Летен стаж за студенти

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Ја отварам темава зошто не најдов слична на неа, а ме интересира можноста за студенти да најдат летен стаж во институција која ги интерсира (јас лично барам во некоја банка). Значи, без амбиција за останување таму на работа, чисто, учење на работата и практична употреба на наученото на факултет.
Разговарав со неколкумина кои ми кажаа дека тоа кај нас не е практика, и дека дури и да земаат некој на стаж, гледаат да е тоа некој пред крај на студии кој би останал таму и понатаму.
Овде, сите фирми нудат летни стажови (минимално платени), во било која област. Треба да се има желба за да практично без плата стануваш секое утро и одиш таму да работиш цело работно време.
Има некој искуство со стаж во некоја Македонска фирма?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Конкретно во Тутунска банка примаат практиканти.Има на нивната веб страна за аплицирање,нагласи им кога сакаш и решен проблем.За другите банки немам информација како оди.
А за фирми малку потешко:)
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Се стажира во сите можни банки, и тоа во повеќе градови. За Скопје, Битола и Струмица сум сигурна.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Прекрасно, јас сабајле пратив емаил на сите банки кои имаат филијала во Охрид (таму сум практично по 3 месеци, секое лето) и побарав информации. Се надевам дека ќе бидат ентузијасти за да прифатат на стаж некој после прва година факултет:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom