Лектири

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Вокерка, 10 ноември 2007.

 1. mean

  mean :пипи:

  Член од:
  12 октомври 2008
  Мислења:
  587
  Допаѓања:
  24
  во основно - „Марта“ и „Исти очи“
  во средно - „Тристан и Изолда“, „Клетници“, „Злосторство и казна“, „Судбината на човекот“; а од македонските: „Парите се отепувачка“ и „Печалбари“ - прекрасни книги!
  најодбивни ми беа „Шагринска кожа“, „Дон Кихот“, „Вујко Вања“... (за други, не ми текнува)
   
 2. NatU

  NatU

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Ај ако може некој да ми прати линк од Крвава кошула од Рајко Жинзифов...:turn:
   
 3. сандруш

  сандруш

  Член од:
  19 април 2009
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Crnila i Pradoskot na diogen itno e!!!!!!


  Aj ako ima nekoj nekoj sostav za Crnila ili Paradoksot na Diogen bi vi bila mnogu balgodarna da go pisete:) Ama ako mozete pobrzo posto e itno. Fala odnapred :)
   
 4. Спенсер

  Спенсер Гостин

  нешто за Тристан и Излода??? што било....
   
 5. Cruela DeVill

  Cruela DeVill THE BEST DAMN THING

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  14
  ај ако може некој да ми пиши некој линк кај можам да ја најдам РЕВИЗОР од Гогољ онлајн....ВЕ МОЛАМ
   
 6. butterfly8

  butterfly8 peperutce

  Член од:
  17 март 2009
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  6
  Немам ниту една омилена лектира. Сите професори ми беа никакви па повекето лектири не ги ни прочитав, а и тие што ги прочитав мислам дека не беа баш соодветни за возраста.Читаш и се чудиш што е тоа!
  Сега си купувам книги и си читам ама онакви какви што јас сакам а не какви што морам:)
  Инаку може да бидат и малку поевтини(200-300) зашто многу често(не секогаш) повеќе ми се прави ќеифот кога ќе соберам пари да си купам нешто за носење отколку книга од 500-600ден.
   
 7. ankii

  ankii

  Член од:
  25 март 2009
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  0
  Омилени лектири ми се Марта од Горјан Петрески ,Втората смена од...незнам кој,
  Омилена книга надвор од училиштето Петтото дете од Дорис Лесинг.
   
 8. DaN-MaN

  DaN-MaN Warlock

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  3
  Единствено нешто што мразам е тоа штом МОРАМЕ лектирите да ги прераскажуваме во тетратка цели. Ќе ти даде лектира од околу 300 страници и ти како будала, 1 месец пред часот за лектира ќе фатиш да ја прераскажуваш. Глупости. Баш би сакал да биде со осврт само и толку :helou: Али ајде крај на година иде, ќе збориме другата година.
   
 9. FeddyBear

  FeddyBear

  Член од:
  23 мај 2009
  Мислења:
  248
  Допаѓања:
  13
  па омилена лекрира и немам некако.. сите ги читам кога треба, али ниедна не ми оставила некоја длабока трага..
  инаку мислам дека можеле да изберат други ниги кои ќе бидат лектири во училиштава оти има некои ептен глупи, досадни и блесаво..да ти се одмили книгата
   
 10. ° Tinna °

  ° Tinna °

  Член од:
  2 април 2009
  Мислења:
  1.406
  Допаѓања:
  173
  Од сите лектири што сме ги имале,сум ги читала само оние на Горјан Петревски и чат-пат ако се погодеше некоја друга со интересен наслов.
  Инаку за Горјан Петревски...
  Човекот стварно има талент за пишување,мерак ми е кога читам некоја негова книга,точно знае што сака денешнава младина,кои проблеми ги има,се спушта сосема на наше ниво,пишува разбирливо,а не како некои други една реченица маки мачиш за да ја сфатиш,напишано двосмислено и таман мислиш дека си сфатил,некоја нова фитна има.:nesvest:
  Ги избегавав лектирите од таков тип,обично ако почетокот ми беше интересен ја читав натаму книгата или па скокав страни за да стасам до крајот...Ептен зошто морав.
  Принципот на кој што обработувавме лектири беше прераскажување во тетратка и нормално муабетење на часот во врска со одредената лектира.
  Но тоа беше во основно.Сега во средно не верувам дека ќе можам да си дозволам такви „излети“,ќе морам да бидам малку посериозно да си ја фатам работава со лектирите зошто во спротивно нема да знам крајот кај ми е.:icon_conf
   
 11. Дома имам мала библиотекичка. Љубовта кон книгата ми се роди веднаш кога научив да читам. На мала возраст почнат (7 години) и повеќе од 50 лектири со сигурност имам прочитано.
  На најлошата лектира не се сеќавам, бидејки се намачив да ја прочитам, ништо не разбрав и ме изнервира лектирата. Последната што ја читав, Дува, на крајот ја фрлив, веднаш кога прочитав дека умре главниот лик. (за малку да ја направев партал)
  Најубава...хммм Сепак Дува. Многу беше убава, иако крајот ме изнервира, се разочарав :pos:.
  На часовите, сега до осмо лектирите ги обработувавме на според мене најубав можен начин. Од тие ученици кои прочитале, секој раскажува усно по малку. Потоа ги читаме наизменично одговорите од работните листови.
   
 12. Ines R

  Ines R

  Член од:
  2 јули 2009
  Мислења:
  334
  Допаѓања:
  382
  најдобри дела според мене се:
  - За кого бијат камбаните- Ернест Хемингвеј и
  - Странецот- Алберт Ками
   
 13. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.193
  Допаѓања:
  4.387
  „Дува“ од Радован Павловски ви била за лектира?
   
 14. the Consigliere

  the Consigliere не читам дугачки постови

  Член од:
  17 јуни 2007
  Мислења:
  5.596
  Допаѓања:
  263
  Божин Павловски ваљда :)
   
 15. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.193
  Допаѓања:
  4.387
  Уф да, на него мислев. :kesa:
   

Сподели преку: