Лектири

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Вокерка, 10 ноември 2007.

 1. its_ok_im_new

  its_ok_im_new brake lights

  Член од:
  24 август 2010
  Мислења:
  402
  Допаѓања:
  216
  Ne citav knigi vo osnovno i sredno, mislev deka se gubenje vreme i sekogas si naogjav nesto pointeresno =)
   
  На Nanicka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  2.901
  Допаѓања:
  3.104
  "Doktor Ofboli" xD
   
 3. Ендорфиниус

  Ендорфиниус

  Член од:
  13 април 2008
  Мислења:
  7.181
  Допаѓања:
  5.704
  Да да таа е .. Кога си во враќам сега поубаво филмот, ми текнува дека македонски ликови беа во книгата. :) :)

  Тејнкс walker girl .. :wink:
   
 4. bhr1

  bhr1

  Член од:
  31 мај 2011
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  paradoksot na diogen za likot na Drasko itno mi e!!!!!!!
   
 5. Ruzmarin

  Ruzmarin

  Член од:
  25 февруари 2011
  Мислења:
  336
  Допаѓања:
  88
  ljuge daj kazete mi nesto ,sodrzina za "Dve Marii " od Slavko Janevski.odnapred blagodaram
   
 6. pussycatmk

  pussycatmk

  Член од:
  12 март 2011
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Го барам насловот на една книга.
  Се работи за некое Исламско училиште во Египет, за некоја Медраса (исламско школо) во кое се учи за радикализмот, филозофијата... Мислам дека не беше лектира, мислам дека беше дело за обработка. Ако знае некој како се вика книгата, и кој е авторот ве молам да ми кажете. Прашав и некои професори, некои викаат дека не ја работеле, некои викаат дека знаат дека постои таква книга, само многу одамна била користена ккоа дело... и тн.
  Ако знаете пишете ми на z.cacanoski@utms.cc
  Фала ви многу
   
 7. darioo

  darioo

  Член од:
  19 септември 2010
  Мислења:
  116
  Допаѓања:
  7
  со кого би го поистоветиле Чајлд Харолд од сегашното време...имам тема за есеј :) ??? што да пишувам врска си немам
   
 8. Nanee

  Nanee

  Член од:
  8 септември 2011
  Мислења:
  88
  Допаѓања:
  110
  Дали има некој кратка содржина од Белата Долина -Симон Дракул......??пишетее плссс ...Ч)
   
 9. -Nirvana-

  -Nirvana-

  Член од:
  24 јануари 2011
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  6
  Дали ќе може некој да напише нешто за содржината во ГАЛЕБОТ ЏОНАТАН ЛИВИНГСТОН .. ?
  Фала ! :D
   
 10. storm3

  storm3

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  2
  За сите оние што не ја прочитале лектирата за шесто одделение - Оливер Твист, а треба да го направат тоа, во недела на Сител телевизија во 9.20 ќе се емитува истоимениот филм. Одлична можност да се запознаете со приказната за малиот јунак, без да дремете неколку часа пред книгата :)
   
 11. IvanaMicevska

  IvanaMicevska

  Член од:
  6 октомври 2011
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  1
  Сестра ми е 6то одделение,и за утре и треба да ја раскаже лектирата Оливер Твист! Ја има прочитано до некаде,и се нервира дека не ја сфаќа..Може помош? Нешто да раскажете,да прочита? Фала однапред :)
   
 12. Lyon Bold Italic

  Lyon Bold Italic

  Член од:
  21 август 2011
  Мислења:
  5.064
  Допаѓања:
  5.661
  Tука има види
  http://www.lektire.org/
   
 13. MaRiNNa_NewYork

  MaRiNNa_NewYork

  Член од:
  21 ноември 2011
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  1
  Кратка содржина од Крвава кошула - Рајко Жинзифов?
  :(:(:(
   
  На IvanaMicevska му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ex-you

  Ex-you

  Член од:
  20 јануари 2012
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Еј ај ако сакате пишете ми содржина на лектирата Белото Циганче...
   
 15. nonamefanatic

  nonamefanatic

  Член од:
  31 јануари 2012
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  2
  Јас сум голема обожавателка на книгите. И многу лектири кои ги имам читано низ овие години ми оставиле голем впечаток. Сега сум 1 година гимназија, и за обработка ми е Скржавец од Плутарх, но бидејќи не можам да ја најдам и и во момент ја читам Кодот на Да Винчи би сакала да прашам дали некој ја има нејзината фабула, или пак ако може да ми даде линк до нејзината фабула. Благодарам однапред :)
   

Сподели преку: