Легализација на бесправно изградени објекти 2018

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од POWER-MKD, 27 февруари 2018.

 1. POWER-MKD

  POWER-MKD Per aspera ad astra

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  4.716
  Допаѓања:
  612
  Од 01.01.2018 се продолжи рокот за легализирање на објектите изградени пред 03.03.2011 година. Прашувајте, раскажувајте случки :)
   
 2. Ryan Giggs

  Ryan Giggs tearing you apart since 1991

  Член од:
  27 мај 2009
  Мислења:
  9.204
  Допаѓања:
  12.612
  пролонгирање на рок за сите оние кои задниве пар години си ги изградија хациендите.
   
 3. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.633
  Допаѓања:
  32.154
  Ако не беше продолжен рокот ќе им останеа нелегализирани. :( :( :(

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 4. POWER-MKD

  POWER-MKD Per aspera ad astra

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  4.716
  Допаѓања:
  612
  Рокот е за градби до март 2011
   
 5. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.472
  Допаѓања:
  7.455
  Жалното е што на Google Earth може да вратиш до 2000та година сателитски снимки и да провериш дали навистина бил објектот изграден пред 2011, али тука за поголем криминал не се одговара, па не за неколку илјади евра ;)
   
  На Klin, Amateur и Ryan Giggs им се допаѓа ова.
 6. POWER-MKD

  POWER-MKD Per aspera ad astra

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  4.716
  Допаѓања:
  612
  Дали бил изграден пред 2011 се докажува со комунални сметки или со изјава на нотар под кривична одговорност
   
 7. Ryan Giggs

  Ryan Giggs tearing you apart since 1991

  Член од:
  27 мај 2009
  Мислења:
  9.204
  Допаѓања:
  12.612
  99.99% од изјавите се лажни.
   
 8. POWER-MKD

  POWER-MKD Per aspera ad astra

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  4.716
  Допаѓања:
  612
  Во тој случај ќе си одговара кривично, зошто изјавата ја дава под КРИВИЧНА и материјална одговорност
   
 9. Ryan Giggs

  Ryan Giggs tearing you apart since 1991

  Член од:
  27 мај 2009
  Мислења:
  9.204
  Допаѓања:
  12.612
  тогаш ќе треба пола држава да ја затворат.
   
 10. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.472
  Допаѓања:
  7.455
  Не зборувам за докажување, зборувам за проверка, огромен е бројот на лажни изјави и на легализирани објекти кои не го исполнуваа ни основото, да се изградени пред 2011.
  Ако земат да проверуваат како што ти викам на мапа, пола нема ни да ги најдеш, гола нива е во 2011.
   
 11. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  како сопствениците да легализират дел од терасите, т.е. инвеститорот не ја изложил зградата , нотарот 2004 направи Солемнизации на невидено, без никаков увид во планот што е во општина, тогаш градоначалникот забрани било кој да врши увид во заверениот проект.
  Катастар на РМ даде мислење 2016 да се ажурира состојбата ама сега бега од тоа, усно ни бара сега да се прави АНЕКС на купопродажните договори ( и солемнизациите?) (а фирмата и нотарот не сакаат да се праи Анекс, башка за Анексот требало согласност од локална самоуправа а и тие муваат??).
  Испаѓа луѓе сами што праеле дивоградби, дури и узурпирале државно земјиште, се си легализирале, а поштени граѓани дебело платиле и преплатиле а сега се предмет на заебанција од страна на градежна мафија, општина и катастар !!
   
 12. VMP

  VMP VMP

  Член од:
  8 октомври 2010
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  13
  А што ако е објектот изграден дури пред 2005, елаборатот е предаден на време, а навлезено е околу 30 цм во соседниот плац? Никој намерно не би си правел таков проблем за тие триесет цм. Градел скоро два метра од постоечката ограда која тој не ја поставил и за која никогаш немало проблем. Ако се знаело,би граделе 40 цм поназад и не би имало проблем. Конечно, во селските атари тоа е редовна појава. Некои тоа лесно го решаваат со дозвола од соседот,но што ако не сака? Доволно е да се скарале дедовците или едноставно, според нашиот менталитет, да му цркне козата на комшијата! Често промените настанале со премерот во Катастар. Катастар тоа всушност и го признава,ама ... netpress.com.mk/katastar-imoti-zemjotres-ja-skara-makedonija/ Барем да се овозможи посредување или некакво решение ако навлегувањето е резултат од премерот или ненамерно. Залудно ќе го продолжуваат рокот, кога на оние што поднеле барање на време, не може да им се реши.
   
  На adi 12 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ltome

  Ltome

  Член од:
  18 мај 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Kako moze divogradba koja e izgradena sega da bide legalizirana?Divogradbata ima vkluceno i voda i kanal.Kako e toa mozno koga nema plateni komunalii?
   
 14. Постојат снимки од авион (за Скопје 100% знам, ние така докажувавме дека објектот постоел и дека е само реновиран, а не новоизграден или проширен.Незнам од каде и како дојдоа до тие материјали моите ама можам да прашам ако има потреба за некој со слична ситуација)
   
 15. Ryan Giggs

  Ryan Giggs tearing you apart since 1991

  Член од:
  27 мај 2009
  Мислења:
  9.204
  Допаѓања:
  12.612
  google earth ftw !!!! ez win
   
  На Име И Презиме и Кеплер им се допаѓа ова.

Сподели преку: