Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.421
Поени од реакции
20.941
Аут сум малку...има спорен број пратенички места а про по приговориве или "нешто да се дешава" е работава?
Сигурно голем број од приговорите се ради факапот на Дуна кој сега е среден.
Не верувам дека нешто ќе сменат приговорите.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.880
Поени од реакции
16.950
Ај да ве просветлам со тоа Десница, аман веќе: и во минатото, а и во сегашноста познати се групи насекаде низ светот кои се генерално оцрнети поради марксистичката идеологија, но своевремено и поради поддршката од поранешниот СССР. Претежно такви се во латинска Америка, иако, дискутабилно е веќе во какви формации делуваат и со кого генерално се во конфликт.
На пример Sendero Luminiso - The shining path во Перу, потоа една од најпознатите во јужно Мексико, провинцијата Чиапас - организацијата EZLN, запатистите, тука многу често се вбројува и Работничката партија на Курдистан....во минатото и RAF во поранешна Западна Германија (Baader Meinhof komplex филмот) - станува збор за крајно лева ориентација која има екстремистички позиции. За воља на вистината, суштинската разлика меѓу овие групи што ги набројав и оваа нашава партија е тоа што тие се воени формации, кои често применуваат и терористичко-герилско дејствување. Ова нема врска со тоа. Тука се користи еден прилично популистички вокабулар, кој често и не може да се сретне кај овие погоре, дури и напротив. На пример една култна фигура од Мексико, subcomandante Marcos е една филозофска фигура, мотиватор, кој повикува на права, еднаквост исл.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.676
Поени од реакции
4.228
Добро навистина земале 300К евра од претходните избори за ебени 9.000 гласа? Ако за 1% гласачи се земале 300К евра од буџетот, колку земаат големиве партии од прилика?
Маму му јебем најдобар бизнис е политиката. Собираш 7-8.000 гласачи и на сметка ти доаѓаат 300К евра.
Не ми се верува дека зеле толку пари за 9 000 гласа. Мислам дека се добиваше 15-20 денари (не држи ме за збор) од добиен глас.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.684
Поени од реакции
9.534
@jamajka внимателно со изјавите, демократија и левица знаеш не идат заедно, или исто сите ќе мислат или :uzi:
Ти знаеш дека јас одамна престанав да верувам во демократијата како систем што нуди правичност... Ниту пак верувам во способноста на обичниот човек да препознае и одбере нешто вон неговите лични краткорочни интереси...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.847
Поени од реакции
6.161
Ај да ве просветлам со тоа Десница, аман веќе: и во минатото, а и во сегашноста познати се групи насекаде низ светот кои се генерално оцрнети поради марксистичката идеологија, но своевремено и поради поддршката од поранешниот СССР. Претежно такви се во латинска Америка, иако, дискутабилно е веќе во какви формации делуваат и со кого генерално се во конфликт.
На пример Sendero Luminiso - The shining path во Перу, потоа една од најпознатите во јужно Мексико, провинцијата Чиапас - организацијата EZLN, запатистите, тука многу често се вбројува и Работничката партија на Курдистан....во минатото и RAF во поранешна Западна Германија (Baader Meinhof komplex филмот) - станува збор за крајно лева ориентација која има екстремистички позиции. За воља на вистината, суштинската разлика меѓу овие групи што ги набројав и оваа нашава партија е тоа што тие се воени формации, кои често применуваат и терористичко-герилско дејствување. Ова нема врска со тоа. Тука се користи еден прилично популистички вокабулар, кој често и не може да се сретне кај овие погоре, дури и напротив. На пример една култна фигура од Мексико, subcomandante Marcos е една филозофска фигура, мотиватор, кој повикува на права, еднаквост исл.
Left-wing nationalism
Not to be confused with National Socialism.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
688
Поени од реакции
762
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.880
Поени од реакции
16.950
Стрелањето е најмалиот проблем. Распределбата на богатството е поголемиот проблем, а кога ќе се возбудат тие кај кои се и пушките и богатството, се знае кој почнува да стрела.
Би рекол дека кашава кај нас создаде такви апсурди, да на пример експлоатирана вморонштина наоѓа политичка артикулација у банда која прилично масивно го окрупни капиталот, читај см, а експлоатирана бескичмењачина упорно стои зад оној фелер кој се кити со наследство на СКМ, КПМ, кој го направи првобитниот грабеж и уште е дувло на крупни криминалци. Многу природно е постоење на субјект, со лева ориентација и пред се' просоцијална, работничка, синдикална ориентација и тој да го праи балансот, а не онаа учкарско-албанска скупина која и денес продолжува да уценува за се' и сешто. Ќе беше добро и тој дел од популацијата да излезе од тој иридентистички сон и да сфати дека веќе дава втора, трета генерација жртви, ама не за некаква нова ши птарска држава туку за газовите на екс-командантите.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.691
Поени од реакции
9.959
Штета не сум учел словенечки. Некои зборови (анти нато, работнички права, социјализам) им се тука некаде
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
2.791
Поени од реакции
7.876
Јовановиќ/Савески и другите може што сакаат да зборуваат, Левица самостојно влезе во Собрание и со самото тоа Апасиев им докажа дека бил во право, затоа што ако коалицираа со СДСМ во 2016 година денес Левица немаше да постои како партија.
Не дека целосно ми се допаѓаат неговите ставови, не ми се допаѓа неговиот уличарски начин на обраќање, но убаво е да има малце промена.
Се надевам дека Апасиев ќе си стои на неговите ставови во наредните две-три години, се надевам дека Левица ќе се стабилизира и ќе израсне од човек партија во партија која на наредните избори ќе освои 10+ пратеници. Народот им даде шанса, на нив е дали ќе ја искористат. Факт е дека им се трн во око на СДС и ВМРО и се надевам дека во наредни 10 години ќе си го добијат и „стрељањето“ кое си го заслужија.
Мене па баш ради тоа ми се свиѓа,поради "уличарскиот жаргон" впрочем и тоа е јазикот на народот,на обичниот човек!Уморен сум од излитените фрази на СДСМ-ДПМНЕ
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.069
Поени од реакции
1.332
Она што го приметив овие денови а мене ми е баш интересна појава е тоа што ликови кои воопшто не ги интересира политика и не гласаат, велат дека со Апасиев и Левица политиката кај нас ќе добие на шареноликост и дека ќе привлече многу внимание кај неопределените.

Мислам дека полека но сигурно се побиваат стереотипите за тоа како треба да изгледа еден политичар и како тој треба да делува. На луѓето му се свиѓа таа ароганција на Левица и баш на тоа ќе соберат уште повеќе гласови.
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
2.791
Поени од реакции
7.876
На луѓето му се свиѓа таа ароганција на Левица и баш на тоа ќе соберат уште повеќе гласови.
Он збори на јазикот на обичниот човек,секој да може да го разбере.А Зоран Мицковски,кога
ќе почне да објаснува па вака па така,па фрази па термини па жаргони,јас чоек со три години средно ништо не разбирам.Многу зборат,а малку кажуваат!
 

Coca Cola

Covidiot SHOULD DIE
Член од
4 јануари 2009
Мислења
423
Поени од реакции
615
ДИК ги отфрли сите приговори поднесени за изборитеДржавната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги отфрли сите 2.142 приговори поднесени од партиите за предвремените парламентарни избори.

За 1.478 приговори од вкупно 1.982 поднесени од Левица, членовите на Комисијата утврдија дека тие немале потпис од овластениот претставник и немаат печат од подносителот на листата, додека за другите 504 потенцираа дека не се поткрепени со докази и текстот во образложението е ист за сите овие приговори.

За приговорите на АА и на Алтернативата исто така беше оценето дека не се поткрепени со докази, како и на Демократи, на СДУ, на Интегра, МОРО Работничка партија и на ВМРО-ДПМНЕ. Дел од партиите чии приговори беа отфрлени бараа увид во избирачкиот материјал, како и на неважечките ливчиња.

Партиите имаат право за овие одлуки на ДИК да се жалат до Управниот суд.tolku traese vozbudata. ubavo e da se ima nadez za drzavava deka moze da ja opravi nekoj, ama ubavo e i da si bideme svesni deka ziveeme vo mocvara :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
3.864
Поени од реакции
2.693
Он збори на јазикот на обичниот човек,секој да може да го разбере.А Зоран Мицковски,кога
ќе почне да објаснува па вака па така,па фрази па термини па жаргони,јас чоек со три години средно ништо не разбирам.Многу зборат,а малку кажуваат!
Зоки ни дома не го разбираат, не е до тебе
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
5.897
Поени од реакции
9.529
ДИК ги отфрли сите приговори поднесени за изборитеДржавната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги отфрли сите 2.142 приговори поднесени од партиите за предвремените парламентарни избори.

За 1.478 приговори од вкупно 1.982 поднесени од Левица, членовите на Комисијата утврдија дека тие немале потпис од овластениот претставник и немаат печат од подносителот на листата, додека за другите 504 потенцираа дека не се поткрепени со докази и текстот во образложението е ист за сите овие приговори.

За приговорите на АА и на Алтернативата исто така беше оценето дека не се поткрепени со докази, како и на Демократи, на СДУ, на Интегра, МОРО Работничка партија и на ВМРО-ДПМНЕ. Дел од партиите чии приговори беа отфрлени бараа увид во избирачкиот материјал, како и на неважечките ливчиња.

Партиите имаат право за овие одлуки на ДИК да се жалат до Управниот суд.tolku traese vozbudata. ubavo e da se ima nadez za drzavava deka moze da ja opravi nekoj, ama ubavo e i da si bideme svesni deka ziveeme vo mocvara :)
Друже..СИТЕ ЌЕ ВЕ СТРЕЛАМЕ
 
На врв Bottom