Лерин

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Имаше една година ко бев тамо покрај патот дедовци собрани, и ко не видоја почнаа да плачат и да ни викаат да си ја сакаме македонија најповеќе на свет зошто тие цел живот за неа живееле. :( жалничо беше ама ... :)
koja godina beshe toa\? ti teknuva li? :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Од Лерин е и единствената политичка партија на македонците во Грција, наречена Виножито, за жал голем број од нивните идеи кои се за да се задоволат основните човечки права, наидуваа на забрана и отпор од грчките власти. Еден ден и јас сакам да го посетам градот и се надевам ќе го реализирам тоа во блиска иднина, не само него туку и Костур, Воден... Еве видео кое препорачувам да го погледа секој Македонец, а и ми е многу криво што не е синхронизирано на англиски, да чуе светот низ што се поминал македонскиот народ од Егејска Македонија

 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
Од Лерин е и единствената политичка партија на македонците во Грција, наречена Виножито, за жал голем број од нивните идеи кои се за да се задоволат основните човечки права, наидуваа на забрана и отпор од грчките власти. Еден ден и јас сакам да го посетам градот и се надевам ќе го реализирам тоа во блиска иднина, не само него туку и Костур, Воден... Еве видео кое препорачувам да го погледа секој Македонец, а и ми е многу криво што не е синхронизирано на англиски, да чуе светот низ што се поминал македонскиот народ од Егејска Македонија

Скоро секоја втора недела одам накај Лерин исклучиво со точак се собираме по 3,4 души и тераме на гиро,ако си во можност некогаш посети го мн убав е и раздвижен, плус се е македонско таму сите те разбираат има исклучок за некои што им е страв и се кријат.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Скоро секоја втора недела одам накај Лерин исклучиво со точак се собираме по 3,4 души и тераме на гиро,ако си во можност некогаш посети го мн убав е и раздвижен, плус се е македонско таму сите те разбираат има исклучок за некои што им е страв и се кријат.
Баш интересно ова со точак од Битола, околу триесетина километри е гледам, доста достапно делува. Кажи ми, има некој стар пат по кој се движите или по автопатот од страна? И поминување на граничен премин со точак е иста процедура како со кола?

Сигурно пукаат од среќа и од изненадување кога во продавница ќе те послужат на грчки, а ти ќе им вратиш на македонски и ќе видат дека си нивни човек. Мора да се доживее (y)
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
Баш интересно ова со точак од Битола, околу триесетина километри е гледам, доста достапно делува. Кажи ми, има некој стар пат по кој се движите или по автопатот од страна? И поминување на граничен премин со точак е иста процедура како со кола?

Сигурно пукаат од среќа и од изненадување кога во продавница ќе те послужат на грчки, а ти ќе им вратиш на македонски и ќе видат дека си нивни човек. Мора да се доживее (y)
Дирек по автопат брат од страна е сеа дури да стигниш до границата е лошото оти тесен е патот многу кај селата, нема место за две коли да се разминат шо се вели зборот,ама ништо страшно само внимателно.Кога ќе стигниш на граница исто како со кола да си даваш пасошот на шалтер и тераш коа ќе влезиш во егејска веќе одма подруго по лабаво си возиш имаш премногу место немора ни еден позади друг да возиме од шо е толку широк автопатот,лошото е тука дури излезиш од мк оти тиња е пато цел со дупки а после граница брат леташ самито точак вози и патот е рамен нема угорници ич отприлика за 2 саати се стига со лабаво возење. Иначе да мн среќни се кога ќе наидат на наши,баш последиот пат кога бев на гиро заборајв како се вика местото ама знам каде е хаха газдата беше македонец и се истуривме од муабет праење мн фини се и дружељубиви само како да се скршени делуваат после ова шо се дешава кај нас ама тоа е тоа, воглавно вреди да се посети исто така е и со градот Воден и таму врие македонци и тој град има мн природни убавини,за Солун да не зборам го обожавам тој град и натаму често одам со агенциите по 600 ден е :D следно на мета ми е Костур таму сеуште неам отидено ама ќе се шибнам март месец негде би сакал да го споредам со Охрид па кога ќе одам ќе дам импресии:)
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.678
Случајно видов и за Лерин сте пишувале.....носталгија за градчето шо сум бил безброј пати ....и ембаргото ко беше им влегов еднаш без виза и пасош хаха.
Колку чисто македонски зборват во Лерин,Костур,Сорович(аминдио --од таму е мислам таја плавушата Димитра Љани од Папандреу) да ти е милина да слушаш.
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Dali bik nekoj vo poskoro vreme vo lerin me interesira dali e stvarno taka site znaat makedonski nekoj da kaze iskustvo vo poskoro vreme sto bil
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
Dali bik nekoj vo poskoro vreme vo lerin me interesira dali e stvarno taka site znaat makedonski nekoj da kaze iskustvo vo poskoro vreme sto bil
jas bev pred destina dena ni se obrari random chovek na makedonski ne prashuvashe dali sme bile po lovot :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom