Лектири

Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Еееех кога само ке се сетам колку уживав во читањето на лектирите од основно образование. Марта, Бојан, Снеговите на Климентина Евин, Втората смена, Оливер Твист, Хајди (моја омилена), Пат околу светот за 80 дена и редица редица други. Сите сум ги читал за време на летниот распуст, а потоа ги прераскажував во тетратка и кога ке требаше да се обработува некоја лектира, јас само прочитам еднаш што се зборувало и готово. Сите до една беа интересни многу уживав кога ги читав и многу ми фалат. Да можам пак би ги прочитал уште еднаш сите до една. Е кога дојдов до средно образование тука веќе не ми се ни помислуваше да фатам лектира да читам затоа што лектирите беа неверојатно здодевни. Уште од првата страна те заболува глава од толку глупости напишано. Кога требаше да се обработуваат, на интернет ке најдев кратка содржина колку да знам што се зборувало и кои се ликовите и толку. Сега читам исклучиво книги надвор од школска програма, бидејќи можеш да си избереш кој жанр сакаш да читаш и уживаш во читањето.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Еееех кога само ке се сетам колку уживав во читањето на лектирите од основно образование. Марта, Бојан, Снеговите на Климентина Евин, Втората смена, Оливер Твист, Хајди (моја омилена), Пат околу светот за 80 дена и редица редица други. Сите сум ги читал за време на летниот распуст, а потоа ги прераскажував во тетратка и кога ке требаше да се обработува некоја лектира, јас само прочитам еднаш што се зборувало и готово. Сите до една беа интересни многу уживав кога ги читав и многу ми фалат. Да можам пак би ги прочитал уште еднаш сите до една. Е кога дојдов до средно образование тука веќе не ми се ни помислуваше да фатам лектира да читам затоа што лектирите беа неверојатно здодевни. Уште од првата страна те заболува глава од толку глупости напишано. Кога требаше да се обработуваат, на интернет ке најдев кратка содржина колку да знам што се зборувало и кои се ликовите и толку. Сега читам исклучиво книги надвор од школска програма, бидејќи можеш да си избереш кој жанр сакаш да читаш и уживаш во читањето.
Ти озбилен си што пишуваш или вегетеријанскиот живот те удрил во глава? Во средно немало убави книги? Како може делата на Оноре де Балзак да не ти се добри, Данте Алигиери со Пеколот, Шекспир, де Сервантес. Клетници на Виктор Иго, Злосторство и казна. Македонските автори со драмите....

Затоа имаме толку писмена нација, оти денес децата читаат кратки содржини на нет :facepalm:
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Ти озбилен си што пишуваш или вегетеријанскиот живот те удрил во глава? Во средно немало убави книги? Како може делата на Оноре де Балзак да не ти се добри, Данте Алигиери со Пеколот, Шекспир, де Сервантес. Клетници на Виктор Иго, Злосторство и казна. Македонските автори со драмите....

Затоа имаме толку писмена нација, оти денес децата читаат кратки содржини на нет :facepalm:
Јас сум сега за 2 год. и не сум стигнал уште до тие книги што ги ти напиша погоре. И немој одма да се надоврзуваш демек сакаш паметен да излезеш со тоа што ке напишеш дали вегетаријанскиот живот ме удрил во глава. Прво прашај убаво за која година сум па потоа трескај глупости ако толку ти се пишува. Во прва год. ги обработувавме Галебот Џонатан Ливингстон, Гилгамеш, Илијада, Библија.. И тоа се убави книги?? За Библијата немаожам да кажам ништо тоа и треба да се обработува сепак секој човек треба да си го знае Светото Писмо за тоа секоја чест.. Но во овие другиве само чисти глупости наредени.
А извини ти демек сите си ги читал во средно па тука се правиш паметен? Јас учам медицина и тоа е многу тешка наука бара време и разбирање за да научиш и неможеш ти покрај толку предмети во школо да седнеш и книга да читаш. А и плус нам не ни ги даваа насловите на лектирите преку лето па да можеме да ги прочитаме, туку кога ке појдеме наесен на школо тогаш 2 недели пред да се обработува лектирата ни каже професорката. Па ти оди најди време да читаш.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Јас сум сега за 2 год. и не сум стигнал уште до тие книги што ги ти напиша погоре. И немој одма да се надоврзуваш демек сакаш паметен да излезеш со тоа што ке напишеш дали вегетаријанскиот живот ме удрил во глава. Прво прашај убаво за која година сум па потоа трескај глупости ако толку ти се пишува. Во прва год. ги обработувавме Галебот Џонатан Ливингстон, Гилгамеш, Илијада, Библија.. И тоа се убави книги?? За Библијата немаожам да кажам ништо тоа и треба да се обработува сепак секој човек треба да си го знае Светото Писмо за тоа секоја чест.. Но во овие другиве само чисти глупости наредени.
А извини ти демек сите си ги читал во средно па тука се правиш паметен? Јас учам медицина и тоа е многу тешка наука бара време и разбирање за да научиш и неможеш ти покрај толку предмети во школо да седнеш и книга да читаш. А и плус нам не ни ги даваа насловите на лектирите преку лето па да можеме да ги прочитаме, туку кога ке појдеме наесен на школо тогаш 2 недели пред да се обработува лектирата ни каже професорката. Па ти оди најди време да читаш.
Jas sum veterinar. Taka da ne mi kazuvaj izgovori za predmeti i kolku ucenje si imal. Vo prva godina se obrabotuva i Homer. Ti generalizirase so toa sto napisa deka knigite za sredno ne se interesni. So samoto toa sto gi napisav naslovite ti pokazav deka imam citano. Samo sto jas citav i literatura nadvor od toa sto mi bilo zadolzitelno. Stom si tolku mal pokazi prvo pocit kon postar ili i za toa nemate vreme da ucite. Koj saka da cita,ke najde vreme za toa,a ne da kuka deka imal samo dve nedeli za citanje. Demek nemate postari generacii da prasate koi knigi se,se na servirano da bide. Dolebanska rabota.
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Ништо не ти менува тоа што си ветеринар па да можеш така да зборуваш. Па Илијада на кого е? Велиш во 1 се обработува и Хомер, а јас ти напишав дека од неговите дела Илијадата сме ја обработувале. Значи еве ти доказ дека незнаеш кои дела на кој автор се иако си толку "начитан". Не мора да значи дека ако ги знаеш насловите на лектирите дека ги имаш читано. И јас знам многу наслови на книги па незнам што се зборува во нив. Воопшто немора да значи дека си ги читал сите до една. Јас како прво незнам дали си женско или машко и колку години имаш па да знам дали треба да ти персирам или не. Од лектирите што моите родители ги обработувале до денес нема ниту една иста сите се измениле и затоа да немам никој постар да прашам.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ништо не ти менува тоа што си ветеринар па да можеш така да зборуваш. Па Илијада на кого е? Велиш во 1 се обработува и Хомер, а јас ти напишав дека од неговите дела Илијадата сме ја обработувале. Значи еве ти доказ дека незнаеш кои дела на кој автор се иако си толку "начитан". Не мора да значи дека ако ги знаеш насловите на лектирите дека ги имаш читано. И јас знам многу наслови на книги па незнам што се зборува во нив. Воопшто немора да значи дека си ги читал сите до една. Јас како прво незнам дали си женско или машко и колку години имаш па да знам дали треба да ти персирам или не. Од лектирите што моите родители ги обработувале до денес нема ниту една иста сите се измениле и затоа да немам никој постар да прашам.
Доволно постара сум од тебе. А и да не сум тоа не значи дека не треба да се однесуваш со почит. Тоа што сум ветеринар значи дека знам колку се учи, и пак ќе ти кажам воопшто не ти е изговор времето. Сум ги читала, и радо би ги читала повторно. Оние што ми оставиле впечаток ги имам во домашната библиотека, али вие го имате интернетот.
Ајде за 3 години пиши ми и кажи ми пак дека се досадни книгите. Не постои досадна книга, туку некој треба да уклучи мозок за да ја сфати. А читањето на интернет нема да ти помогне нити пак ќе те описмени. Кога ќе дојде време за матура, кукате леле па ова го немаше, па она го немаше...

Како бре немаш кој да прашаш??? Сам ли си ти во генерација, само ти ли учиш во цело училиште? За едно година не запозна никој???
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
За утре итно ми треба прераскажана содржината на лектирата МИЛОСИЈА итно е кој има.. ве молам ...
 
Член од
8 август 2016
Мислења
21
Поени од реакции
11
Ај набрзина да одговорам на две прашања

Многу од сегашните лектири не се соодветни за возраста на учениците, а некои дури и не се соодветни за образованието воопшто. Мој најсвеж пример за ова би била одата на хомосексуалноста и педофилијата - Смрт во Венеција. Што би создале ваквите книги од младината? Се уште не можам да поверувам дека некои го бранат Томас Ман...се уште...

А да, омилената лектира - Судьба человека - Михаил Шолохов. Е ова е добра книга :) А на второ место би била Злосторство и Казна
Неможам да се согласам повеќе со твоето мислење, секој збор ти на место и во право си дека на делото Смрт во венеција не му е место меѓу училишните клупи, а за Судбината на човекот делото е чиста петка ќе го омекне и најтврдото срце а за злостор и казна можам да кажам дека ме инспирира да го читам Фјодор.

Sent from my SM-G531H using Tapatalk
 
Член од
8 август 2016
Мислења
21
Поени од реакции
11
Очигледно е дека распоредот на лелтири не е усогласен со возраста на читателите и целата програма е промашена, преку книгата човекот се гради како личност. Сигурен сим дека кога денешнава младина би го читала Достоевски би имала поголеми морални и етички вредности а не да се впуштаат по авантури кои не доликуваат на годините кои ги носат.

Sent from my SM-G531H using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom