Лековити билки

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од IsidoraD, 12 мај 2006.

 1. Мармеладова

  Мармеладова Tale of the inexpressible

  Член од:
  21 април 2006
  Мислења:
  1.741
  Допаѓања:
  182
  А некои други чајни смеши што делуват како стомахик освен наведениве?
   
 2. velikoleg

  velikoleg

  Член од:
  26 март 2010
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  dijabet


  sakam da dobijam poveće informacii za luđe koi pravat čaevi za šećerna bolest

  postojat li luđe koi pravat čaevi za Šekerna bolest ili poznavaat nekoi rastenija koi ja podobruvaat sostojbat
   
 3. аллександар

  аллександар Вечно ненаспан

  Член од:
  5 мај 2006
  Мислења:
  7.156
  Допаѓања:
  2.268
  вакви такви или онакви... едно знам.. кантарионот чуда прави верувајте !!!
   
 4. bibic

  bibic

  Член од:
  5 април 2008
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  1
  Ako nekogo nesto interesira slobodno neka pobara pomos ili lek.


  KANTARION latinsko ime hypericum perforatum Eng - St Johns Wort

  Kantarion moze da se najde na soncevi livadi,zapusteni mesta,se bere okolu maj-juni.
  Za lek se sobiraat samo cvetovite i listovite.
  Kantarion e Gospodova treva,odamna e poznata po svoeto sevkupno deluvanje.
  Se koristi za lecenje na vnatresni bolesti na:Crn Drob,zeludnik, bubrezi,crevata.
  Od kantarion se pravi maslo,kaj nas go pravat so maslinovo maslo stavaat cvet od kantarion,treba da stoi 30 dena .Posle toa se koristi na nadvoresna upotreba: premackuvanje rani,opekotini,hemoroidi itn.
  Caj od kantarion moze da se pie nekolku pati na den za oboluvanje na nekoj vnatresen organ

  Vo kontekst na ova jas sakam da prasam dali kantarionot moze da mi pomogne, jas imam vospalenie na debeloto crevo ili Ulcerozen Kolit. Ke Vi bidam blagodarna ako mi dadete sovet zasto lekarstvata i ne mi dadoa nekakvo podobruvanje, pozzz
   
 5. Cannabinoid

  Cannabinoid Cannabinologist, MMD

  Член од:
  18 јануари 2008
  Мислења:
  597
  Допаѓања:
  462
  Од разни истражувања по интернетов имам дојдено до инфо дека Uncaria tomentosa или Cat's Claw (на англиски) помага при лица кои имаат ulcerative colitis (не знам на македонски како му е терминот ниту пак имам инфо дали воопшто се наоѓа во Македонија). Turmeric root, Boswellia, Marshmallow истотака се многу корисни растенија кои спаѓаат во алтернативната медицина.

  На интернет може да се најде еден куп информации, како добри така и (за жал) лоши совети при лечење на разни болести. За човек да биде делумно т.е. што повеќе сигурен во валидноста на одреден лек, најдобро е да бара извештаи од лица кои го споделиле нивнито искуство при победување на одредена болест по конвенционалн или алтернативен пат.

  И мислам дека не е на одмет да се потсети човек секојдневно да гледа како константно да си го подобрува сопствениот начин на исхраната. Обично лоша храна е: процесирана храна, брза храна (мекдоналдс и сл.), газирани сокови, хлорирана и флуорирана вода, месо, глутен, генетски модифицирана храна, храна полна со вештачки додадени хормони, презервативи, адитиви (штетни емулгатори) ....... итн итн

  П.С. Еве поучно видео во кое се објаснува како се подготвува чај од билки (стебло, лист, свет, семе, кора....).
   
  На bibic му/ѝ се допаѓа ова.
 6. branegj

  branegj

  Член од:
  17 јануари 2009
  Мислења:
  91
  Допаѓања:
  19
  --- надополнето: Jul 7, 2011 12:12 PM ---
  dali znaes nekoj caj zateroidna zlezda ili nestoslicno na priridna baza
   
 7. Roten 96

  Roten 96 Гостин

  Хомеопатијата како наука се занимава со лекување на база на природен начин со лековите билки :)
   
 8. tea Jovanova

  tea Jovanova

  Член од:
  22 декември 2011
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  3
  Ова е едногодишна билка која често се среќава во нашата земја. Латинското име доаѓа од грчкиот збор за железо Sidiros и латинскиот назив за Шар Планина е Scardus. Јас најмногу го пијам во зима и никогаш не сум се разболела. Еве линк ако сака некој да прочита повеќе ... :)
  [​IMG]
  http://mojataubavagradina.mk/index.php/floras/2011-08-25-08-46-26/167-2011-09-07-22-35-37
   
  На Boban Elena му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: