Лековити својства на расолница!

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ги чисти цревата и протерува ( што значи и дека не треба да се пие мнг, пошо може да добиете пролив)
:aplauz:
таа е санитар на цревата-поточно на дебелото црево , го спречува развивањето на бактерии, а е препорачлива за оние со зголемен холестерол во крвта , при заболувања на црниот дроб....
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
кога ја изгорев ногата баба ми, ми ј нареди со листови од кисела зелка кои беа така по мокри, за ја извлече топлината од изгореницата, а солената вода помагала да не остане лузна, а и дека држи ладно ја намалува болката!!!
Ова до сега не го знаев...
Што нема се да дознаеш...
Фала на информација.
 
Член од
9 август 2008
Мислења
218
Поени од реакции
109
Кога го ставате зељето, ставете една црвена зелка за да расолницата си добие убава црвена боја.
Инаку расолницата е многу здрава, има многу витамини и јас како пијам во зима многу ретко се разболувам (да чукнам во дрво).
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Времето кога беше здрава помина сега е полна разни пестициди кои се растворуваат од зелката, со кои била прскана пред да се бере, па така да ако зелката не ви е домашна, не сметајте на онаа што сте ја купиле од пазарите, расолницата во такви случаеви носи повеќе штета отколку корист...
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Времето кога беше здрава помина сега е полна разни пестициди кои се растворуваат од зелката, со кои била прскана пред да се бере, па така да ако зелката не ви е домашна, не сметајте на онаа што сте ја купиле од пазарите, расолницата во такви случаеви носи повеќе штета отколку корист...
Постои ли некој што не користи вештачко џубриво?
Постои ли некој што не користи пестициди?
Па сега каде и да си во државава и да се занимаваш со било која гранка од земјоделието мораш да користиш пестициди.
Причина на тоа се поплавите што беа минатата година голем број на паразити, бактерии,инсекти и ред други работи се појавуваат поради тие абнормални причини.
Убаво ти си кажа, но сепак ако е така тогаш нипто не треба да јадеме.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Постои ли некој што не користи вештачко џубриво?
Постои ли некој што не користи пестициди?
Па сега каде и да си во државава и да се занимаваш со било која гранка од земјоделието мораш да користиш пестициди.
Причина на тоа се поплавите што беа минатата година голем број на паразити, бактерии,инсекти и ред други работи се појавуваат поради тие абнормални причини.
Убаво ти си кажа, но сепак ако е така тогаш нипто не треба да јадеме.
Земи две различни расолници и само осети го мирисот, точно е дека се се прска, ама зелката во последно време премногу...
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Постои ли некој што не користи вештачко џубриво?
Постои ли некој што не користи пестициди?
Па сега каде и да си во државава и да се занимаваш со било која гранка од земјоделието мораш да користиш пестициди.
Причина на тоа се поплавите што беа минатата година голем број на паразити, бактерии,инсекти и ред други работи се појавуваат поради тие абнормални причини.
Убаво ти си кажа, но сепак ако е така тогаш нипто не треба да јадеме.
Немора. Постои Органско производтсво.
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Кој производ е таков?
Ме прашуваш дали има таков производ во Македонија и кој е тој или ме прашуваш што е воопшто тоа органски произведен производ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Времето кога беше здрава помина сега е полна разни пестициди кои се растворуваат од зелката, со кои била прскана пред да се бере, па така да ако зелката не ви е домашна, не сметајте на онаа што сте ја купиле од пазарите, расолницата во такви случаеви носи повеќе штета отколку корист...
Зелката е можеби најбезбедна помеѓу зеленчукот, лисјата се слоесто оформени еден врз друг и со одстранување на неколку слоја се одстрануваат доста од проблемите.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.689
Против тврда столица - одма ме спотера...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom