Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Ботови се фатија да го ругаат зошо не работел у престижниот империјален скопски колеџ Кирил и Метотиј(од каде мноштво способни политичари испаднаа, от типот на Рада, Бучко, Фрчко итн) .
Шта речи... затоа ние не заслужуваме држава.

Тоа е тоа шо зборевме наназад... ти мења име, притисоци за гласање, криминали, двојазичност... И ПАК ДА ГИ ГЛАСАШ. Сеа уште да ни забодат Албанец премиер и да ја изгубиме целосно државата.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Tovarishch Apasiev ochishchaet zemlyu ot nechisti. Drugarot Apasiev ke go očisti svetot od nečistite.(n)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Океј, повели објасни ондак. Во спротивно, врати се на гласање за ДУИ.
Филибастеринг нема за цел да разубеди никого. Филибастеринг се користи кога си помирен дека си малцинство. И значи да правиш нешто (зборуваш, поднесуваш жалби, амандмани, било што) бесконечно долго, со што ќе го оневозможиш мнозинството да ја донесе одлуката во законски предвидениот период.

На пример, најдобар пример за филибастеринг беше зборењето на Таљат Џафери кога се предложи законот за бранители. Човекот за еден амандман зборуваше над 20 саати. А имаа поднесено 3-4000. Доколку тој закон продолжеше во постапка, тоа Собрание немаше да работи ништо друго, во целиот мандат.

Да поднесеш амандмани, кои наместо да се дискутираат со денови, ќе се одбијат за 1 минута е филибастеринг. На сопствената партија. :D И ако ви е политичкиот капацитет како партија ваков, тогаш ДУИ се интелектуална величина за Левица. :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Филибастеринг нема за цел да разубеди никого. Филибастеринг се користи кога си помирен дека си малцинство. И значи да правиш нешто (зборуваш, поднесуваш жалби, амандмани, било што) бесконечно долго, со што ќе го оневозможиш мнозинството да ја донесе одлуката во законски предвидениот период.

На пример, најдобар пример за филибастеринг беше зборењето на Таљат Џафери кога се предложи законот за бранители. Човекот за еден амандман зборуваше над 20 саати. А имаа поднесено 3-4000. Доколку тој закон продолжеше во постапка, тоа Собрание немаше да работи ништо друго, во целиот мандат.
Твоево е поточна дефиниција, мене ме излажал еден од Редит.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Филибастеринг нема за цел да разубеди никого. Филибастеринг се користи кога си помирен дека си малцинство. И значи да правиш нешто (зборуваш, поднесуваш жалби, амандмани, било што) бесконечно долго, со што ќе го оневозможиш мнозинството да ја донесе одлуката во законски предвидениот период.

На пример, најдобар пример за филибастеринг беше зборењето на Таљат Џафери кога се предложи законот за бранители. Човекот за еден амандман зборуваше над 20 саати. А имаа поднесено 3-4000. Доколку тој закон продолжеше во постапка, тоа Собрание немаше да работи ништо друго, во целиот мандат.

Да поднесеш амандмани, кои наместо да се дискутираат со денови, ќе се одбијат за 1 минута е филибастеринг. На сопствената партија. :D И ако ви е политичкиот капацитет како партија ваков, тогаш ДУИ се интелектуална величина за Левица. :D
Ма нема ни простор за филибастеринг, во ситуација кога имаш точно утврдени рокови кога некоја работа треба да биде решена. Ете и на управен да поднесе и таму има точен и краток рок да се одлучи.

непотребно глупирање беше ова.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Абе шом не се Фрчковски или Каракамишева ништо не бива, тие и кога грешат, има кој да вика во право дека се.
Ако магарето за qr го држат, шом од партија велат женско е, тогаш магарица е :icon_lol:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Многу врева за небитни работи. Тежината на Левица ќе зависи од тоа кој ќе формира влада, а имам впечаток дека некој ќе се испазари со ДУИ и со другите качачко ориентирани групи на пратеници кои соблекуваат чевли во Собрание. Во тој случај гласот на Левица најчесто ќе биде глас во пустина. Останува да се види дали ќе го истрчаат добро маратонот до наредните избори, предвремени, навремени сеедно. Останува да се види и што материјал е тој другиот од левичарите. И потоа, можеби, а можеби и не, Левица би можела да биде посериозен играч со некој пратеник повеќе.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ne znam zosto seir na pravnikot koga pravoto vo RSM i onaka nema nekoja funkcija. Tuku aj sto gi otfrlija prigovorite, ostanaa nekolku stotici drugi prigovori koi vo rok od den-dva site bea odfrleni. Masala, mnogu sposobni ovie od DIK sto za tolku kratko vreme gi otfrlija. Vo toa vreme realno ne mozes site ne ednas da gi procitas kako sto treba a ne pak da gi otfrlis.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ако му даде некој бланко чек ќе го потпише на 10 милиони и ќе се посере од среќа....исто би направил буквално секој човек. Толку вреди целата таа идеологија верувај ми. Иначе партија без членство е смешка....нема да може кадар да најде. Знаеш ли само колку комисии постојат еве да речеме ВМРО пошто знам до детали како функционира?
И тоа у секоја општина посебно....тоа се се луѓе кои се сметаат за експерти од одредени области, и не се туку така ставени у случај некој да проба да го исмејава ова. Програма требаше да направи налупа 20 точки, пола од нив циркузи живи. Знаеш ли да се напишат тие два триста страни која работа треба?
Кој ќе го даде тој чек од 10 милиони евра? Зошто нему а не некои од другиве партии за таму да се манипулира со гласачите и со тоа резултатите? 10 милиони не е мала пара да ја помогнеш партијата, ама зависи кој е предусловот за тие пари, и не верувам дека ако прифати, ќе прифати било што. СДС да не нема 10 милиони да понуди? Па и ВМРО, ако им требаат баш да пратеника? Мислам дека размислуваш многу тесно по ова прашање. Не секој што доаѓа од ништо ќе земе 10 милиона за да стане нешто. Димче веќе Е нешто. Би било глупо да го фрли се ова во вода кога сите коцки му се наместени во негова полза и има моментум.

Опциите ни се некој таков, или као Трамп, кој може гз да избрише со тие 10 милиона. Пошо неаме Трамп/Илон Маск што се пробива и политика, иаме ете еден Димче, левичар. Ќе видиме до кога и како ќе опстане на политичката сцена. Прерано е да се суди уште од старт.

Она што го очекувам како одлука моментално од нив е да остане парламентарна опозиција, да се земе делот од „колачот“ и да се отвараат штабови, да се пропагира политиката, посебно да се активира партијата со соодветна реторика кај албанското население/ИЕ 6 и пратениците да се борат на секоја седница, Апасиев многу добро знае дека симпатијата кај неопределените гласачи може да се добие само со дела и факти-дебата.
Мислам дека имаа кандидати албанци во своите редови. @Jack NolanProf.19 би требало да знае нешто повеќе од нас на таа тема. Знам дека порано имаа.



Тоа е тој SJW-изам у акција. Измисли и повтори лага 1000 пати дур не ја проголта секој као вистина.

Оваа Левица не е онаа западњачката со педери, лезбејки, блм, него онаа изворната сталинистичка левица. Идеологијата е марксизам и ленинизам, а не елџибитизам. Затоа Рики ги мрзи до коска
Don't set yourself up for disappointments darling, lower your expectations :X3:

Јас за ова уште пред избориве пред две недели пишував на форумов дека Левица е уствари Десница
Except they're not :rolleyes:

За 1.478 приговори од вкупно 1.982 поднесени од Левица, членовите на Комисијата утврдија дека тие немале потпис од овластениот претставник и немаат печат од подносителот на листата, додека за другите 504 потенцираа дека не се поткрепени со докази и текстот во образложението е ист за сите овие приговори.

За приговорите на АА и на Алтернативата исто така беше оценето дека не се поткрепени со докази, како и на Демократи, на СДУ, на Интегра, МОРО Работничка партија и на ВМРО-ДПМНЕ. Дел од партиите чии приговори беа отфрлени бараа увид во избирачкиот материјал, како и на неважечките ливчиња.
Има некој приговор што е прифатен? Не? Офф.. :(

Oh well ... :unsure:

Да не вработиле роботи во ДИК што толку брзо прегледале све? Или како што дошле листовите само ги џитнале експресно во канта?
 

Attachments

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Кој ќе го даде тој чек од 10 милиони евра? Зошто нему а не некои од другиве партии за таму да се манипулира со гласачите и со тоа резултатите? 10 милиони не е мала пара да ја помогнеш партијата, ама зависи кој е предусловот за тие пари, и не верувам дека ако прифати, ќе прифати било што. СДС да не нема 10 милиони да понуди? Па и ВМРО, ако им требаат баш да пратеника? Мислам дека размислуваш многу тесно по ова прашање. Не секој што доаѓа од ништо ќе земе 10 милиона за да стане нешто. Димче веќе Е нешто. Би било глупо да го фрли се ова во вода кога сите коцки му се наместени во негова полза и има моментум.

Опциите ни се некој таков, или као Трамп, кој може гз да избрише со тие 10 милиона. Пошо неаме Трамп/Илон Маск што се пробива и политика, иаме ете еден Димче, левичар. Ќе видиме до кога и како ќе опстане на политичката сцена. Прерано е да се суди уште од старт.
Abe nema koj...za edna posrana sarena revolucija preku 100 se potrosija. Ustav menjaa za 250 do 500 iljadi evra po covek. Ako e pameten ke gi zeme, ako e budala onda nema i ke se najde drug nacin, vodata tece sekogas nadole. Se dodeka nekoj od strana ne se najde koj ke prezeme kontrola. Se e potplateno....nema eden staresina na primer koj ne e na platen spisok, go znaes li ova?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836

Kajgana Shop

На врв Bottom