Легален начин на иселување од Македонија

Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
БГ пасош, Лотарија за УСА, Канада, Аустрелија.....
Ваши искуства од сите легални и полулегални начини на иселување, почнувајќи од работни дозволи, визи, агенции, превари итн итн итн....
Линкови и искуства.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
-женачка-мажачка со жител на земјата каде сакаш да се иселиш,
-во поедини земји може да се добие државјанство со регистрирање бизнис над одредена сума (често многу висока),
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Стави оглас на креглист и можда некоја дебела американка ќе те земе
може и ќе го земе но и дебело ќе му наплати, таму браковите од интерес се баш такви од интерес ќе си плаќа секој месец рата додека не добие документи
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336
може и ќе го земе но и дебело ќе му наплати, таму браковите од интерес се баш такви од интерес ќе си плаќа секој месец рата додека не добие документи
Па сега ништо нема гратис на светов :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Може до Куба легално а од таму со пливање до Флорида. Од дома земи си тракторска гума оти таму биле многу скапи. Понуда-побарувачка нели? :D
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Исто ако имаш одредени вештини. Медицина и информатика како за пример.
Знам професионални/специјализирани(со долгогодишно искуство) лекари кои отидоа странство и заработуваат по 30к евра месечно.

Инаку се бара и најобичен медицински персонал, а слично е и со ИТ сектор.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.723
Поени од реакции
9.759
Исто ако имаш одредени вештини. Медицина и информатика како за пример.
Знам професионални/специјализирани(со долгогодишно искуство) лекари кои отидоа странство и заработуваат по 30к евра месечно.

Инаку се бара и најобичен медицински персонал, а слично е и со ИТ сектор.
Баш ме интересира, каде тоа заработуваат кажи-речи 400к евра годишно? Просечната плата на лекари што се шефови на клиники итн. во Германија е испод 300к евра, кои се тие македонски специјалисти што заработуваат пола плата повеќе од најспецијализираните германски лекари?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Баш ме интересира, каде тоа заработуваат кажи-речи 400к евра годишно? Просечната плата на лекари што се шефови на клиники итн. во Германија е испод 300к евра, кои се тие македонски специјалисти што заработуваат пола плата повеќе од најспецијализираните германски лекари?
Океј неговата плата е исклучок пошто е хирург со долгогодишно искуство(читај 35+ години) инаку конкретно прво беше во Дубаи па во УСА.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
Стави оглас на креглист и можда некоја дебела американка ќе те земе
може и ќе го земе но и дебело ќе му наплати, таму браковите од интерес се баш такви од интерес ќе си плаќа секој месец рата додека не добие документи
Маста ќе му ја извади.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
БГ пасош, Лотарија за УСА, Канада, Аустрелија.....
Ваши искуства од сите легални и полулегални начини на иселување, почнувајќи од работни дозволи, визи, агенции, превари итн итн итн....
Линкови и искуства.
Агенција ќе отвараш или за себе прашуваш?
Ако е второто, пиши што си по професија и што знаеш да работиш.
Да се стесни кругот на нагаѓања.
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
БГ пасош, Лотарија за УСА, Канада, Аустрелија.....
Ваши искуства од сите легални и полулегални начини на иселување, почнувајќи од работни дозволи, визи, агенции, превари итн итн итн....
Линкови и искуства.
1. Ne e Austrelija. Otvori vikipedija.
2. Bugarski ili drug EU pasosh, ali najlesno i najeftino (osven ako nemash koreni od ne znam kaj) ti e bugarski.
3. Odbirash drzhava (Evropa nekade na primer) i otvarash i im chitash zakoni kakvi imat sho imat.
4. Odluchuvash dali sakash da zhiveesh u takva sredina.

Inache zemi polozhi za avtobus ili neshto povekje od B i zemi nekoja diploma od Univerzitet Gotse Delchev Shtip i cepaj. Ne se mo*aj na makedonskio pasosh kje ti treba za vleguvanje nazad u makdonija (ako sakash) za da ne se ebavash na granica.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Целта на темата е искуства и линкови... (добар беше примерот со craiglist, знам како иде тоа од прилика) за да читаат повеќе луѓе и да даваат свои искуства и примери, а не јас да заминам вака или онака :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom