Лед Сијалици

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од WiniaMKD, 5 декември 2018.

 1. WiniaMKD

  WiniaMKD

  Член од:
  28 септември 2018
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  3
  Во мојата куќа имам ЛЕД сијалици Осрам на 2700К што по мој вкус е идеално за дневен простор. Вчера купив од Анхоч ЛЕД на 2800К од производител Омега и нема допир со 2800К -Катастрофа!. Измерив со келвин метар и добив резултат од 3900К. По закон за потрошувачи во РМ мислам дека можам да ги вратам со фискална и да ми се вратат парите ?!?. Каде можам во Скопје да купам навистина квалитетен производ со точна односно прецизна спецификација? Осрамот што ги имам се купени од странство пред неколку години. Ви благодрам
   
  На Turrican му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.806
  Допаѓања:
  8.911
  Не чинат, и јас имам купувано неколку пати и побрзо прегоруваат дури од обична сијалица, нема светлина да осветли една соба плус коштаат ѓавол ипол.
   
 3. nekojtamu

  nekojtamu

  Член од:
  27 декември 2011
  Мислења:
  371
  Допаѓања:
  241
  Винт во Тафталиџе, кај гимназијата Ѓорѓи Димитров.

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
  На WiniaMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  717
  Јас сум задоволен и од Philips што се наоѓаат по маркетите.
   
 5. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.117
  Допаѓања:
  30.803
  Ја купив еден куп и отпосле прочитав на интернет дека се штетни и ги баталив, по влезови, подруми...ги испоставав.
  То ти е, интернет ко ќе каже нешто, нема трте-мрте.
   
  На kicodarker му/ѝ се допаѓа ова.
 6. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.441
  Допаѓања:
  1.470
  а зошто се викаат лед, затоа што не греат и се ладни како лед?
   
  На alekjov му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Knoppix

  Knoppix El Patrón

  Член од:
  16 април 2012
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  1.755
  Ставив у дневна али ќе ги мењам многу ми некако мрачно, убаво светат да али класика си е класика плус лед трака.
   
 8. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  18.379
  Допаѓања:
  42.068
  Чудно е првите 2-3 дена, потоа се навикнуваш на светлината... од Филипс се најдобри сијалиците
   
 9. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.441
  Допаѓања:
  1.470
  јас мислам за осветлување со osran i philips не може да се згреше
  оние кинеските лед има некои чудно светвло даваат, со многу сенки, додека има и поприродно што светат
  а за спецификации, па денеска секој си пише што сака на пакувањето
   
 10. WiniaMKD

  WiniaMKD

  Член од:
  28 септември 2018
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  3
  Зависи кој бренд се и колку луменси имаат. Побарај појаки во зависност од просторот. За боја на класика сијалица ти треба 2700 келвини и гледај да биде бренд Филипс или Осрам (што ми е проверено) во точна јачина на светлост и боја и ќе бидеш задоволен
  --- Споено дупло мислење, 7 декември 2018 ---
  Најдов Осрам во Нептун по цена на 3 за 450 ден. (што е ОК). Јачина каква што ми треба 470 лумена што е еднакво на 40 вати класика сијалица, на 2700 келвина. Потоа го прочитав постот за Винт (Филипс) се јавив исто имаат екстра цени и голем избор. Инаку за штетноста целата работа е мит, штетноста е во бојата која ја гледаме односно претстојуваме. ЛЕД е технологија која намалку зрачи ЕМ. Проблемот односно штетноста е во плавиот спектар на боја. Кај ниска келвинажа не е присутна но кај повисоките е пристуна. Организамот преку плавата боја во спектарот разликува ден и ноќ. Мелатонин-от не се лачи кога има плава светлина а он е неопходен за сон, одмор и имунитет. Значи во текот на денот на пр. работите под плава (неон) светлост и тоа е ок бидејки е ден, но кога ќе се стемни организмот се подготвува за одмор и потребно му е мелатонин. Кога е присутна плавата светлина се спречува неговото лачење и тоа не е здраво за подолг период. Пред стемнување имаме многу мала количина на плава светлина, бидејки таа се расплинува во атмосферата, затоа сонцето тогаш е црвено а небото сино. Затоа 3300+ келвини е за преку ден ОК додека -3000 за ноќно време. Јас дома имам 2700 келвини (жолто, како што се старите сијалици). Поздрав
   
  Последно уредено: 7 декември 2018
  На artweb и Bafra им се допаѓа ова.
 11. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.616
  Допаѓања:
  838
  Во електроелемент има Hyundai led сијалици, добри се, евтини и гаранција една или две години, не ми текнува точно.
   
 12. hurley

  hurley

  Член од:
  17 мај 2015
  Мислења:
  113
  Допаѓања:
  89
  LED-light-emitting diode
   

Сподели преку: