Ленинград

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Leningrad (Russian: Ленинград), или Бандформирование "Ленинград", е популарна рок група од Санкт Петербург.

Бендот е составен во 97 година и водач е Шнур (Сергеј Шнуров) и се состои од 14 члена.

Јас пред некое време ги открив и последниов албум кој е издаден само на интернет, има спотови кои се мали ремек дела, т.е. музиката игра споредна улога.

Одам по распоред како мене ми се допаѓаат

Voyage

Tits

Kabriolet

Ecstasy

Exhibit

Вип

In Piter We Drink
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.544
Сеуште не ми се верува дека некој го знае бендов во Македонија :D
Музиката и те како им е добра (ова новиве не се нешто посебно) ама постарите се лудило.
овој албум ми еден од омилените :
 
Член од
18 март 2019
Мислења
435
Поени од реакции
1.975
Имам другар студираше во "Ленинград", ми го кажа бендов.
До душа само оваа им ја знам, ама ми се свиѓа многу и често ја слушаме на пиенки. :ojeaa:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас по некоја песна имам фатено, ама спотовите прв пат им ги гледам! Доообри!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
музиката не им е ништо посебно
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Не дека останатите од руската естрада се нешто поарни, но Ленинград ти е типичен пример за генеричко срање наменето за најнискиот можен взаемен делител од слушател.

Руски еквивалент на некоја сељо-српска турбо-поп-рокерска говнурија за покондурени бациња.

Најиритантно од се е фронтменот на групава, кој од оригинален руски гопник со скапани заби и залижана традиционална мрсна руска кркма во почетоците, со пркнувањето на руската економија и појавата на белосветска инспирација кај русите за како да не изгледаш како источно-европејски еквивалент на африкански бегалец, од бесраремен панкер се претвора во замазан и накитен крем и етаблиран член на новоруската средна до висока буржуазија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom