Лектири

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Вокерка, 10 ноември 2007.

 1. ErT

  ErT Console Dude

  Член од:
  17 ноември 2007
  Мислења:
  2.206
  Допаѓања:
  265
  Оооо како чекав да го речи тоа професорката денес. Одговорот ќе беше едноставен:

  N00bs guide to pedophilia!
   
 2. Madrid

  Madrid Timeless

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  3.899
  Допаѓања:
  153
  Јас мислев да и кажам дека едино поучно е шо типот умрел на крај, па кога во некој град владее епидемија оди си од таму мамата :)
  Ама не собрав храброст, ќе ме линчуваше :)
   
 3. NatU

  NatU

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  abe najbolja lektira "shagrinska kozha" abe se unesov u nea epten i poznav da cmizdram hahah
   
 4. rossoner stefan

  rossoner stefan Модератор

  Член од:
  5 декември 2007
  Мислења:
  1.770
  Допаѓања:
  190
  во втора и трета година средно секоја недела лектира или дело како сакајте крстете го...напнуваат веке...у задниве две години прочитав сто дела сите ги разработував морав да зборам на час по триесет пати за да добијам плус кај милата ми професорка а да башка и есеј....што е проблемот...па мислат они дека ние само за дела идеме во школо да читаме?
  а ај да беа некои асални дела ајде де...ама пеколон од данте ако некој го разбрал ја ке му се поклоналм....канцониерот јаден тој пишувал толку години за некоја пулена која не му обракала внимание или сеа у трета страданијата на малдиот вертер...Боже мој....ке ме умрат....и уште нешто за заднава лектира десет пати во тек на час зборев и она не ми став и плус дека повеке сум зборел со тој до мене одколку за делото....оооо лудачо па 34 деца има у клас а ја 10 пати сум зборел па не ни можам повеке и да сакам...ајт поздрав
   
 5. Кики.

  Кики.

  Член од:
  13 февруари 2008
  Мислења:
  1.991
  Допаѓања:
  8.622
  како можеш за овие книги да напишеш дека се глупави??? можеби не треба да ги читаме во втора или прва година ама овие се најубавите во цела досегашна литература.
  а тоа дека професориве се занесуваат со делата е факт, ама не е до нив туку до програмата и сега е тешко, ама кога ке се спремаш за матура па кога ке треба да знаеш што се работи во 40 дела а не во 10, тогаш ке имаш друго мислење.
  и за крај, ти треба да учиш за себе и тоа што ќе го научиш никој не може да ти го одземе, така да, не се буни за учењето тоа кога-тогаш ке се исплати.:smir: и јас така се нервирав што некои по цел ден седат и лажат дека прочитале книга ама затоа сите тие паднаа на матура, а јас си положив. звучи глупаво ама така е.
   
 6. rossoner stefan

  rossoner stefan Модератор

  Член од:
  5 декември 2007
  Мислења:
  1.770
  Допаѓања:
  190
  хммммм за канцониерот ке кажам дека е само ок книга а пеколот од данте не го разбрав не само ја него цела генерација во моето школо...а мислам дека и ако го препрочитам пак делото дека пак нема да го сфатам....инаку не викам дека нема убави има ама се малку на број...плус секоја недела дело..тоа значи дека треба само дела да читам:nenene:инаку коа сме веке кај убави дела Тристан и Изолда Клетници Декамерон
   
 7. ErT

  ErT Console Dude

  Член од:
  17 ноември 2007
  Мислења:
  2.206
  Допаѓања:
  265
  Ако не сфатиш некоа дело, Google is your friend. Иначе Пеколот не се разбира ама прочитај некоја анализа па ќе видиш дека е Ремек дело.
   
 8. cacikr

  cacikr K@ŧ€ň©€ŧǾ

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  452
  Допаѓања:
  8
  „Марта„ ја прочитав два пати зато шо ми беше мн убава а исто така и сега една шо ја читам „Добра земја„ од Перл Бак е многу интересна книгата,а сум читала лектири ама не сум мн мн по читањето и не практикувам да читам:pipi:
   
 9. Complete

  Complete

  Член од:
  23 февруари 2007
  Мислења:
  781
  Допаѓања:
  69
  Сега у 3-та и 4-та не бомбардираја со дела бог да чува. Некои од нив прочитав, ама иначе единствени лектири кој сум ги читал од прва до последна страна без престан се Бојан, Марта, и Робинсон Крусо.
   
 10. NatU

  NatU

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  a ti znaes na nas sto ni pravat??? eden cas ceeel cas ja raskazuvas dodeka da dzvoni, nareden pat prodolzis sve u detalji da raskazes dodeka celata ne ja zavrsis i na kraj dobies edno plusce sto ne vredi uopste i tolku!
   
 11. Neno-WH

  Neno-WH Anyone interested?

  Член од:
  21 септември 2008
  Мислења:
  281
  Допаѓања:
  16
  Клетници, Пеколот,Хамлет ми оставиле впечаток а има и други ама повеќето ми се тапа
   
 12. Јас љубовта искрено не ја стекнав на часовите по МК. Уште во 2ро одд. почнав активно да читам (а дома во мојата куќа има околу 100 книги за деца) и до 4то одд. ги прочитав сите. уште во 3то ја прочитав Хајди. И денеска сакам да читам и тоа многу, ако земам книга додека не ја прочитам не се тргам. Многу ми е жал што сега немам време да земам добра книга и со мерак да си ја прочитам. Како мала ми останаа во сеќавање и никогаш нема да ги заборавам Хајди и Бојан, уште ми се најомилени. Не знам кога беше но читав една книга која на почетокот не ја разбирав никако:toe:, ја прочитав со мака и се вратив на почетокот и се ми стана јасно..мислам дека многу од книгите не се согласуваат со возраста.

  На часовите како прво сите што ја читале книгата наизменично разкажуваат, а после тоа читавме од работните(од работните сите препишувавме).

  Книги јас сега немам време да читам, ама мајка ми купува и јас си ги земам некогаш. Многу ми се допадна „Книгата за жената“ од 0шо и ви ја препорачувам.:salut:
   
 13. wrathchild

  wrathchild

  Член од:
  26 октомври 2008
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  0
  ne sum mnogu po citanje knigi ama definitivno najbdobra kniga sto ja imam procitano e "Kletnici" od Biktor Igo.knigava me ostavase so podzinata usta dodeka ja citav
   
 14. пробистипка

  пробистипка малечка

  Член од:
  13 август 2008
  Мислења:
  2.026
  Допаѓања:
  129
  ептен е добра клетници една од подобрите лектири за трета година, али чајлд харолд е лектира која убива кога ја читаш:nesvest:
   
 15. Mag_sk

  Mag_sk ••• dreamer •••

  Член од:
  8 октомври 2008
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  0
  Да не знаете некој македонски сајт за обработени лектири?
  Србски и хрватски има одамна...
   

Сподели преку: