапам во екранот. Кога подобро ке размислам почесто седнувам да изгледам глупав тинејџерски филм или одлучувам да зјапам во мускулите на Вам Дам во некој филм со ,,насиље,, отколку да го тумачам ,, Мементо,, или да се сепнувам на ,,Ефектот на пеперутката,,. Башка и температурата 43 степени бе!
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
98% од луѓето имаат ај кју под 130 и нормално е да се прават филмови за нив.
Зошто во лето? Затоа што сите серии завршуваат во јуни и до септември нема ништо.
Поубав одговор од ова амин.:pop:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.701
Поени од реакции
22.036
Колку е воздухот поостар толку е мислата побистра-Ниче

На топло време прво притисокот ми паѓа. Заморот е поголем, главоболките исто така бајпасовците рикаат. Најмалку што ми треба и мене и сите е Кјубрик, Хичкок, Граѓанинот Кејн или легендарниот историски црно-бел серијал на Зона на Самракот. Види такви мозочнопасни филмови со пушки, голи жени, и катаклизми служат за една цел релаксацијата. А тоа и те како е битно за здравјето.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Од истата причина и зашто читаме бестселери - за да не изостануваме у муабет со други луѓе. Кај го има тоа, лето, пивце, табла, а муабет да нема?:toe:

П.С.Не го сфаќајте третово лице лично, само за тие кои се препознаваат во постов е наменето.:salut:
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
67
Поени од реакции
2
Кој ќе биде топ филм ова лето?

koj ke bide top film ova leto?
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Terminator Salvation,The Hangover,Transformers или Harry Potter And The half -Blood Prince,од овие некој

п.с. сори,не ја видов анкетата
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Убаво е темава да ја спојам со веќе постоечка тема за летни блокбастери. Да не се повторува и да биде конкретно за филмови што ќе излезат ова лето, баш имаме фина тема која е малку подзаборавена.
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=16650
Анкетата нека остане.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
За жал блокбастери ке бидат филмовите како Трансформерс (кој ке има публика поради успехот на својот претходник) и Стар Трек (поради огромниот број фанови на Стар Трек серијалите) Икс-мен ке има успех исто така поради минатите филмови на овој серијал али веќе се осеќа заситеност. Ајс-ејџ исто така е продолжение и ке има солидна гледаност како и Хари Потер и полукрвниот принц и Ноќ во музеот. Всушност сите филмови ова лето кои се очекуваат да бидат блокбастери се продолжениа на веќе успешни филмови. Се осеќа се повеќе и повеќе некреативност на холивудските филмски работници (доказ минатиот оскар го доби Индиски филм)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Можам да кажам за филмот што ја го чекам од она што го имам изглеано од трејлерите..

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Помеѓу Star trek i Wolverine, гласав за првиот (само овие два филмови ги имам гледано).
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Coca-Cola e kao stetna,kofeini i drugi stetocini...sok od cveklo bil mnogu zdrav,cudo na prirodata.Mislam deka IQ-to mi e nadprosecno...e ama letno vreme Colata ja praam partal,a sokot od cveklo vo drugi priliki.Se razbirame.
Ako sednam da gledam Terminator ocekuvam akcija,mozokot pase i tolku,se raduvam na specijalni efekti i nekoj eftin humor.No ako ocekuvam da me nataera istiot film na treniranje na mozokot zosto sme ,koj sme,za kade sme i oti sme...sum se zaebal,vo pogresen del od bibliotekata sum.No da mislam deka sum popameten od fanovite na blockbusterite letni,zatoa sto ne go gledaat Kurosava,Kjubrik,Fincher etc. ne se osmeluvam.Sekoj ima pravo na izbor i ne go omalovazuvam.Enivej,koga sakam pijam Cola,koga sakam pijam sok od cveklo.Saram pomalce
 

Kajgana Shop

На врв Bottom