Лектири

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Вокерка, 10 ноември 2007.

 1. pain_killer

  pain_killer Invictus

  Член од:
  27 јули 2007
  Мислења:
  4.502
  Допаѓања:
  2.157
  1. Клетници - фантазија, нешто што секој треба да прочита!
  2. Демијан - по мој вкус, напишана на филозофски начин!
  3. Странецот, книга со која албер ками добил нобелова награда за литература! Фасцинантно
  4. Злосторство и казна, руска литератира со прекрасни црти за описот на еден престап!
  5. Шагринска Кожа
  6. Чичко Горио


  Од основно:
  1. Повикот на дивината, баш онака како што треба да изгледа една книга, со добра сторија и совршен, посебен и уникатен крај!
  2. Улавите години!
   
  На Iskra и [zEUs] им се допаѓа ова.
 2. Фил Ајви

  Фил Ајви time is a flat circle

  Член од:
  18 септември 2007
  Мислења:
  8.697
  Допаѓања:
  5.012
  Последната ми е волшебното самарче до пола. :kesa:
   
 3. Neporazen

  Neporazen Time Lord

  Член од:
  25 јануари 2009
  Мислења:
  545
  Допаѓања:
  22
  Уфффф.:helou: од сите лектири што сум ги читал најголем впечаток ми остави лектирата "времеплов" од основно.
   
 4. DimmitaR

  DimmitaR PROFESIONAL

  Член од:
  18 декември 2009
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0

  taka e najdobra e :)
   
 5. InSuLaNeR

  InSuLaNeR A man who never was a boy.

  Член од:
  13 јули 2009
  Мислења:
  878
  Допаѓања:
  105
  Последна што сум ја читал е ''Хамлет" и ми се допадна!!:salut::salut:
   
 6. Iskra

  Iskra

  Член од:
  23 август 2008
  Мислења:
  1.754
  Допаѓања:
  263
  Омилени лектири од средно: Епот за Гилгамеш, Цар Едип, Божествена комедија, Декамерон, Клетници, Демијан, Лет во место.
  Книги што ги прочитав од што морав: Малечката Фадета, Чекајќи го Годо, Процес, Странецот...
   
  На pain_killer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Idiotka90

  Idiotka90

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.107
  Допаѓања:
  138
  Gi citav site lektiri i dela za obrabotka sto ni gi zadavaa od skolo, edinstveno ne e a procitav Pirej, mi bese mnogu dosadna. Ne prepisuvav lektiri, nikad ni u osnovno ni u sredno ne ne terale da go citame toa sto sme go napisale pa ako me mrzese da raskazuvam pisev nekoi izvadoci. Inaku imase dosta lektiri so mi se dopadale, i koi uzivav da gi citam. Eve od osnovno najmnogu mi se dopadnaa:Marta, Bojan, Isti oci, Spomenka, Pajazinata na Klimentina, Ulavite godini, Golemi i mali. A od sredno megju poomilenite mi bea: Zlostorstvo i Kazna, Krpen zivot, Dekameron,Cicko Gorio.
   
 8. Џ.

  Џ. Ќутам на различни теми!

  Член од:
  14 јули 2007
  Мислења:
  868
  Допаѓања:
  183
  Лектирите од прво до петто одделение ги купував во комплети и сеуште ги чувам но не се сеќавам колку коштаа, а од шесто одделение па натаму ги позајмував од библиотека а тие што ми се допаќаа ги купував.
  Во основно немавме некоја посебна метода за обработување на лектирите, ги раскажувавме во тетратки, наставникот ги земаше дома ги прегледуваше и ни ги враќаше со оцена на час раскажуваа само оние ученици кои сакаа поголема оцена или им требаше бод повеќе.
  Значи не бевме приморани да читаме, да се трудиме да прераскажуваме сами се беше личен избор и ден денес незнам зошто беше тоа така но ете.
  Јас ги читав лектирите за време на распустите а кога ќе требаше да ги прераскажуваме само се потсеќав и ги раскажував сама.
  Во средно веќе беше поинаку секоја книга детално ја обработувавме на час, читавме извадоци од книгата што нас ни оставиле впечаток, коментиравме во врска со нив и донесувавме заклучоци, што сакал да каже авторот во тој дел, какви емоции предизвикал кај нас и сл.
  Омилената лектира ми е од 3то одделение, Орхан од Неџати Закерија.
  Најдосадна Робинзон Крусо, мислам дека беше за 5то одделение, едвај чекав да ја дочитам.
   
 9. CurvaSudMilano

  CurvaSudMilano

  Член од:
  27 јуни 2008
  Мислења:
  8.943
  Допаѓања:
  5.624
  Кратка содржина за Цар Едип ? :nesum:
   
 10. kiko92

  kiko92

  Член од:
  11 март 2010
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  aj pls da mi pomognete za pismena mi se странствувањето на чајлд харолд и евгениј огенин ako ima nekoj so saka da mi pomognee nekaa pishee ve molaam
  :pipi::vozbud::vozbud:
   
 11. The_Red1

  The_Red1 значи фактички

  Член од:
  18 септември 2009
  Мислења:
  4.156
  Допаѓања:
  4.746
  читам само за школо што бараат....иначе најмногу ми се допадна досега Страданијата на младиот Вертер - Гете
   
 12. zee German

  zee German mpkfa

  Член од:
  12 август 2009
  Мислења:
  5.684
  Допаѓања:
  4.729
  Последно што прочитав се демијан - се океј со филозофските мисли према религијата и тако даље али стварно немораше демијан да е машко :),истата порака можеше да е испратена и преку Демијанка :).

  А за смртта во Венеција немам зборови ...колку само на крајот очекував Ашенбах да се самоубие со фортомче затоа што неможел да ги контролира нагоните ...А кога прочитав дека самиот Томас Ман раскажува според вистинска случка во која тој бил вмешан ...грозно.
   
 13. Ендорфиниус

  Ендорфиниус

  Член од:
  13 април 2008
  Мислења:
  7.179
  Допаѓања:
  5.695
  Љубов према книгата (читањето) никогаш не сум имал (повеќе сум за филм :) ), така да СЕ' до сега што сум прочитал е поради училиштето и материјалот што е планиран по мак.ј. 90% од книгите што ги прочитав ми беа досадни и со маки сум ги читал, ама постојат тука и тие 10ина% кои отпаѓаат на дела кои навистина ми го имаат свртено вниманието и предизвикано.

  Од ОУ повеќето беа нереални и без веза книгички, ама најдобри ми се :
  - Двојната Лота
  - Повик од дивината
  - Времеплов  Ааа во средно во 1. и 2. книгите ми беа фуј, но во 3. и 4. имаше што да се прочита. Меѓу омилените би ги издвоил :
  - Странецот (no doubt, бр.1 книга што ја имам прочитано) / А.Ками

  - Процес / Кафка

  - Смртта во Венеција (провокативно стереотипна тема за муабет и обработка) / Т.Ман

  - Демијан (philosophy rules) / Х.Хесе

  - Шагринската кожа (едноставно вреди) / О. де Балзак

  - Иии уште една имаше во 4та ја работевме второто полу-годие. Содржината беше судењето на еден млад, амбициозен архитект, поради смртта на еден работник на градилиште. Дечкото уште многу млад се има доста успешно истакнато во она што го работи и ги има заборавено вистинските вредности на животот (слично нешто на Мерсо од Странецот). Ако го знае некој насловот, плис нека пише.  Доста се, а и не ми текнува на други ... :)
   
 14. Simple mind

  Simple mind Паметни баби

  Член од:
  19 јуни 2010
  Мислења:
  57
  Допаѓања:
  1
  Ај ве молам некој ако знае да ми каже анализа на книгата Втора смена. Ми треба за брат ми а единствено што ми текнува е дека е за едно дете што отиде на одмор во Струга и не говите купиа Фичо. Другото магла. Ве молам ако некој знае нека пише или пак ако има некој проект направено, уште подобро. Фала.
   
 15. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.193
  Допаѓања:
  4.387
  Драма е. :)
  Парадоксот на Диоген од Томе Арсовски.
   

Сподели преку: