Лепа села лепо горе

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.902
А каде спомнав јас дека е комедија или слично? :wink: Едноставно многу ја сакам таа тематика, ме интересираат тие работи од тој временски период и сакам да го гледам.
Нема да згрешиш, многу добар филм, многу поразлично направен од вообичаените воени филмови, многу антологиски коментари во текот на филмот...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.569
Српските филмови се едни од најдобрите и јас имам голем респект за српските глумци, филмови, серии можеби дека имам некое српско потекло.

Лошо е што премногу кај нас екс ју регионот на тв се репризираат овие филмови но добро од една страна тоа е за да ги видат и други генерации тие филмови.

Лепа села лепо горе е култен филм со сите најдобри глумци на едно место. Се паметат реплики,црн хумор кој го прави поинтересен филмот.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Култен филм, еден од најдобрите српски, и можеби најдобриот филм за војната во Босна. Останати ми се од филмов еден куп легендарни реплики, сцени и ликови.

Имам читано дека ова е единствен филм во историјата чија приказна е за војна која за време на снимањето се уште е во тек. На моменти било ептен тешко и мачно снимањето. Е сега може малце е контроверзен пошто ја прикажува војната од српска перспектива, ама јас не би рекол дека е националистички. Многу добро е прикажан хоророт и страдањето од војната. Мене ми се допаѓа тоа што е прикажано како сите ликови имаат различен мотив да учествуваат во војната. Така е реално кај секоја војна во историјата...

За мене ова е најдобар филм на Драгојевиќ. Ране е многу попознат, ама јас секогаш сум го сметал за преценет и погрешно разбран филм.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Култен филм, еден од најдобрите српски, и можеби најдобриот филм за војната во Босна. Останати ми се од филмов еден куп легендарни реплики, сцени и ликови.

Имам читано дека ова е единствен филм во историјата чија приказна е за војна која за време на снимањето се уште е во тек. На моменти било ептен тешко и мачно снимањето. Е сега може малце е контроверзен пошто ја прикажува војната од српска перспектива, ама јас не би рекол дека е националистички. Многу добро е прикажан хоророт и страдањето од војната. Мене ми се допаѓа тоа што е прикажано како сите ликови имаат различен мотив да учествуваат во војната. Така е реално кај секоја војна во историјата...

За мене ова е најдобар филм на Драгојевиќ. Ране е многу попознат, ама јас секогаш сум го сметал за преценет и погрешно разбран филм.
Националистички е ако не го догледаш до крај. Истата приказна е и со "Ране". Филмовите се критика на српското општество, ама беа поприлично погрешно сфатени. Интересно е што меѓу другите финансиери, главен финансиер на филмот е српската држава во времето на Слобо, а баш српските борци се прикажани како силеџии, крадци, криминалци и губитници на крај.

Ете Манда почина лани и Бата пред него, а најфрапантен податок ми е дека Драган Максимовиќ, една од главните улоги во филмот, (заглавен во тунелот), во 2000-та година е претепан на улица од навивачи на фудбалскиот клуб Рад, кои мислеле дека е циган и неколку месеци подоцна починал од последиците на тепањето.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да бе, професорот.
Кои ботови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom