Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.559
Леле кога ве читам со коментариве за Крмов, мислиш во Британски парламент зборат пратенициве па морало све нај-нај да е. Заборавате дека вакви луѓе имало и се уште има во нашево собрание?


Оваа од последното видео ми е една од ретките по-антипатични жени од Рада Кокошката. Тоа што изгледа како папагал допринесува уште повеќе.
Па поентата е да биде подобар и поразличен од овие, ако ни станат мерило вакви дибеци тешко нас.
Автоматски споено мислење:

Вас мерило за добар парламентарец ви стана Апасиев па сега се што е испод тоа не ви е ОКЕЈ. Ако можевте да заприметите и Апасиев на првите 2-3 говори се задишуваше при зборување. Тремата е голема. Зборувш пред 120 колеги и пред стотици илјади кои те слушаат на тв или ќе гледаат снимка од говорот.

Апасиев треба да биде пример но не можиме да очекуваме да биди мерило за сите.
Ако тој не може да собере самодоверба за да зборува на говорница, шу прајме ако утре е на власт и треба да пресекува за клучни прашања?
Пак ќе повторам, самодоверба, дикција, став се клучни за секој што ќе застане пред народ или на некаков поголем ивент.

Ми се допаѓаат дечкиве дека се трудат да направат некоја промена, али мора да вежба и Крмов да биде што е можно подобар на говорница, со тоа ќе купат повеќе гласови и на следни избори.

П.С ако се крстат само на Апасиев излегува дека само тој е партијата, мора поголемо залагање и од Крмов.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Zobrevme vekje posle prviot govor na Krmov. Ne gledam problem i smetam deka kvalitetot i sodrzinata se mnogu pobitni nego retoricki dobro drzeni govori. Vsusnost poslednive 30 godini imavme politicari so odlicni nastapi i retoricki kapaciteti no sega znaeme, deka toa bese samo sminka i blef i bas tie retorici ja zakopaa ovaa drzava. Da, ne e loso i na toa pole da poraboti ama vo vtor plan posto ne sakam teaterska pretstava vo sobranieto tuku sodrzini.

Toa sto Apasiev izgleda superioren prema soparticite isto taka ne go gledam kako problem. Lider e i liceto na partijata i momentalno kako takov lik privlekuva simpatii i vnimanie i poddrska za partijata. Postoi opasnost da se marginaliziraat demokratskite strukturi vo partijata ali toa i kaj drugite ne izgleda podobro. Zasega Apasiev i Levica pravi mnogu raboti tocno. Politicki ne delam mnogu stavovi so niv posto ne sum levicar ama mora da se priznae deka toa sto go kazuvaat e dobro artikulirano i ja blamira vlasta redovno.
Јас сепак стојам на ставот дека е важен начинот како ќе ја пренесеш пораката на говорница, а зад тоа стои цела наука, било предмет на изучување дури од антички времиња. Не го пишувам ова тенденциозно, уште помалку со цел да го деградирам момакот. Неговата појава влева доверба оти баш делува како рандом лик од соседството со кој што секој обичен граѓанин би се поистоветил, само му недостига искуство. Би рекол дека има среќа оти е во собрание со тотални дебили од кои што добар дел вложуваат натчовечки напори да склопат проста реченица...
Крмов мене ме потсеќа на студент од прв семестар кога држи презентација за семинарска пред полн амфитеатар.

Јас, ти и други, можеби се фокусираме на содржината на говорот, ама верувај овој народ е гладен за театар, мораш со прости зборови да му ја соџвакаш суштината а притоа да не го нарушиш сопствениот кредибилитет. Кога говори Апасиев, константно жонглира со стручна терминологија и прост, условно кажано уличен жаргон. Во еден момент цитира светски мислител, а во друг е на раб да му испцуе се до трето колено. Народот тоа го сака, сака дрскост, ги пцуе политичарите во телевизор, а ваму има нивни претставник кој што ги пцуе во нивно име. Со ликот се поистоветува и интелектуалата и оние со осмо...

Од овој аспект е важно како ќе ја пренесеш пораката. Таа не е толку за дебилите во собрание, до нив ништо не допира и тоа нам одамна ни е јасно, овој театар е повеќе за народот. Партијата Левица се уште гради слика за себе во јавноста, во услови на лимитиран медиумски простор кој што е поделен помеѓу сдс-вмро, секоја прилика за партиска себепромоција е исклучиво важна.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Јас сепак стојам на ставот дека е важен начинот како ќе ја пренесеш пораката на говорница, а зад тоа стои цела наука, било предмет на изучување дури од антички времиња. Не го пишувам ова тенденциозно, уште помалку со цел да го деградирам момакот. Неговата појава влева доверба оти баш делува како рандом лик од соседството со кој што секој обичен граѓанин би се поистоветил, само му недостига искуство. Би рекол дека има среќа оти е во собрание со тотални дебили од кои што добар дел вложуваат натчовечки напори да склопат проста реченица...
Крмов мене ме потсеќа на студент од прв семестар кога држи презентација за семинарска пред полн амфитеатар.

Јас, ти и други, можеби се фокусираме на содржината на говорот, ама верувај овој народ е гладен за театар, мораш со прости зборови да му ја соџвакаш суштината а притоа да не го нарушиш сопствениот кредибилитет. Кога говори Апасиев, константно жонглира со стручна терминологија и прост, условно кажано уличен жаргон. Во еден момент цитира светски мислител, а во друг е на раб да му испцуе се до трето колено. Народот тоа го сака, сака дрскост, ги пцуе политичарите во телевизор, а ваму има нивни претставник кој што ги пцуе во нивно име. Со ликот се поистоветува и интелектуалата и оние со осмо...

Од овој аспект е важно како ќе ја пренесеш пораката. Таа не е толку за дебилите во собрание, до нив ништо не допира и тоа нам одамна ни е јасно, овој театар е повеќе за народот. Партијата Левица се уште гради слика за себе во јавноста, во услови на лимитиран медиумски простор кој што е поделен помеѓу сдс-вмро, секоја прилика за партиска себепромоција е исклучиво важна.
Ти си навистина значаен член за форумов. Треба да ти се оддаде некаков орден, нешто. Како успеваш да си вака релативно краток и ефикасен во искажаното, алал да ти е.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Ти си навистина значаен член за форумов. Треба да ти се оддаде некаков орден, нешто. Како успеваш да си вака релативно краток и ефикасен во искажаното, алал да ти е.
Ме подјебаваш ти мене? :cautious:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Шо те знам, други ми мавале хејт, долги постови сум пишувал. Јес да не ме бива за хаику или пак за лаконска прецизност...не можам да знам дали си саркастичен, по што гледам те бие таков глас. Во спротивно ќе го земам за комплимент кажаното и ќе ти речам - благодарам :)
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Апасиев е како Амди Бајрам. Само што не е Циган, а е професор. Кога збори, те дрогира, те навлекува да го слушаш со секој кажан збор. Овој другиов ми е ептен генеричен, како да е од ДПМНЕ, а не од Левица. Ајде ваљда Апасиев ќе го среди.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
по што гледам те бие таков глас.
Тоа баш и не е најдобар начин за оформување мислење/донесување одлука. Согледувај сам, не од други.
Прати ги конкретните мислења во темата.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Јас сепак стојам на ставот дека е важен начинот како ќе ја пренесеш пораката на говорница, а зад тоа стои цела наука, било предмет на изучување дури од антички времиња. Не го пишувам ова тенденциозно, уште помалку со цел да го деградирам момакот. Неговата појава влева доверба оти баш делува како рандом лик од соседството со кој што секој обичен граѓанин би се поистоветил, само му недостига искуство. Би рекол дека има среќа оти е во собрание со тотални дебили од кои што добар дел вложуваат натчовечки напори да склопат проста реченица...
Крмов мене ме потсеќа на студент од прв семестар кога држи презентација за семинарска пред полн амфитеатар.

Јас, ти и други, можеби се фокусираме на содржината на говорот, ама верувај овој народ е гладен за театар, мораш со прости зборови да му ја соџвакаш суштината а притоа да не го нарушиш сопствениот кредибилитет. Кога говори Апасиев, константно жонглира со стручна терминологија и прост, условно кажано уличен жаргон. Во еден момент цитира светски мислител, а во друг е на раб да му испцуе се до трето колено. Народот тоа го сака, сака дрскост, ги пцуе политичарите во телевизор, а ваму има нивни претставник кој што ги пцуе во нивно име. Со ликот се поистоветува и интелектуалата и оние со осмо...

Од овој аспект е важно како ќе ја пренесеш пораката. Таа не е толку за дебилите во собрание, до нив ништо не допира и тоа нам одамна ни е јасно, овој театар е повеќе за народот. Партијата Левица се уште гради слика за себе во јавноста, во услови на лимитиран медиумски простор кој што е поделен помеѓу сдс-вмро, секоја прилика за партиска себепромоција е исклучиво важна.
Sve e toa vo red ama sekogas mora da ima kvalitet pred teatar. Glumcite vekje 30 godini ja unistija drzavata. Ako moze da se spoi, kako na primer kaj Apasiev, toa e jackpot ama ne e normala tuku isklucok. Poinaku kazano: Ako Levica nekojpat stane del od vlada i treba da ponudi covek za minister, preferiram kompetenta licnost koja retoricki ne e najdobra nego obratno. Za promocijata Apasiev e tuka ama del od vistinata e isto taka, deka ne moze da ima 100 Apasievci.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Sve e toa vo red ama sekogas mora da ima kvalitet pred teatar. Glumcite vekje 30 godini ja unistija drzavata. Ako moze da se spoi, kako na primer kaj Apasiev, toa e jackpot ama ne e normala tuku isklucok. Poinaku kazano: Ako Levica nekojpat stane del od vlada i treba da ponudi covek za minister, preferiram kompetenta licnost koja retoricki ne e najdobra nego obratno. Za promocijata Apasiev e tuka ama del od vistinata e isto taka, deka ne moze da ima 100 Apasievci.
Сте нашле па сте зашле
Јаките министри од вмро и сдс до сега џам виткаа! Кој од кој понеписмен.
Тој Миле Јанакиевски се расплакуваше пред камери, тој Тевдовски ко со свежо изваден заб се обраќаше редовно.
Не одете многу далеку до министри, имавме претседатели и премиери со говорни маани, овој триес тројкава со пречки во развојот на пресови зборува за педери, камшикари, секси лејди, сидра што влечат....... Ама Апасиев е крив оти е уникатен
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
90
Поени од реакции
67
Некој знае кај да ја најдам репликата на заев кон апасиев?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom