Левицата на дело: Насилни предизборни демонстрации во Швајцарија

Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
narodite koj sto ziveat vo svajcarija si imaat maticna zemja znaci franzuzite vo svajcarija si imatt svoja maticna zemja , germancite isto taka i italijanite.ako svajcarija nee vestacka drzava togas ke napravam sporedba so kosovo kade bara nezavisnost a albancite si imaaat maticna drzava albanija. i dali izleguva deka se vo pravo sto baraat drzava.kolku sto jas znam svajcarija e sozdadena po dolgite vojni i nesporazumot pomegju frankite alemanite i italite.i deneska tocno se znae vo koj kanton kakov jazik se zboruva.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Значи ќотек за националистите во Швајцарија затоа што не сакаат минариња во нивната земја.Море има да ги разбудува оџата и во тоа Алпските села наутро како пред 100тина години кога се слушало:
-OлереолереРиххууолереолереРихху,сега ќе слушаат: -БисмилаaрАлаaaaaaхуЕкбер.:)
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Значи ќотек за националистите во Швајцарија затоа што не сакаат минариња во нивната земја.Море има да ги разбудува оџата и во тоа Алпските села наутро како пред 100тина години кога се слушало:
-OлереолереРиххууолереолереРихху,сега ќе слушаат: -БисмилаaрАлаaaaaaхуЕкбер.:)
:pos2: epa demokratija beeee sakate evevi ja:)) dali znae nekoj dali vo slovenija ima gjamija ? kolku sto znam imase referendum? neznam kakva e sega sostojbata.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
narodite koj sto ziveat vo svajcarija si imaat maticna zemja znaci franzuzite vo svajcarija si imatt svoja maticna zemja , germancite isto taka i italijanite.ako svajcarija nee vestacka drzava togas ke napravam sporedba so kosovo kade bara nezavisnost a albancite si imaaat maticna drzava albanija. i dali izleguva deka se vo pravo sto baraat drzava.kolku sto jas znam svajcarija e sozdadena po dolgite vojni i nesporazumot pomegju frankite alemanite i italite.i deneska tocno se znae vo koj kanton kakov jazik se zboruva.
Ова Швајцарци ти го кажале или сам си го измисли (без навреда)?

Ништо од ова што го збориш не е точно. Единствено ќе се сложам дека имаат матична држава, но тоа е Швајцарија! Кажи му на Швајцарец дека е Француз или Германец па ќе видиш каков одговор ќе добиеш.

Ако веќе дискутираме за една земја барем да се потрудиме да дознаеме и нешто повеќе за нивната историја и култура а не да влечеме паушални закјучоци. Западна Европа е различна од Балканот каде јазиците се еден од основните постулати за нација, таму е малку поинаку и важат други правила.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Ова Швајцарци ти го кажале или сам си го измисли (без навреда)?

Ништо од ова што го збориш не е точно. Единствено ќе се сложам дека имаат матична држава, но тоа е Швајцарија! Кажи му на Швајцарец дека е Француз или Германец па ќе видиш каков одговор ќе добиеш.

Ако веќе дискутираме за една земја барем да се потрудиме да дознаеме и нешто повеќе за нивната историја и култура а не да влечеме паушални закјучоци. Западна Европа е различна од Балканот каде јазиците се еден од основните постулати за нација, таму е малку поинаку и важат други правила.
tocno se soglasuvam deneska nemozes damu kazes deka nee svajcarec logicno etaka.zemjata e izgradena i si funkcionira tuka nema nisto sporno.toa sto toj smeta kako francuzin deka ne e francuzin tuku svajcarec toa si negovo pravo .megjutoa sakal nejkel prvo si pripagja na francuskata pripadnost.
vremto si so storilo svoeto .odi kaziim na hravtite vo bosna deka nese hrvati , ili srbite deka ne se srbi tukuse bosanci.prvo keti kaza deka e srbin od bosna.nesakam dame razberes pogresno , ocigledno vremeto si go storilo svoeto. mozebi posle 300 god hravtite vo bosna ke bidat bosanci neznam:(mislam nema tocno opredelena definicija.na hartija tocno deka se svajcarci , imatt svajcarski dokumenti neznam koga se izjasnuvatt kako nacionalnost sto se kazuvatt mislam na dokument.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
tocno se soglasuvam deneska nemozes damu kazes deka nee svajcarec logicno etaka.zemjata e izgradena i si funkcionira tuka nema nisto sporno.toa sto toj smeta kako francuzin deka ne e francuzin tuku svajcarec toa si negovo pravo .megjutoa sakal nejkel prvo si pripagja na francuskata pripadnost.
vremto si so storilo svoeto .odi kaziim na hravtite vo bosna deka nese hrvati , ili srbite deka ne se srbi tukuse bosanci.prvo keti kaza deka e srbin od bosna.nesakam dame razberes pogresno , ocigledno vremeto si go storilo svoeto. mozebi posle 300 god hravtite vo bosna ke bidat bosanci neznam:(mislam nema tocno opredelena definicija.na hartija tocno deka se svajcarci , imatt svajcarski dokumenti neznam koga se izjasnuvatt kako nacionalnost sto se kazuvatt mislam na dokument.
Мило ми е што се корегира но и понатаму размислуваш од денешен аспект!

Официјално Швајцарците за национален празник го сметаат 1 август 1291 денот на основање на старата швајцарска конфедерација. Во тоа време немало Германци, Французи и Италијанци како што има денес! Тоа посебно го потенцирав во постот од претходно. Франција и Германија биле многубројни кнежевства без изградена заедничка национална свест. Познато ти е како и кога е створена италијанската нација, многу после формирањето на Швајцарската конфедерација. Па кажи ми како е можно Швајцарците да биле Италијанци кога италијанската нација е создадена многу подоцна. Апсурд!

Може ли Швајцарец да биде Француз ако има 700 години различна политика од Франција? Ретороманските Швајцарци каде ќе ги класифицираш?

Ако мислиш дека е случајно што Германија не ја окупира Швајцарија за време на втората светска војна ќе ти кажам дека не е случајно! Швајцарците биле спремни на голем отпор.

Ние (на Балканот) најчесто ги влечеме заклучоците од јазикот но тоа како што потенцирав претходно води до сосема погрешни заклучоци.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Мило ми е што се корегира но и понатаму размислуваш од денешен аспект!

Официјално Швајцарците за национален празник го сметаат 1 август 1291 денот на основање на старата швајцарска конфедерација. Во тоа време немало Германци, Французи и Италијанци како што има денес! Тоа посебно го потенцирав во постот од претходно. Франција и Германија биле многубројни кнежевства без изградена заедничка национална свест. Познато ти е како и кога е створена италијанската нација, многу после формирањето на Швајцарската конфедерација. Па кажи ми како е можно Швајцарците да биле Италијанци кога италијанската нација е создадена многу подоцна. Апсурд!

Може ли Швајцарец да биде Француз ако има 700 години различна политика од Франција? Ретороманските Швајцарци каде ќе ги класифицираш?

Ако мислиш дека е случајно што Германија не ја окупира Швајцарија за време на втората светска војна ќе ти кажам дека не е случајно! Швајцарците биле спремни на голем отпор.

Ние (на Балканот) најчесто ги влечеме заклучоците од јазикот но тоа како што потенцирав претходно води до сосема погрешни заклучоци.
taka i treba da bide ete za nekoj rabotise ima prv pat , neme interesirala mnogu bas nejzinata postara istorija a ni segasnava.dobro e sto ima nekoj da objasni .
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Prirodno e da se ima nemiri, neznam zosto vi e tolku cudno. Eve udri levicata a desnicata pak na cel glas se fali "IMA DEMOKRATIJA"... pa taka site se srekni. LoL
Levicata se gordee na protestite, vie dobivaat rejting so demokratijata, cista farsa (iako ovie od levicata ne go znaat toa).
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
BELGIJA

Нека цркне Белгија, да живее Фландрија, се урлаше минатиот викенд од страна на неколку стотици разбеснети Фламанци, приврзаници на независноста, односно одвојување на таа покраина во која се зборува на холандски јазик од франкофонска Валонија. KAKO STO MOZESE DASE PRETPOSTAVI
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па изгледа Косово ќе биде иницијална каписла за цела Европа,треба малку да се почека и отиде ЕУ во мајчина.:)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Време на раздори...Белгија „капут“...Слушам по неа и Каталона и Баскија ќе си поставеле мегдани...

Европа - однадвор соединета, одвнатре разединета
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Време на раздори...Белгија „капут“...Слушам по неа и Каталона и Баскија ќе си поставеле мегдани...

Европа - однадвор соединета, одвнатре разединета
Сето тоа е резултат на колебливоста окулу интеграција на еден дел од Европа кој не смееше да биде заборавена "вукојебина" туку требаше прв да биде интегриран во ЕУ уште пред да му се наметне војна а денес го нарекуваат Западен Балкан.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
За да нема такви непродуктивни препукувања, смени го начинот на обраќање и не провоцирај... И дискутирај за темата, а не да делиш квалификации кој имал и кој немал појма!

Значи вака... Која е најекстремна ’десна’ одеолошка форма? Одговор: фашизмот...
А што ни кажува историјата на Македонија... Подвоеното ВМРО имало и свое фашистичко крило со кое што раководел Тодор Александров... Тоа крило ја претставувала десницата на таа организација. Според мене, имало и подобра алтернатива од таа на Александров...
Ајде да се приближиме малку. со времето.. До периодот на НОБ и Ченто... Дали Ченто бил лево или десно ориентиран? Одговор: лево ориентиран... никој со сила не го натерал да стане комунист? Во однос на политиката на Колишевски се разликувал во идеите што да се прави со Македонија, а не и во врска со идеологијата...
Ајде сега да стигнеме и до самостојна Македонија... Која влада досега имала “најлев“ начин на владеење? Одговор: Груевски!
Леле што ме насмеа. Абе, ти си немал врска. Дај прелистај некоја социологија да ти се разјаснат елементарните работи. Да почнеме од ред.
1. Ако ја кажуваш најекстремната форма на десницата- фашизмот, биди коректен па кажи ја најекстремната форма на левицата- а тоа е комунизмот, кој ние, за жал, го живеевме 50-ина години.
2. Што ти знаеш, жити бога за Тодор Александров, еден од најголемите синови на Македонија. Каков фашизам сврзуваш со него? Па, тој кога е убиен ( 1923 год.) фашизмот топрва почнал да се јавува во Германија и Италија. Агендата на Тодор Александров не содржела идеолошка компонента. Само национално ослободување, т.е. Независна и Обединета Македонија.
3. Многу Македонци влегле во НОБ не да креваат револуција, т.е. да го менуваат системот, туку да се ослободи македонија. Е, што комунистите при крај на војната, и посебно по војната ги ликвидирале или маргинализирале за да ја наметнат комунистичката диктатура( и да имаат монопол на власта)- второ лице на фашизмот, тоа на сите веќе е позната работа. Ченто никогаш не бил комуниста, тој е бил, просто македонски патриот. Да е бил комунист зошто комунистите би го убиле, како и другите патриоти што зеле учество во војната.

4. Гледам дека не го сакаш Груевски. Кога не го сакаш Груевски, значи дека не ги сакаш ниту поголемиот дел од Македонците кои гласале или сега го подржуваат Груевски. Твојата омраза кон Груевски ниту на него ниту на нас , неговите подржувачи, не значи ништо. Причината што не го сакаш е определбата на Груевски, дефинитивно,да раскрсти со минатото и сите вредности системи што одеа со минатото.За тебе, и други како тебе, тоа ке направи голема празнина, која со ништо повеќе не може да се пополни.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Да се надоврзам на тоа што го тврди Христо (иако е надвор од темата) ниту Ченто било каде се изјаснил како комунист (по убедување), ниту неговиот син тоа го тврди туку напротив го тврди спротивното, ниту неговиот личен возач тоа го спомнува а некои (од форумов) кои ги мрзи да погуглаат забораваат (или незнаат) чии кандидат на избори бил Ченто во 1938 година.

Инаку сите може да си фантазираме без докази, многу е лесно!
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Ако ја кажуваш најекстремната форма на десницата- фашизмот, биди коректен па кажи ја најекстремната форма на левицата- а тоа е комунизмот...
Така е, не порекнувам... На едната страна го имаме фашизмот, на другата комунизмот... Ништо спорно, не знам што те буни!?

Тодор Александров, еден од најголемите синови на Македонија...
Јадна Македонија со синови како него и со ќерки како Доста Димовска!

Па, тој кога е убиен ( 1923 год.) фашизмот топрва почнал да се јавува во Германија и Италија...
Јас никаде не реков дека Тодор Александров соработувал со фашистите, туку дека десното крило на ВМРО соработувало со Мусолини и со фашистите... Инаку, тогаш идеен водач на тоа крило бил Ванчо Михајлов (уште еден од големите македонски синови)!

Агендата на Тодор Александров не содржела идеолошка компонента. Само национално ослободување, т.е. Независна и Обединета Македонија...
Точно, но не и со Македонци внатре... Познато ли ти е тоа? Тодор Александров се залагал за Обединета Македонија во која што ќе има Бугари, Турци, Власи итн, но никаде не споменува Македонци!

Ченто никогаш не бил комуниста, тој е бил, просто македонски патриот...
Многу комунисти во НОБ биле и патриоти... Еден од нив бил и Ченто...
Значи, Ченто бил комунист и се залагал за слободна, независна и самостојна Македонија... Можеш ли да најдеш макар една изјава со која што Ченто кажал лош збор за комунистите?

Твојата омраза кон Груевски...
Не е точно дека го мразам Груевски и не ни можам да мразам Македонец... Напротив, симпатизерите на ДПНЕ (и на овој и на сите други форуми) се натпреваруваат кој ќе докаже повеќе дека ги мрази Киро Глигоров, Бранко Црвенковски, Радмила Шеќеринска... Да не ти вадам еден куп цитати кај што симпатизерите на ДПНЕ изразуваат жалење што Киро Глигоров останал жив кога му беше извршен атентат... Е тоа е ОМРАЗА, а не е омраза кога некој ќе посочи на некои грешки што ги прави премиерот и ако некој смета дека владата не работи добро!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom