Лектири

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Вокерка, 10 ноември 2007.

 1. neo_wmaster

  neo_wmaster

  Член од:
  12 мај 2008
  Мислења:
  1.495
  Допаѓања:
  35
  Овие во школо не ги читам многу, најмногу една до две годишно, но така во слободно време читам. Најдобар впечаток ми остави Злосторство и Казна.
   
 2. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  69.043
  Допаѓања:
  132.108
  Ги читам сите лектири што ми се за средно, ниедна немам пропуштено. Еве сега треба за 10 - 15 минути да одам да ја читам "Малечката Фадета":(. Booring..
   
 3. Srcee

  Srcee Unforgettable

  Член од:
  29 април 2008
  Мислења:
  5.268
  Допаѓања:
  3.462
  Eee zasto boring, Maleckata Fadeta e mn ubava kniga, edna od moite omileni od lektirite. Mn e interesna
   
 4. Macthesick

  Macthesick

  Член од:
  28 септември 2008
  Мислења:
  164
  Допаѓања:
  4
  Уф оваа смрт во венеција...ми беше гадна кога ја читав али морав пошо имафме многу строг наставник.Повракав и кога ја разкажував и погодете шо?Денот кога требаше да ја работиме наставникот ни рече декка нема да ја работиме оти многу деца не можеле да ја поднесат.Оваа лектира треба да се забрани со ЗАКОН ! Ужас е, што ке стори од тие деца што ја читаат ?
   
 5. nicole_l

  nicole_l

  Член од:
  5 јануари 2008
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  531
  Најдосадна лектира која ја имам читано е ,,Страданијата на младиот Вертер"-Гете. Можеа на нејзино место да ни ја дадат ,,Фауст" која повеќе не се обработува во училиштата. Поубавите книги речиси секогаш ги симнуваат од програма.
   
 6. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.401
  Допаѓања:
  4.742
  абе,да не ја видев темава скорз ќе забораев дека иам лектира за понеделник...да сте живи и здрави:pipi:
  Иначе,ги читам сите лектири,досеа неам ниту една пропуштено,а најмногу мразам за лектира ко ке ни дает поезија :uvo: поглупо од то значит немат!
   
 7. ErT

  ErT Console Dude

  Член од:
  17 ноември 2007
  Мислења:
  2.206
  Допаѓања:
  265
  Ајдее, за оваа година ми е книгава.
   
 8. Гладиус

  Гладиус loading...

  Член од:
  14 август 2008
  Мислења:
  5.432
  Допаѓања:
  1.387
  Мислам многу нормално дека ги читам лектирите(инаку тешко мене на матура) ама нема логика у трета година да ја иам за лектира Малечката Фадета која се работеше во 6то... лани во втора ја имав Гуливеровите патувања...логика equals нула... али ај нека биде...
  сеа ја работиме Клетници и тоа е доста интересно дело...
   
 9. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.401
  Допаѓања:
  4.742
  јас за понеделник ја имам лектирата шо од петто ја обработвет...и то ние само до пола ја имаме,а тие цела:uvo:
   
 10. NatU

  NatU

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  se izvinuvam sto moevo prasanje ne odgovara na ovaa tema i bidejci sum nov clen se nadevam deka ke mi pomognete :turn: mi treba kratka fabula od lektirata "stradanijata na maliot verter" :icon_redf ako moze odgovor sto pobrzo.fala odnapred
   
 11. Umbra

  Umbra

  Член од:
  18 септември 2007
  Мислења:
  2.547
  Допаѓања:
  33
  Јас како постар член ќе ти помогнам со еден добронамерен совет: Прочитај си ја книгата, и бестоа не е голема!

  Во неа се содржани главните одлики на Романтизмот како правец во книжевноста. Убаво би ти било и за Гете да читнеш нешто. Поздрав!
   
 12. *pumpkin*

  *pumpkin* addicted to blue

  Член од:
  28 август 2008
  Мислења:
  716
  Допаѓања:
  23
  обично не читав лектири пошо сестра ми ми ги раскажуваше, но од ти е што ги иам читано, Тристан и Изолда-многу убава љубовна приказна и Шаргринска кожа-нереална, која говори за човековата алчност.Ги читав дела, посебно ги сакав македонските драми, Македонска Крвава Свадба, Бегалка, Чорбаџи Теодос, Парите се отепувачка-многу ми допаѓаа што прикажуваат сегменти од вистинскиот живот на еден Македонец во тоа време.
   
 13. ErT

  ErT Console Dude

  Член од:
  17 ноември 2007
  Мислења:
  2.206
  Допаѓања:
  265
  Леле значи по забегано дело од Смртта во венеција не сум прочитал. Дефинитивно најлоша книга која сум ја прочитал.
   
 14. Дани

  Дани

  Член од:
  25 август 2008
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  1
  Лектири читање под итно!!! Барем преку нив да се допре правците во литературата и нивните карактеристики, а и за потсетување многу се потребни за матура. Признавам дека има некои кои многу се досадни по содржина, но и во нив се трудам да пронајдам барем нешто, малку интересно - надеж која ќе ми помогне да ги прочитам многуте огромни дела:pipi:
   
 15. Madrid

  Madrid Timeless

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  3.899
  Допаѓања:
  153
  Tell me about it :)

  Ние пред 2 дена ја обработувавме, и на крајот од часот професорката не вели: Што поучно можеме да извадиме од ова дело на Ман? :ija:

  А уште потрагично е шо книгава е инспирирана ид вистински настан, кога Ман бил на одмор со жена му, болна работа...
   

Сподели преку: