Лекарско уверение за возачка дозвола

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Лекарското трае 18 месеци, не 12 !!
Ако ти истечи, ќе си вадиш ново, неможи да плаќаш за часојте по 2 пати :)

Значи без разлика, и да ми истече пред да полагам полигон / гратска јас можам да си извадам ново без пак да возам часови ?

Зошто знам дека за тестовите е така, ако помине 1 год, а не положиш гратска плаќаш пак за часовите
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Не е баш соодветно за овде али дали некој знае каде можам лекарско уверение за вработување да извадам во Скопје, најефтино и брзо да ми го дадат? Ме препорачуваат во Неуромедика некои, некои во Медика Плус, некои во амбулантата на МВР...? Стварно не знам каде да идам...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Што се дешава ако со едното око има ослабен вид, а со другото све нормално ке добие лекарско или не?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Што се дешава ако со едното око има ослабен вид, а со другото све нормално ке добие лекарско или не?
Да ама ќе мора наочари да се добијат или леќи.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
то е ке си вадиме сега лекарска нови, пошто стариве истекоја дури чекаме некој да оформи комисија, лугево од другите градови слободно си бркат работа.
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Знае ли некој со сигурност да ми каже кои информации се извлекуваат од примерокот од крв за лекарско уверение? Само крвна група, крвни зрнца и група или..?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Знае ли некој со сигурност да ми каже кои информации се извлекуваат од примерокот од крв за лекарско уверение? Само крвна група, крвни зрнца и група или..?
Krvnata grupa e bitna, ako imas veke kartonce od transfuzija, ne mora. Jas imav poso bev donor veke i ne morase da me bockaat.
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Krvnata grupa e bitna, ako imas veke kartonce od transfuzija, ne mora. Jas imav poso bev donor veke i ne morase da me bockaat.
Неам никакво картонче, денес ми земаа крв и ме занима точно кои информации ги вадат?
 
Член од
1 септември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
Здраво дечки. Кажете ми каде е најефтино лекарското, во Скопје? Фала Ви!
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
За продолжување на рокот на важење на возачката не треба уверение освен кога се работи за
- возач кој управува со моторно возило со кое се врши јавен превоз, во временски интервали што не можат да бидат подолги од три години;
- возач на кого му е издадена возачка дозвола за управување со моторни возила од “Д” категорија пред секое продолжување на важноста на возачката дозвола;
- возач на моторно возило на кого му е издадена дозвола со пократок рок на важност заради несоодветна здравствена состојба;
- возач на моторно возило кој наполнил 65 години возраст, во временски интервали кои не можат да бидат подолги од три години и
- возач-инструктор пред секое продолжување на важноста на дозволата за возач-инструктор.
А оти ми бараат мене лекарско за продолжување имам 30 години и Б и Ц категорија еве постот е од 2012 го имаат изменато сега демек и за Ц треба да се вади кога продожуваш или??
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
А оти ми бараат мене лекарско за продолжување имам 30 години и Б и Ц категорија еве постот е од 2012 го имаат изменато сега демек и за Ц треба да се вади кога продожуваш или??
Не знам, можеби е променет законот од тогаш. Најдобро е да им речеш да проверат за сигурно, да не вадиш лекарско за џабе.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ајде да ја освежиме темата.
Треба ли лекарско уверение за продолжување на возачка дозвола? Конкретно ме интересира за Ц и Е категорија (и сите изведени од нив). За Б мислам дека не треба, а пред 10 години не требаше и за другите наведени. И дали евентуално можам да ги поништам остнатите категории, да ми остане само Б?
@mandak???
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Ајде да ја освежиме темата.
Треба ли лекарско уверение за продолжување на возачка дозвола? Конкретно ме интересира за Ц и Е категорија (и сите изведени од нив). За Б мислам дека не треба, а пред 10 години не требаше и за другите наведени. И дали евентуално можам да ги поништам остнатите категории, да ми остане само Б?
@mandak???
Дали доби информација за лекарското уберение, ме интересира истото прашање и мене ? За Ц и Е дали треба и колку да е старо лекарското... Имам извадено во Декември лекарско до кога ќе ми важи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom