Лаптоп до околу 20K.

Член од
3 февруари 2014
Мислења
96
Поени од реакции
193
Бев во план да купам лаптоп накај летото , до кај 800-1000 евра, а во меѓу време да го користам стариот што го имам, али ми цркна матичната и сега барам да купам некој до 23000-25000 денари, бидејќи ми треба за работа од дома.
Ако може да ми помогнете се мислам помеѓу овие модели:



Првиот е со 11 та генерација на процесор Г4 ама па има интегрирана UHD графичка, додека вториот е 10 та генерација процесор и има dedicated графичка од 2 гб.
Некој што се разбира повеќе да ми помогне , доколку се гледа вкупен перформанс , кој би било подобар.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Бев во план да купам лаптоп накај летото , до кај 800-1000 евра, а во меѓу време да го користам стариот што го имам, али ми цркна матичната и сега барам да купам некој до 23000-25000 денари, бидејќи ми треба за работа од дома.
Ако може да ми помогнете се мислам помеѓу овие модели:



Првиот е со 11 та генерација на процесор Г4 ама па има интегрирана UHD графичка, додека вториот е 10 та генерација процесор и има dedicated графичка од 2 гб.
Некој што се разбира повеќе да ми помогне , доколку се гледа вкупен перформанс , кој би било подобар.
Јас би додал уште нешто ситно и би земал со Ryzen R5, а кој модел ќе биде повеќе ќе ти зависи од:
дали ќе најдеш модел што може да се надгради меморијата (сите овие мислам се со 4гб залемена на плоча и еден слот со 4гб, сепак провери да не се сите 8гб залемени).
батерија
дисплеј
должина на гаранција
дизајн и број на порти
да прочепкаш подетално дали имаат ок звук
тастатура
евентуално слободен слот за уште еден диск, иако ова чисто се сомневам на ефтини лаптопи.

Оди до салон и разгледај ги, јас пример не им ја сакам тастатурата на Леново, но од друга страна Леново пак (тие што сум ги сретнал), имаа ок звук.
Dell и HP пример ми се допаѓаат далеку повеќе од поглед на ергономија на тастатура, ама HP е зезнат што има 1 година гаранција.


Инаку со каква графичка и да го земеш, на моменталните цени, лаптоп од 25-28к нема да е за гејминг :)
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
749
Поени од реакции
995
Бев во план да купам лаптоп накај летото , до кај 800-1000 евра, а во меѓу време да го користам стариот што го имам, али ми цркна матичната и сега барам да купам некој до 23000-25000 денари, бидејќи ми треба за работа од дома.
Ако може да ми помогнете се мислам помеѓу овие модели:



Првиот е со 11 та генерација на процесор Г4 ама па има интегрирана UHD графичка, додека вториот е 10 та генерација процесор и има dedicated графичка од 2 гб.
Некој што се разбира повеќе да ми помогне , доколку се гледа вкупен перформанс , кој би било подобар.
Гледај само да има барем 8 RAMM и процесорот да биде барем минимум Ryzen 5/i3 9th gen+ , ако планираш да земеш лаптоп со 4GB RAMM поарно ич не се ни мачи да земаш. Отвори Chrome со 4 табој и апликација и ојде меморијата по вода
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Ваше мислење за дечково ?
Мислам дека за 40 000 не би нашол појак лаптоп, ми треба за работа со програмирање така да не ми е битно да има дедикатед графичка.
Shto naprai druze da ne go zema laptopov? Go merkam vekje nekoe vreme. Ako si go kupil pishi impresii
 

Kajgana Shop

На врв Bottom