Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.187
Поени од реакции
19.265
Мислам дека човекот нема лоши намери, ама прашање на компетентност е. Треба менаџерски и технички познавања или најдобра варијанта е тим од ликови кои ќе бидат околу него.
Не би да терам анти-кампања, ова е мој личен став и многу веројатно и јас би гласал во втор круг за него, наспроти онаа пијана чума што е популарна во Чаир (меѓу младите ш, да видим да не верујем), ама пак тоа е глас "против", а не "за". Разликата е огромна.
Ќе видиме како ќе биде, полошо од пијаницава не може да биде (веројатно), оставам простор Камиказата да ме разубеди од првичниот впечаток. Најверојатно ќе го гласам и јас, но како што сумира на крај, тоа е повеќе глас "против", а не "за".
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
Работата се сведува на крај, на толку не бива. Очигледно нема многу политички заинтересиран кадар што веќе не е во спрега со вмро или сдс.
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Сега кога Перо Камиказа не ви е добар, ќе гласате за Данела(менаѓер со големо искуство)?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не издржа и не издржа да не се пофалиш.
Тух бе.
Ако го доживуваш како фалење...
Тука сме луѓе од Карпош, се знаеме. Не е ова Шангај.
Постов ти е за у темине чек дис аут
Автоматски споено мислење:

Сега кога Перо Камиказа не ви е добар, ќе гласате за Данела(менаѓер со големо искуство)?
Прочитај ги до крај постовите. Објективно, после овој учинок на пш треба коњ да му се кандидира како противкандидат, како Калигула што го донел коњот у сенатот за да ги понижи сенаторите, ама не е само тоа поентата. На Скопје, а богами и на другиве градови им фалат асални луѓе. Тетово, Битола, Охрид, Струга - багра се изживљава со нив со години.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.638
Поени од реакции
7.509
Да зачудувачки е зошто некој би одбрал самоуверен, добар оратор за кој постарата урбана популација има носталгични сеќавања за времето во кое он бил популарен. Ептен зачудувачки. Неговата кандидатура им носи на Левица екстра гласови во општините на кои они се концентрираат Аеродром, Центар и Карпош а директно му одзема гласови на Шилегов и драматично му ја намалува шансата дека ќе може да победи во првиот круг. Во старт таа предност од на Шилегов шиптaрските гласови ја намалија за едно 5-10к гласови а и дополнително им ја влошува ситуацијата на СДС во Центар и Карпош. На минатите избори во Центар СДС имале 2000 повеќе гласови од ДПНЕ и Левица заедно, додека во Карпош СДС имале и помалку гласови од ДПНЕ + Левица. Е сега одземи ги од гласовите на СДС и овие од ЛДП/ДОМ во прв круг, и додади го порастот на Левица кој ќе биде чисто на сметка на СДС и одеднаш ситуацијата не им е воопшто сјајна. Мислам целиот облог на СДС е дека Меџети кој е комплетно против коалицијата на ДУИ со нив ќе им донесе доволно гласови да ги надполнат веќе веројатните загуби во секоја друга општина.


А на крајот на денот една од најважните работи сепак ќе бидат дебатите. Па ќе видиме "небањати" аголот на Шилегов и СДС колку ќе функционира против личност која очигледно "интелектуалците" од Центар и Карпош ја сметаат за "бањата". Да не излезе пијаницата на крајот "небањат" па тие 5-10к да не станат 10-15к и да го погребаат уште во прв круг.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Кога Левица ќе почне да шитка национални интереси како што тоа го правеше ВМРО и сега Мицковски, или како што тоа го прави цел живот СДСМ, тогаш ќе прекинам да ги подржувам.

Односно додека ми се на колосекот кој го посакувам, ќе ги подржувам и покрај тоа што воопшто не сум левичар, религиозен сум и слично.
Перо Камиказа - океј, небитно, се додека го држат колосекот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
Сега кога Перо Камиказа не ви е добар, ќе гласате за Данела(менаѓер со големо искуство)?
Па да ти кажам, Данијела е најдобар кандидат објективно. Дури и смешно е да се спореди со камиказа и шилегов, од технички аспект.
Е сеа политика е друга игра, така да најверојатно ќе биде лесна победа за сдс а ништо чудно и овој на левица да заврши пред Данијела.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.638
Поени од реакции
7.509
Па да ти кажам, Данијела е најдобар кандидат објективно. Дури и смешно е да се спореди со камиказа и шилегов, од технички аспект.
Е сеа политика е друга игра, така да најверојатно ќе биде лесна победа за сдс а ништо чудно и овој на левица да заврши пред Данијела.
Објективно да биде реални ниту еден од овие не е добар кандидат. Ама во ниту еден од овие немам верба дека ако стане градоначалник ќе се спротистави на градежната мафија или на косоваризацијата на град Скопје.

Од аспект на искуство.Освен ако Данела во својство на своето преседателство на ССКМ нема направено повеќе годишен развоен план за развој на Македонското стопанство, тогаш апсолутно никој од овие немаат никакво професионално искуство кое е важно за раководење на град Скопје. Али на крајот на денот сепак најважната работа е коруптивноста. Ако е коруптивен кандидатот неговите способности се комплетно неважни. А да не се лажеме не знам колку е реалистично да се очекува некоруптивност од претседател на стопанска комора во македонија.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Објективно да биде реални ниту еден од овие не е добар кандидат. Ама во ниту еден од овие немам верба дека ако стане градоначалник ќе се спротистави на градежната мафија или на косоваризацијата на град Скопје.

Од аспект на искуство.Освен ако Данела во својство на своето преседателство на ССКМ нема направено повеќе годишен развоен план за развој на Македонското стопанство, тогаш апсолутно никој од овие немаат никакво професионално искуство кое е важно за раководење на град Скопје. Али на крајот на денот сепак најважната работа е коруптивноста. Ако е коруптивен кандидатот неговите способности се комплетно неважни. А да не се лажеме не знам колку е реалистично да се очекува некоруптивност од претседател на стопанска комора во македонија.
Да имаш своја фирма и да треба да избереш помеѓу менаџер што ќе ги прошири пазар за 20% и ќе испумпа на свои сметки неколку милиони или менаџер што ќе ти намали производство ама нема да украде ништо, што би избрал?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
Објективно да биде реални ниту еден од овие не е добар кандидат. Ама во ниту еден од овие немам верба дека ако стане градоначалник ќе се спротистави на градежната мафија или на косоваризацијата на град Скопје.

Од аспект на искуство.Освен ако Данела во својство на своето преседателство на ССКМ нема направено повеќе годишен развоен план за развој на Македонското стопанство, тогаш апсолутно никој од овие немаат никакво професионално искуство кое е важно за раководење на град Скопје. Али на крајот на денот сепак најважната работа е коруптивноста. Ако е коруптивен кандидатот неговите способности се комплетно неважни. А да не се лажеме не знам колку е реалистично да се очекува некоруптивност од претседател на стопанска комора во македонија.
Според твоиве критериуми ние никогаш не сме имале добар кандидат. Сваќаш у каков лупхол си влезен, ако е на висока позиције(претседател на стопнска) е коруптивен, ако не е па е без искуство. Нигде нема перфектно, глеаме што е подобро/ полошо.

На крајот од денот шилегов како влијателен политичар во сдсм и со подршка од централната власт ќе направи највеќе за скопјани, меѓутоа објективно според резиме е неколку пати полош избор од Данијела.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Пукање во колено, дефинитивно.

Што се однесува до колосекот кој Берик го спомнува, ја баш би рекол дека (почнаа да) застрануваат.

Зошто?
Најголема опасност за Левица според многумина кои гајаат симпатии кон таа партија, е квалитетот на истакнатото членство во партијата (повисоки ешалони, кандидати за пратеници, советници, градоначалници и тн)... што еминентно ќе ги приберат и ќе им се вклучат во партија сомнителни личности и карактери, како што е случај со харакири-во, или пак разно-разни паразити кои нити имаат капацитет нити пак го носат жарот и пасијата на 2цата пратеници. Сите независни кои имаат симпатии кон оваа партија си го поставуваат истото прашање... Како ќе изгледа партијата во поглед на членство, пратеници, советнинци и тн кога ќе биде повеќе етаблирана на сцената и кога ќе има поголемо учество во институциите? Тоа е она што малку, мене, и верувам сличните како мене независни не грижи. А сигналите кои ги добивам во овој момент и со харакирито, воопшто не се сјајни.

Мислам дека освен жарот, ораторската пасија па дури и популизмот на Апасиев/Крмов, партијава ништо продуктивно не понуди откако станаа парламентарна партија. Не дека има простор за продуктивност при оваа фашизоидна банда на власт, не можеш да си продуктивен во ваква поставеност на нештата кога СДС е на власт, ама сепак, малку од малку можеа да покажат дека се способни и да предложат, наместо слепо да критикуваат. Секако, си треба трета опција и оној grasroot момент кој го имаат уште од Ленка е за почит. Залагањето за македонската нација во државава, исто е за почит. Ама тоа искрено, мене не ми е доволно.

Она што многу фали кај нив е темата економија и дигитализација. Како млада партија, составена од млади ликови, да не понудат решенија или да немаат некаква визија или пак соодветен кадар на тоа поле, може многу да ги кошта понатака. Како беше она, лесно е да си навивач и да критикуваш, оди на терен да те видам... Не може и не смее партијата да нема став и ставови за животната средина и само слепо и немо да репостира од о2 коалиција, останати невладини или само да споделува клипови од Св.Николе и останати општини. Немаат план за овие прашања, немаат експерти едноставно кои ќе понудат прогресивни, левичарски и уникатни решенија.

Пред Левица на парламентарните немам гласано никогаш, немав големи очекувања од нив, ама сепак, мислам дека, според она што го видов и што го гледам изминативе 2 години, не направија и не ги исполнија и онака малите очекувања кои ги имав за да ги гласам пак, барем не со овој избор на кандидат, на локалниве. За парламентарни, ќе видиме.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
Да имаш своја фирма и да треба да избереш помеѓу менаџер што ќе ги прошири пазар за 20% и ќе испумпа на свои сметки неколку милиони или менаџер што ќе ти намали производство ама нема да украде ништо, што би избрал?
Ова ме потсеќа на Трифун и муабетот, овој пошто е више богат нема да краде :icon_lol: Може стварно не крадеше човекот, али џабе..
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.638
Поени од реакции
7.509
Да имаш своја фирма и да треба да избереш помеѓу менаџер што ќе ги прошири пазар за 20% и ќе испумпа на свои сметки неколку милиони или менаџер што ќе ти намали производство ама нема да украде ништо, што би избрал?
Ако алудираш на некакво менаџерско искуство поради нејзиното бизнис педигре па и овој Перо е некаков бизнимен со организирање на евенти и озвучување, местење бини. И неговата бизнис позадина е исто така поголем минус одколку плус. Зошто на крајот на Скопје не му е потребен менаџер кој ќе проширува пазар туку комплетно обратното. На Скопје му е потребен човек кој ќе се спротистави на урбаната градежна мафија, ќе се спротистави на загадувањето, ќе се спротистави на косоваризацијата и за крај ќе знае да создаде повеќе годишен план за развој а не ад-хок изградба на инфраструктура и купување на механизација.

Сакаш да ми кажеш дека Преседател на ССКМ ќе застане против градежната мафија или ќе тргне да ги руши платформите на Матка? Ај не ме зафркавај. А еве баш и ако сакаш може ли да споделиш што има воопшто работено она? Јас баш сега ја пребарав да ја видам нејзината биографија, и сите резултати се како она стигнала до некоја позиција по некој организации али има 0 резултати она што има сработено. Ова не е дека ја напаѓам туку навистина јас лично не можев да најдам ништо.

Да бидеме на чисто, јас ќе гласам за кандидатот против Шилегов 100%, тоа препотентно арогантно небањато копиле мора да биде тргнато а и уште поважно ќе биде од морален аспект зошто мора да им се покаже на шиптaрите дека они не се одлучувачки глас. Али на пример кога би биле втор круг Перо и Арсовска, освен ако за време на дебатите не дадат некој комплетно различен впечаток тогаш би си седел дома без око да ми трепне.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Ако алудираш на некакво менаџерско искуство поради нејзиното бизнис педигре па и овој Перо е некаков бизнимен со организирање на евенти и озвучување, местење бини. И неговата бизнис позадина е исто така поголем минус одколку плус. Зошто на крајот на Скопје не му е потребен менаџер кој ќе проширува пазар туку комплетно обратното. На Скопје му е потребен човек кој ќе се спротистави на урбаната градежна мафија, ќе се спротистави на загадувањето, ќе се спротистави на косоваризацијата и за крај ќе знае да создаде повеќе годишен план за развој а не ад-хок изградба на инфраструктура и купување на механизација.

Сакаш да ми кажеш дека Преседател на ССКМ ќе застане против градежната мафија или ќе тргне да ги руши платформите на Матка? Ај не ме зафркавај. А еве баш и ако сакаш може ли да споделиш што има воопшто работено она? Јас баш сега ја пребарав да ја видам нејзината биографија, и сите резултати се како она стигнала до некоја позиција по некој организации али има 0 резултати она што има сработено. Ова не е дека ја напаѓам туку навистина јас лично не можев да најдам ништо.

Да бидеме на чисто, јас ќе гласам за кандидатот против Шилегов 100%, тоа препотентно арогантно небањато копиле мора да биде тргнато а и уште поважно ќе биде од морален аспект зошто мора да им се покаже на шиптaрите дека они не се одлучувачки глас. Али на пример кога би биле втор круг Перо и Арсовска, освен ако за време на дебатите не дадат некој комплетно различен впечаток тогаш би си седел дома без око да ми трепне.
Не, не зборам за Данела. Јас за нејзе немам став, и да, исто ко тебе сакам да видам што направила, што планира да направи, како и со кои луѓе, пред да изградам став.

Зборев генерално за чесност vs. компетентност. Чесноста е битна, откако компетентноста како елиминационен услов ќе биде поминат. Некој може да е најчесен на свет, со најдобри намери, ама ако не е компетентен, џабе. Ете Трифун е еден пример.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom