Лед Сијалици

Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
134
Во мојата куќа имам ЛЕД сијалици Осрам на 2700К што по мој вкус е идеално за дневен простор. Вчера купив од Анхоч ЛЕД на 2800К од производител Омега и нема допир со 2800К -Катастрофа!. Измерив со келвин метар и добив резултат од 3900К. По закон за потрошувачи во РМ мислам дека можам да ги вратам со фискална и да ми се вратат парите ?!?. Каде можам во Скопје да купам навистина квалитетен производ со точна односно прецизна спецификација? Осрамот што ги имам се купени од странство пред неколку години. Ви благодрам
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Не чинат, и јас имам купувано неколку пати и побрзо прегоруваат дури од обична сијалица, нема светлина да осветли една соба плус коштаат ѓавол ипол.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Во мојата куќа имам ЛЕД сијалици Осрам на 2700К што по мој вкус е идеално за дневен простор. Вчера купив од Анхоч ЛЕД на 2800К од производител Омега и нема допир со 2800К -Катастрофа!. Измерив со келвин метар и добив резултат од 3900К. По закон за потрошувачи во РМ мислам дека можам да ги вратам со фискална и да ми се вратат парите ?!?. Каде можам во Скопје да купам навистина квалитетен производ со точна односно прецизна спецификација? Осрамот што ги имам се купени од странство пред неколку години. Ви благодрам
Винт во Тафталиџе, кај гимназијата Ѓорѓи Димитров.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Јас сум задоволен и од Philips што се наоѓаат по маркетите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Ја купив еден куп и отпосле прочитав на интернет дека се штетни и ги баталив, по влезови, подруми...ги испоставав.
То ти е, интернет ко ќе каже нешто, нема трте-мрте.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
а зошто се викаат лед, затоа што не греат и се ладни како лед?
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Ставив у дневна али ќе ги мењам многу ми некако мрачно, убаво светат да али класика си е класика плус лед трака.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.493
Поени од реакции
80.553
Чудно е првите 2-3 дена, потоа се навикнуваш на светлината... од Филипс се најдобри сијалиците
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
јас мислам за осветлување со osran i philips не може да се згреше
оние кинеските лед има некои чудно светвло даваат, со многу сенки, додека има и поприродно што светат
а за спецификации, па денеска секој си пише што сака на пакувањето
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
134
Ставив у дневна али ќе ги мењам многу ми некако мрачно, убаво светат да али класика си е класика плус лед трака.
Зависи кој бренд се и колку луменси имаат. Побарај појаки во зависност од просторот. За боја на класика сијалица ти треба 2700 келвини и гледај да биде бренд Филипс или Осрам (што ми е проверено) во точна јачина на светлост и боја и ќе бидеш задоволен[DOUBLEPOST=1544168575][/DOUBLEPOST]Најдов Осрам во Нептун по цена на 3 за 450 ден. (што е ОК). Јачина каква што ми треба 470 лумена што е еднакво на 40 вати класика сијалица, на 2700 келвина. Потоа го прочитав постот за Винт (Филипс) се јавив исто имаат екстра цени и голем избор. Инаку за штетноста целата работа е мит, штетноста е во бојата која ја гледаме односно претстојуваме. ЛЕД е технологија која намалку зрачи ЕМ. Проблемот односно штетноста е во плавиот спектар на боја. Кај ниска келвинажа не е присутна но кај повисоките е пристуна. Организамот преку плавата боја во спектарот разликува ден и ноќ. Мелатонин-от не се лачи кога има плава светлина а он е неопходен за сон, одмор и имунитет. Значи во текот на денот на пр. работите под плава (неон) светлост и тоа е ок бидејки е ден, но кога ќе се стемни организмот се подготвува за одмор и потребно му е мелатонин. Кога е присутна плавата светлина се спречува неговото лачење и тоа не е здраво за подолг период. Пред стемнување имаме многу мала количина на плава светлина, бидејки таа се расплинува во атмосферата, затоа сонцето тогаш е црвено а небото сино. Затоа 3300+ келвини е за преку ден ОК додека -3000 за ноќно време. Јас дома имам 2700 келвини (жолто, како што се старите сијалици). Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Во електроелемент има Hyundai led сијалици, добри се, евтини и гаранција една или две години, не ми текнува точно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom