Лековити својства на расолница!

Член од
8 јануари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ако знај некој нешто за лековитите својства на расолницата нека пиши овде или нека постира материјал. Однапред фала.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.288
Расолницата е добра за побрзо опоравување после алкохолниот мамурлук.
Иначе расолницата ги снабдува организамот со натриум и го штити од хипонатремија која се изразува со манифестирање на невролошки симптоми.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
може да се употребува и при чир на желудникот ulcus ventriculi
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
кога ја изгорев ногата баба ми, ми ј нареди со листови од кисела зелка кои беа така по мокри, за ја извлече топлината од изгореницата, а солената вода помагала да не остане лузна, а и дека држи ладно ја намалува болката!!!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Zelkata rasolnica, sluzi za raznesuvanje na bolkata na nekoe mesto.
Primer, te boli noga, ti stavat zelka za bolkata da se rasiri niz cela noga, a ne na mestoto samo kaj sto si udren ili te boli. Jas taa namena ja znam. :wink:
 

ala

Член од
17 јануари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
se dobro ama mirisot ne se podnesuva..ama vredi za zdravjeto..
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Не знам за лековити,ама знам за повраќабилни својства кога ќе ја помирисаш или евентуално изедеш(мада шо не сум го пробал второво и не сакам).
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не знам за лековити,ама знам за повраќабилни својства кога ќе ја помирисаш или евентуално изедеш(мада шо не сум го пробал второво и не сакам).
Ова ако е така, треба секој втор да повраќа по улици...

Инаку знам дека зелката има доста Ц витамин. Јас редовно пијам, чувам гезве постаро до бурето, кога ке ми се пие, си црпнувам директно од бурето :).
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Не знам за лековити,ама знам за повраќабилни својства кога ќе ја помирисаш или евентуално изедеш(мада шо не сум го пробал второво и не сакам).
Расолницата се пие не се јаде.
Иначе сакам и зелка туршија и расолница...коа сум дома конзумирам. Има многу витамин Ц, за зимава таман :))
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
За Ц витамин ако не го внесувате доволно дневно, купете се таблетки, апсорпцијата е скоро иста како и од природни извори...

пр. едно апче од 500 мг. го кршите на 3-4 дела и си ги пиете во текот на еден ден. (на организмот му се потребни околу 60-90 мг дневно)
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
ги чисти цревата и протерува ( што значи и дека не треба да се пие мнг, пошо може да добиете пролив)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Добра е за трезнење.
 

Zipo X

WinZip
Член од
27 октомври 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
КОј ќе пиеш тоа те прочистуе за цела недела хххх хахаха озбилно :salut:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
полна со ц витамни и други минерали бидејќи се прави од зелка а зелката е кралица на растенијата, била најлековита а замисли кога ке се стави во сол јодирана да стои и да пушта ц витамин тоа е еликсир на животот и здравјето.

зашто сармата велат треба да се направи и да остои еден ден да месото го прими ц витаминот од зелката и дека тогаш е најздраво за јадење а и најслатко.

се што е богато со ц витамин е најздраво а зелката е зеленчук со најголемо богаство на ц витамин дури пред лимунот, а да не кажуваме за останатите витамини и минерали што ги има мегу кои К витамин кој спречува колитис, потоа од минерали Калциум, Магнезиум и др што калциумот од зелката велат е најздрав за коските и спречувал остеопороза има еден куп работи за зелката и се што се добива од неа се разбира лековити!
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Расолница и маслиново масло против камен у жолчка :D ЧУДО НА ПРИРОДАТА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom