Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ти си знаеш, иако Стевче колку толку реален секогаш бил. Има некои добри поенти меѓу другото.
Аман бе, Стевче стигна да го фалиш? :pos: Ја разбирам и партиска пропаганда и коалиција и се, ама стварно не знам како може било кој да каже добар збор за подржикоњскиот... А кога беше во СДСМ кој знае колку си го плукал.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Аман бе, Стевче стигна да го фалиш? :pos: Ја разбирам и партиска пропаганда и коалиција и се, ама стварно не знам како може било кој да каже добар збор за подржикоњскиот... А кога беше во СДСМ кој знае колку си го плукал.
Беше еден од ретките кои го напаѓаа мењањето на устав, секој што јавно се прокламирал против има од мене секогаш да добие по некој добар збор. Убаво напишав, колку толку....не можам со други зборови да објаснам :)
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Беше еден од ретките кои го напаѓаа мењањето на устав, секој што јавно се прокламирал против има од мене секогаш да добие по некој добар збор. Убаво напишав, колку толку....не можам со други зборови да објаснам :)
Стевче има толку прљави работи зад себе што никакво бранење на устав и воопшто ниеден негов став или изјава не можат да во исперат. Ама ајде ти си знаеш...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Стевче има толку прљави работи зад себе што никакво бранење на устав и воопшто ниеден негов став или изјава не можат да во исперат. Ама ајде ти си знаеш...
Знам што има Стевче, не се секирај, сум имал со него лично работа и тешко ѓубре се покажал.....ништо подобар не бил ни еден друг градоначалник, ама нема везе. Поентата беше дали може да се извлече некоја информација од него.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Стевче има толку прљави работи зад себе
И зш не успеаја СДС откако дојдоа на власт да го затворат?
Ем им избега од партија, створи своја, ем со таа своја коалицираше со ВМРО, ем просечен член на Кајгана еве знаел дека има многу прљави работи... како не успеаја да го затворат?
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.543
Поени од реакции
3.210
Aко ДПМНЕ како најбројна партија во МК ги бира кандидатите за пратеници рандом секоја чест!
Второ како што пиша @Aleksandar91 партијата не направи ниту еден протест. За време на митинзи вадеа по 50-60 илјади луѓе а за името 0!
Трето си постојат механизми во Собранието со кои може да спречат промена на името.
Четврто самиот Мицковски рече дека помирен со промена на името и дека тоа ни е реалноста.
Петто не е ЕДЕН ЧОВЕК туку 8.
Шесто многу е глупаво да го кривиш народот за оваа ситуација затоа што народот си го кажа своето на референдум, требаше ДПМНЕ ако се толку патриоти да изгазат се пред себе.

Не се бајки брат туку факти.
АА седи, коа некоја партија ке организира протест, луѓето викаат дека нејкат да учествуваат на партиски протести, сакаат сами да се организираат и да бидат непартиски.
Сеа биле криви зашо не организирале протести :tvg:
Автоматски споено мислење:

Стевче има толку прљави работи зад себе
Како на пример?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
АА седи, коа некоја партија ке организира протест, луѓето викаат дека нејкат да учествуваат на партиски протести, сакаат сами да се организираат и да бидат непартиски.
Сеа биле криви зашо не организирале протести :tvg:
Ладно им беше на сите тогаш....и викале сигурно:
Види ги овие будали, што протестираат, работата е завршена....сендвичи небањати. :)

Еден човек не сакаше да дојде од тие што ги викав.....ги гледам уште им е незгодно, затоа што знаат дека им е усран газот, дека ништо не направиле. Да излезеа сите на улица друго ќе беше.
Напишав тогаш, на форумов....ако не излезат 100000 луѓе дека сме идиоти како нација....дали сум бил далеку од вистината не знам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
Скратена програма за изборите 2020
Изборна програма


✔Поништување на Преспански договор
✔Поништување на двојазичноста
✔Социјална позитивна дискриминација
✔Десоросоизација
✔Бесплатно високо образование
✔Укинување на патарините
✔Укинување на извршителите
✔Укинување на агенциите за приватно обезбедување
✔Надворешна контрола на МВР
✔Закон за потекло на имот
✔Максимални каматни стапки
✔Данок на луксуз за богаташите
✔Закон за канабис
✔Антинепотистички мерки
✔Шестчасовно работно време

Прегледај го приврзокот 258458

Од друга страна воопшто не се согласувам со следниве точки од нивната програма:

✗Воведување чист претседателски систем, односно моноцефална извршна власт, само со Претседател на Републиката, биран на непосредни избори, и негов Кабинет (без Влада на РМ)
✗Укинување на можноста за „двојно државјанство“
✗Законска заштита и забрана за користењето на името ВМРО од страна на било која политичка партија, фирма или невладина организација – поради неговата злоупотреба во дневно-политички цели.
✗Забрана на монолитни и чисто етнички партии
✗Целосно остварување на слободата на верско здружување, со овозможување на регистрација на посебни верски заедници од иста вероисповест (би значело признавање на ПОА, м.з.)
✗Одземање на имотот на верските заедници кој им беше доделен со Законот за денационализација и негово пренасочување во имот од општ/национален/јавен интерес (Пази, ОДЗЕМАЊЕ. Супер мерка од времето на колективот. Прави марксисти знаат само да одземаат.)
✗Декриминализација и легализација на канабисот, преку укинување на глобите за користењето на марихуаната за лична употреба од страна на полнолетни лица (Ова е недоволна мерка, потребна е целосна декриминализација и на производството на растението, од секој полнолетен граѓанин.)
✗Државна инфраструктура на телекомуникациската 5G мрежа и забрана за приватна либерализација на истата (5G треба да се забрани во Македонија, поради недоволните докази дека е безбедна по здравјето на човекот и животните.)

✗Отповикување на признавањето на Косово, Израел и Јужна Кореја (ова е толку погрешно, што не заслужува коментар!)

✗Издигнување на билатералните односи со НР Кина на ниво на стратешко партнерство (голем број фабрики во Кина наликуваат на концентрациони логори.)

✗Признавање на независноста на Палестина, Каталонија и Баскија :facepalm:(и на Илирида, консеквентно.)

✗Поништување на ратификацијата на Прашката декларација со којашто срамно се изедначени комунизмот и фашизмот и се релативизира жртвата во НОВ и антифашистичкото движење

(Ѕверствата направени од комунистите по Втората светска војна ја релативизира нивната „жртва“ во НОВ, до максимум.)

✗Поддршка на зачленувањето на Македонија во Европската унија (ЕУ, од заедница за економска соработка, се претвори во Четвртиот рајх. Бара поништување на суверенитетот на земјите членки, централизиран комуњарски систем на владеење од мала група неизбрани од народот бирократи, работи на формирање т.н. Европска војска и се подготвува за војна против Русија - гас, вода, суровини. Членство на Македонија во ваква ЕУ ќе значи десетструко зголемување на емиграцијата и доопустошување на државата.)

По детално разгледување на програмата, се премислив и одлучив да не гласам за Левица.
у програма им фали уште панахида на Сталин и комплетни ќе бидат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Раштимано беше, ама се консолидираше.
Какви лоши ставови, наброј.
Ниту е консолидирано ниту ништо, чим дојдоа до дереџе Гога да ја шиткаат како прва опција пиши пропало, а да не правиме муабет изборот на Мицковски за лидер (ликот нема ни Л од лидерство во себе, поумрена енергија не сум видел кај политичар).

Промена на име/двојазичност/договори со Бугарија и Грција/и тн. Не гледам дека се побунија ниту кога се направија тие срање од погоре, ниту дека сега ветуваат нешто драстично за корегирање во кампањата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
Ниту е консолидирано ниту ништо, чим дојдоа до дереџе Гога да ја шиткаат како прва опција пиши пропало, а да не правиме муабет изборот на Мицковски за лидер (ликот нема ни Л од лидерство во себе, поумрена енергија не сум видел кај политичар).

Промена на име/двојазичност/договори со Бугарија и Грција/и тн. Не гледам дека се побунија ниту кога се направија тие срање од погоре, ниту дека сега ветуваат нешто драстично за корегирање во кампањата.
Абе што ќе се бунат, друг им ја заврши работата што ги кочеше...

Туку, овие што се бунат.. лесно е да се бунат кога знаат дека 1-2 пратеници ќе освојат, ќе се ушалтаат у нечива влада или ќе врескаат од опозиција. Чисто да има народ чувство дека некој му го дава гласот...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Абе што ќе се бунат, друг им ја заврши работата што ги кочеше...

Туку, овие што се бунат.. лесно е да се бунат кога знаат дека 1-2 пратеници ќе освојат, ќе се ушалтаат у нечива влада или ќе врескаат од опозиција. Чисто да има народ чувство дека некој му го дава гласот...
Не ми личи на завршена работата, пандорината кутија што се отвори кон Бугарија ќе биде далеку поопасна и поголема кочница за во иднина.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
Не ми личи на завршена работата, пандорината кутија што се отвори кон Бугарија ќе биде далеку поопасна и поголема кочница за во иднина.
Јас за името мислев... Иначе баш е Мицковски логичен избор, „умерен“, а уствари „умрен“... Да не случајно се погоди некој со харизма, па да биде држ недај, ако ја злоупотреби .. Тоа ете галамџии попут Димче и Љупчо... Баш би било интересно, да добијат по 2 пратеника и да оформат опозициска пратеничка група Интегра и Левица... е тогаш ќе видам све у политика :)
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Ако народот решил да се обогатува на сметка на државата тука нема враќање. Ќе тераме робовладетелско општество а неколку фамилии ќе владеат. Човечкото око е ненаситно и се ќе му биде малку. Више и нема да ми биде страв да гледам како ќе умираат луѓе пред државна, како некое девојче "масира" пензионер, како наставник не смее да тури кец, како она добар сум е само фраза. И на крај од нечиј живот само празнина, безчувствителност, нечовечност....
Гледајќи се само самите нас во борба за преживување ни одминал целиот живот без да сетиме каде го изгубивме своето јас.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
Ако народот решил да се обогатува на сметка на државата тука нема враќање. Ќе тераме робовладетелско општество а неколку фамилии ќе владеат. Човечкото око е ненаситно и се ќе му биде малку. Више и нема да ми биде страв да гледам како ќе умираат луѓе пред државна, како некое девојче "масира" пензионер, како наставник не смее да тури кец, како она добар сум е само фраза. И на крај од нечиј живот само празнина, безчувствителност, нечовечност....
Гледајќи се само самите нас во борба за преживување ни одминал целиот живот без да сетиме каде го изгубивме своето јас.
Имаш право, треба да ги вратиме гулаците како израз на слободна воља и моќта на работникот.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ниту е консолидирано ниту ништо, чим дојдоа до дереџе Гога да ја шиткаат како прва опција пиши пропало, а да не правиме муабет изборот на Мицковски за лидер (ликот нема ни Л од лидерство во себе, поумрена енергија не сум видел кај политичар).

Промена на име/двојазичност/договори со Бугарија и Грција/и тн. Не гледам дека се побунија ниту кога се направија тие срање од погоре, ниту дека сега ветуваат нешто драстично за корегирање во кампањата.
Објаснив неколку пати до сега, ај уште еднаш, и така не ми се спие. Партијата сакаа да ја прогласат за терористичка организација, блокиран(замрзнат) имот...денар скапан од нигде.
Овие сестринскиве партии се спремаа да го стават ВМРО на црна листа.....т.е. да го тргнат од ЕПП.
Читај го ова->
Судски процеси, закани, сигурно и уцени кои сигурно ќе излезат на виделина после 15 ако е се како треба.
Прислушкувања на сите кои биле против мењање устав...го слушнавте Палчо.
Прогласени за терористи повеќето беа активисти на ВМРО во претходно наместена работа на 27ми, со тоа гушење на било какви национални чувства кај народот.
Киднапирање буквално на сите медиуми.....мислам ни инфомакс не функционираше како треба. Кое резултираше со ТОТАЛНА апатија, конфузија и дефетизам кај народот.

Нема лаги и превари у моиве муабети, ни имам што да лажам ни на некого да му се правдам...ме заболе курот искрено. Ова го правам во насока да се стопира овој распад на системов....така се погоди дека сум член на ВМРО. Не планирав да бидам толку активен, во моменти кога све тонеше ме замолија фактички да се вклучам поактивно во процесиве.....можам да кажам дека ми било задоволство, и покрај тоа што знам какво мислење можеби стварам за мене заради целава моја појава на темиве. Искрено ме заболе таквото.....најмалку што можам да направам е да објаснам како стојат работите.

Ова беше смислен напад на државата од некој со многу познавање на работите, некој GM во шаховска терминологија.....јасно ми е како ден.
Прашањето кое се поставува логички за сите што мислат дека еден центар раководел све е следното:
Ако сите биле договорени ЗА КОЈ КУР сите прогони и филмови правење?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom