Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.334
Поени од реакции
19.750
Се што треба е една фина популистичка опција на обичниот народ, добри врски со меѓународна заедница, мирна умерена меѓународна политика, али силна внатрешна трансформација на комплетниот систем. Имаат пул за црпење од 50-60% од народот, а со тек на време ќе се мења мајндсетот и на другите. Левица може да биде катализатор на промените и дисбалансот меѓу ВМРОСДС али нема да може долго да ги одржува радикалните политики.

И све тоа супер, али паѓа у вода кога нема да можеш да најдеш соработка кај албанскиот електорат, а нема да најдеш пошто ќе мора силно да ги стаиш у ред. Они ќе се противат на тоа пошто само у Швајцарија Австрија и Германија поштуваат закони, а на балкан не. Па ќе ги апсиш ке ги казнуваш, па ке ти мешетарат разни невладини и амбасади финансирани од продажбата на белото, курвите и оружјето низ ЕУ. И тако даље, и тако даље.

Тоа ќе биде и главниот проблем на Левица ако некад се факторизира, со која албанска опција ќе влезе у коалиција, и дали и да влезе со некоја, ќе ги премижува сите работи како што правеа до сега и сдс и вмро.
Мислам дека прашањето со Албанците е преувеличено најмногу поради инерција и навика демек одма со филмови војна ќе имало. Прв чекор е една изборна единица каде што најмногу ќе изгубат албанските партии и со тоа ќе им се намалат пратениците и моќта за уценување. Исто така ако сакаат СДС и ДПМНЕ можат да ги прекројат гласачките единици ала САД (геримендеринг) па на избори албанските партии да вадат по 5 пратеници. Арно ама така ќе им се разниша комфортот и ќе треба да се фатат за работа. А се виде со Дурмо и модуларната дека Албанците без ДУИ се импотентни, уапси ги терористите и пријателите во една обемна акција, прекрој ги гласачките единици и тоа е тоа.

Што ќе направи меѓународната особено кога Македонија ќе има fait accompli и што ќе биде изговорот за апсење на воени злосторници? Не е веќе 2007, САД идат алл ин со Кина, ЕУ имплодира од внатре. Санкции ала Куба, атентати, бомбардирање? Па и да почнат со закани и притисоци што кур? Вака ептен се живее убаво, да се тресе човек дали детето ќе се врати живо дома од училиште бидејќи некој УЧКар ќе реши дека сака да коље каури тој ден.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Вака ептен се живее убаво, да се тресе човек дали детето ќе се врати живо дома од училиште бидејќи некој УЧКар ќе реши дека сака да коље каури тој ден.
Плус, скоро сигурно, тој човек нема правдата да ја најде, бидејќи судови, закони, мерки, не важат за Албанците, а Албанците секогаш јавно и сплотено застануваат зад секој кој му направил нешто на каурот.
Така беше во сите случаи, до сега, колку и грозоморни да беа, како Смилковско.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Мислам дека прашањето со Албанците е преувеличено најмногу поради инерција и навика демек одма со филмови војна ќе имало. Прв чекор е една изборна единица каде што најмногу ќе изгубат албанските партии и со тоа ќе им се намалат пратениците и моќта за уценување. Исто така ако сакаат СДС и ДПМНЕ можат да ги прекројат гласачките единици ала САД (геримендеринг) па на избори албанските партии да вадат по 5 пратеници. Арно ама така ќе им се разниша комфортот и ќе треба да се фатат за работа. А се виде со Дурмо и модуларната дека Албанците без ДУИ се импотентни, уапси ги терористите и пријателите во една обемна акција, прекрој ги гласачките единици и тоа е тоа.

Што ќе направи меѓународната особено кога Македонија ќе има fait accompli и што ќе биде изговорот за апсење на воени злосторници? Не е веќе 2007, САД идат алл ин со Кина, ЕУ имплодира од внатре. Санкции ала Куба, атентати, бомбардирање? Па и да почнат со закани и притисоци што кур? Вака ептен се живее убаво, да се тресе човек дали детето ќе се врати живо дома од училиште бидејќи некој УЧКар ќе реши дека сака да коље каури тој ден.
Кога ќе почнеш да расчистуваш со албанските нарко кланови кои имаат многу многу пари да финансираат се и сешто, треба да бидеш спремен на се. Може не војна во буквална смисла на зборот, ама нема да пројде само со апсења и чат пат припукавања. Али ај тоа е само дел од комплетното милитантно миље.

Како и дали Левица има решение и капацитет за тој проблем. Дали би добила поддршка од албански електорат за расчитување на овие работи. Ја мислам не, не само они него било која опција. Некако ја избегаваат оваа тема ми беше муабетот. За СДС и ВМРО ми е јасно дека се удружени со клановите и од нив не очекувам никакво расчистување или воспоставување закон во тие региони.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.334
Поени од реакции
19.750
Кога ќе почнеш да расчистуваш со албанските нарко кланови кои имаат многу многу пари да финансираат се и сешто, треба да бидеш спремен на се. Може не војна во буквална смисла на зборот, ама нема да пројде само со апсења и чат пат припукавања. Али ај тоа е само дел од комплетното милитантно миље.

Како и дали Левица има решение и капацитет за тој проблем. Дали би добила поддршка од албански електорат за расчитување на овие работи. Ја мислам не, не само они него било која опција. Некако ја избегаваат оваа тема ми беше муабетот. За СДС и ВМРО ми е јасно дека се удружени со клановите и од нив не очекувам никакво расчистување или воспоставување закон во тие региони.
Никој не вели дека клановите нема да прифатат да им се одземе се, кој би прифатил? Затоа таква хипотетичка акција треба да биде добро планирана и одлучна во својата цел без полумерки, решаваат СДС/ДПМНЕ/Левица/којидае дека сакаат да расчистат еднаш засекогаш со терористите и мафијата и одат до балчак. Несомнено ќе има плачење и закани ако никој друг тогаш од Косово ама што ќе направат, ќе пратат банди да роварат? Неутрализирај им ги плус скрши ги од ќутек сите оние кои се сомневаш дека би се фатиле за оружје или слично. Во меѓувреме нека работи дипломатијата, барај подршка од Србија, Хрватска, Словенија, иди во Брисел и рони крокодилски солзи колку ти е жал дека морало да дојде до ова, прави споредби со 2001 и 9/11, Куманово со Париз, нареди слики од Бриони, Мавровски работници и Лешок во Њу Јорк, обрни внимание на војната на дрогата, борбата против албанската мафија која е проблем и во самата ЕУ и секако забрани пристап на медиуми до зафатените подрачја да не гледаат што се дешава бидејќи нели не може да им се гарантира безбедноста.

А за подршка од албанскиот електорат, најмал проблем, не ти ни треба. СДС и пријатели, ДПМНЕ и пријатели и Левица можат сами да си гласаат какви сакаат закони без да ги прашаат ДУИ, А/А и Беса за мислење а по прекројување на гласачките реони албанските партии ќе бидат по 10 пратеници во Собрание.

Е сега Левица дали има план, врска немам, претпоставувам дека имаат ама сигурно нема јавно да го раскажуваат. Јас сакав само да го разбијам митот за моќта и недопирливоста на УЧК.
 
Последно уредено:

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Много бе лаје Најческа људи, али стварно ви кажуем. Еднч вика фашисти су биле лагали а други пут кажуе имачка је присвоила фашизам па ми смо прифанали.
Абе скроз секаде се краде. Македонац је задња рупа свирче у сопственој државици. Ко ми цигани без државу.
Хи хи хи циган и македонац су брача без државу.
А подјебава се с с нас шипак, он је цар.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Да, они ќе ти дадат.
Тендерче на пример.
Имав доста фајде од СДСМ од материјален аспект овие години. Повеќе од Груевски. Иако го подржував цело време и бев против Шарените. Од национален аспект беше подобар Грујо но од личен аспект финансиски испадна Заев. Левица никогаш не би ја гласал порадо за Вмро или Сдсм барем ако судам според тоа што го вика Левица формално. Инаку не гласав на последните избори мислам дека немам доволно моќ за одлучување и не вреди да се замарам со еден глас. Мислам дека нема да го оствари тоа што го труби Левица за што ми дава оптимизам. Како и да е нивен проблем јас не одлучувам кој ќе биде на власт.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.645
Имав доста фајде од СДСМ од материјален аспект овие години. Повеќе од Груевски. Иако го подржував цело време и бев против Шарените. Од национален аспект беше подобар Грујо но од личен аспект финансиски испадна Заев. Левица никогаш не би ја гласал порадо за Вмро или Сдсм барем ако судам според тоа што го вика Левица формално. Инаку не гласав на последните избори мислам дека немам доволно моќ за одлучување и не вреди да се замарам со еден глас. Мислам дека нема да го оствари тоа што го труби Левица за што ми дава оптимизам. Како и да е нивен проблем јас не одлучувам кој ќе биде на власт.
Друже види ти за тендер што би ја продал таа млеко што ти давала тоа е нешто друго. Знам дека за вас таа партија е ноќна мора и вака кога ве читам сите на форумот многу кејф ми правите. А ти може слободно и за Дуи да гласаш, барем за вас од дпмне не е проблем тоа и онака жените ваши се во добри односи со функционерите на таа партија.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Друже види ти за тендер што би ја продал таа млеко што ти давала тоа е нешто друго. Знам дека за вас таа партија е ноќна мора и вака кога ве читам сите на форумот многу кејф ми правите. А ти може слободно и за Дуи да гласаш, барем за вас од дпмне не е проблем тоа и онака жените ваши се во добри односи со функционерите на таа партија.
Што да правам кога Левица работи на моја штета. Морам да се бранам.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Имав доста фајде од СДСМ од материјален аспект овие години. Повеќе од Груевски. Иако го подржував цело време и бев против Шарените. Од национален аспект беше подобар Грујо но од личен аспект финансиски испадна Заев. Левица никогаш не би ја гласал порадо за Вмро или Сдсм барем ако судам според тоа што го вика Левица формално. Инаку не гласав на последните избори мислам дека немам доволно моќ за одлучување и не вреди да се замарам со еден глас. Мислам дека нема да го оствари тоа што го труби Левица за што ми дава оптимизам. Како и да е нивен проблем јас не одлучувам кој ќе биде на власт.
Вазелинче
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Veruvaj deka go misli i deka ke ima otvorena vojna so vas mafijasite
Хахаххаха, мафијаши не верувам да има тука.

Инаку ти гарантирам дека и овие немаат јаја да удрат такви тајкуни по џеб. Овие ти се за твитање и по фб, галамџии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom