Лаптоп - plugged in, not charging

Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Ми треба помош околу лаптоп. Денеска забележав дека лаптопов не полни батерија. Чим го извам полначот, секундарно се гаси. Го ставам се е во ред. Вака почна да ми траи од денеска. Вчере се супер беше. И ми трепка портокалово индикаторот за батерија. Долу во такстбарот кај шо стој колку бат покажува пишува Plugged in, not charging. WTF? Батерија да е откажана за 1 ден?? Значи вчера се беше во ред? Фрка во полначот??? ај малце помош
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ми треба помош околу лаптоп. Денеска забележав дека лаптопов не полни батерија. Чим го извам полначот, секундарно се гаси. Го ставам се е во ред. Вака почна да ми траи од денеска. Вчере се супер беше. И ми трепка портокалово индикаторот за батерија. Долу во такстбарот кај шо стој колку бат покажува пишува Plugged in, not charging. WTF? Батерија да е откажана за 1 ден?? Значи вчера се беше во ред? Фрка во полначот??? ај малце помош
Батеријата ти е сјебана.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Ми треба помош околу лаптоп. Денеска забележав дека лаптопов не полни батерија. Чим го извам полначот, секундарно се гаси. Го ставам се е во ред. Вака почна да ми траи од денеска. Вчере се супер беше. И ми трепка портокалово индикаторот за батерија. Долу во такстбарот кај шо стој колку бат покажува пишува Plugged in, not charging. WTF? Батерија да е откажана за 1 ден?? Значи вчера се беше во ред? Фрка во полначот??? ај малце помош
Која коинциденција хахахаха. Изгуглав пред пет минути и таму пишуваше дека треба да се извади батеријата и да се почека минута па пак да се намести. Еве фала Богу се е во ред. Па пробај и ти и јави :)
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Да е мртва не ме чуди, стара е околу 4.5 год. Ама баш пред 3 сати ми беше остаен на батерија пошо симнував неш.. секундарно престана да полни закочи на 33%. Баш че пробам со ова че пишам резултати :D
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
4.5 години, можно е и да е отидена. Пробај извади ја стави ја, полни го исклучен.
 
Член од
16 август 2009
Мислења
2.212
Поени од реакции
1.711
Го имав истиот проблем и тоа со прилично нов лаптоп. Кај мене проблемот беше power-jack-от. Ми беше под гаранција, го сменија и сè е како што треба.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Успешно се среди со вадење на батерија, и почекување околу 2-3 мин. Го стаив на полнач без батерија, го избришав драјверот шо е за батерија "microsoft acpi-compliant control method battery", го исклучив , и повторно ја наместив батеријата, и еве го во ред е сеа :))
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Јас последниве месеци приметив ми се случува од кога ќе го извадам од полнење лаптопот по некое време (не одма) се гаси ко да сум го изгаснал од копче наеднаш да се исклучи а батеријата си е полна.

На лаптопоп е внатрешна батеријата нема ваѓање од надворешно туку морам да отштрафувам а ми е страв да го права, тоа да не расипам нешто иако еднаш пробав тоа но се откажав не можев да го отворам никако. После неколку недели од како го купив се ми стои поврзан со полначот а го вадам од полнач само кога треба да го пренесам од соба во друга соба или некаде надвор ако сакам да го користам.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Јас последниве месеци приметив ми се случува од кога ќе го извадам од полнење лаптопот по некое време (не одма) се гаси ко да сум го изгаснал од копче наеднаш да се исклучи а батеријата си е полна.

На лаптопоп е внатрешна батеријата нема ваѓање од надворешно туку морам да отштрафувам а ми е страв да го права, тоа да не расипам нешто иако еднаш пробав тоа но се откажав не можев да го отворам никако. После неколку недели од како го купив се ми стои поврзан со полначот а го вадам од полнач само кога треба да го пренесам од соба во друга соба или некаде надвор ако сакам да го користам.
Сред користење ти се гаси или стои подолго време така уклучен па се гаси?
види си во control panel - power option да не ти е подесен да се гаси ако не го користиш
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Сред користење ти се гаси или стои подолго време така уклучен па се гаси?
види си во control panel - power option да не ти е подесен да се гаси ако не го користиш
Без да е ставен на полнач дур го користам ќе се изгаси, не се знае кога ама ќе се изгаси. Исто како батеријата да е испразнета до крај ама не е бидејќи не ми дава известување дека е при крај и откако ќе се исклучи целосно за да се уклучи мора на полнење да се стави.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Без да е ставен на полнач дур го користам ќе се изгаси, не се знае кога ама ќе се изгаси. Исто како батеријата да е испразнета до крај ама не е бидејќи не ми дава известување дека е при крај и откако ќе се исклучи целосно за да се уклучи мора на полнење да се стави.
Не знам дали ќе ти користи ова, мене така ми беше само кога после 15 мин сам се гасеше ако не се употребува маус\тастатура т.е idle.. Испадна дека во power optiona како што спомна членот над мене е наместено да се гаси на 15 минути :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Не знам дали ќе ти користи ова, мене така ми беше само кога после 15 мин сам се гасеше ако не се употребува маус\тастатура т.е idle.. Испадна дека во power optiona како што спомна членот над мене е наместено да се гаси на 15 минути :D
Каде да ја најдам таа опција во Windows 10 ?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Без да е ставен на полнач дур го користам ќе се изгаси, не се знае кога ама ќе се изгаси. Исто како батеријата да е испразнета до крај ама не е бидејќи не ми дава известување дека е при крај и откако ќе се исклучи целосно за да се уклучи мора на полнење да се стави.
штом наеднап ти се прекинува, се гаси тогаш најверојатно батеријата е дефект. иако не дава дека е при крај, батеријата е празна или има некој проблем.
power во windows го гаси стандардно, полека лаптопот, не скроз наеднаш.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
https://m.youtube.com/watch?v=FtVOZZFjmTU
Пробај со овај туториал. Ако не ти користи барај нешто како power management или power sleep mode и слично.
Не оди на Sleep туку целосно се гаси лаптопот. Како на PC компјутер кога ќе снема струја ако ти е уклучен ќе се исклучи нагло а тоа колку што јас знам не е добра и паметна работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom